Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury Krytyki Politycznej. Transmisja na żywo:
Napisana na nowo historia polskiej demokracji. To opowieść o tym, dlaczego wpadliśmy w pułapkę nieufności i skazaliśmy się na populistyczny dryf. Autorzy analizują nie tylko przemiany świadomości społecznej, ale także stan państwa w najważniejszych obszarach jego funkcjonowania. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy sprzeciwiają się coraz większej polaryzacji polskiego społeczeństwa.
Książkę w przedsprzedaży w promocyjnej cenie można nabyć na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Pamiętaj, że zakup w naszej księgarni wspiera nasze działania.
Sławomir Sierakowski to szef Krytyki Politycznej. Senior Fellow w Niemieckiej Radzie Polityki Zagranicznej (DGAP). Stypendysta uniwersytetów Harvarda, Princeton i Yale, a także dwukrotnie Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Richard von Weizsäcker Fellow w Robert Bosch Academy w Berlinie i Mercator Fellow for Outstanding Personalities. Publicysta „Polityki”. Felietonista najpierw „New York Times”, a obecnie Project Syndicate i Onet.pl. Publikuje także w „Financial Times”, „Die Zeit” oraz „New York Review of Books”.
Przemysław Sadura, dr hab, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Szef Katedry Socjologii Polityki na Wydziale Socjologii UW. Profesor gościnny w University College London (2019-2022). Kurator Instytutu Krytyki Politycznej. Ekspert Fundacji Pole Dialogu. Autor lub współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz kilku książek m.in. Państwo, szkoła, klasy oraz z Maciejem Gdulą Style życia i porządek klasowy w Polsce.
Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos Duża Solidarność, mała solidarność oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską Kino to szkoła przetrwania. Redaktorka książek filmowych m.in. Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna, Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna.
Bartosz Węglarczyk, od 1989 do 2011 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, w której pełnił przez wiele lat funkcję szefa działu zagranicznego. W latach 90. był korespondentem „Gazety Wyborczej” w Moskwie i w Brukseli, a w latach 1998–2004 w Waszyngtonie. W latach 2012-2013 był redaktorem naczelnym miesięcznika. W latach 2013-2016 był zastępcą redaktora naczelnego w dzienniku „Rzeczpospolita”. Prowadził programy Świat według Węglarczyka oraz Słoń a sprawa polska w Superstacji. Od września 2008 do kwietnia 2016 wraz z Kingą Rusin prowadził weekendowe wydania porannego programu Dzień Dobry TVN. Od stycznia do grudnia 2014 prowadził magazyn Świat w TVN24 BIS. Od marca 2016 dyrektorem programowym Onet.pl. Od grudnia 2018 jest redaktorem naczelnym Onet.pl w Ringier Axel Springer Sp. z o.o.
Justyna Kopińska, dziennikarka, socjolożka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka sześciu książek m.in. Z nienawiści do kobiet, Polska odwraca oczy i Współczesna wojna. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.
**
Książkę Społeczeństwo populistów kupicie na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Wspieraj naszą pracę, kupuj nasze książki, czytaj nasz newsletter. Krytyka Polityczna. Przepisujemy idee na rzeczywistość.
Spotkanie odbywa się w ramach programu Generation Change realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.