Kraj

List do TVN i KRRiT: Przemoc domowa to nie żart

tvn-logo

Każdego roku w wyniku przemocy domowej ginie w Polsce około 150 kobiet. To też was w TVN-ie śmieszy?

Pan Edward Miszczak, Dyrektor Programowy TVN
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Jesteśmy oburzone i oburzeni odcinkiem programu „Kuba Wojewódzki” wyemitowanym we wtorek, 9 maja br., w Państwa stacji. Do studia zaproszono dwoje gości: Natalię Nykiel i Tomasza Adamka. Ten ostatni, przy braku jakiejkolwiek reakcji prowadzącego, powiedział m.in.:

Jestem surowym ojcem. Dzieci wiedzą, co mają robić. I żona też. Ja żonę szanuję, ale u mnie jest dyscyplina w domu”. U mnie nie ma tak, że dzieci robią, co chcą, robią to, co mówi tata. Niedziela jest, to idziemy do kościoła”. 

 „Nie ma takiej opcji [żeby córka spotykała się z nie-Polakiem]. Ma chłopaka, syna kolegi. Sam pozwoliłem. Jakbym się nie zgodził to by z nim nie była”.

„Młodsza córka nie lubi czarnych. Powiedziała mi: ‚Tato, wiesz co? Dobrze wybrałeś siostrze chłopaka. Mi też musisz wybrać’”. 

„Póki córki są w domu, tata musi mówić, co mają robić”.

Trzeba lać, czyli jak Wojewódzki i Adamek uczą kobiety dyscypliny

W dalszej części programu, już z udziałem Natalii Nykiel, która mówiła o tym, że nie przepada za pracami domowymi, między prowadzącym a Tomaszem Adamkiem miała miejsce następująca wymiana zdań: 

Wojewódzki: „My ci tu zaraz zrobimy analizę. Gotujesz? Sprzątasz?”. Nykiel odpowiedziała, że stara się, ale jest bałaganiarą. Co powiedział bokser? „Trzeba lać” (takie rozpuszczone kobiety, które nie chcą gotować). Widownia ryknęła śmiechem. Wojewódzki również, ponadto w geście wyrażającym poparcie uniósł w górę kciuki.

Nikt, kto to widział, na żadnym etapie produkcji skutecznie nie zaprotestował. Program zawierający takie treści, nieopatrzone żadnym krytycznym komentarzem, wyemitowano.

Wszystko to miało miejsce niedługo po upublicznieniu nagrań Karoliny Piaseckiej, kobiety, która przez wiele lat doznawała przemocy ze strony swojego męża. Upublicznieniu temu towarzyszył szereg wystąpień pani Piaseckiej – również w Państwa stacji – i materiałów medialnych, po raz kolejny wypowiadali się eksperci/ekspertki zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy. Powtarzano znów, jak bardzo są szkodliwe – i jak destrukcyjną rolę odgrywają – stereotypy dotyczące przemocy, bagatelizowanie tego problemu (również poprzez „żarty”). Tego typu zachowania tworzą klimat przyzwolenia na przemoc.

Stacja TVN i Kuba Wojewódzki, jako gospodarz programu biorą udział we wzmacnianiu szkodliwych społecznie stereotypów dotyczących przemocy, które mogą pośrednio przyczyniać się do kształtowania lub utrwalania określonych postaw społecznych, charakteryzujących się nie tylko tendencją do zachowań przemocowych, ale też brakiem reakcji ze strony osoby, która doświadcza takiego traktowania.

Przemoc wobec kobiet jest w Polsce realnym problemem o masowej skali. Jednym z jego elementów jest przyzwolenie świadków, które płynie między innymi z braku wiedzy o mechanizmach relacji przemocowych, opieraniu się na stereotypach i krzywdzących uproszczeniach, również tzw. mądrościach ludowych („jak się baby nie bije, to jej wątroba gnije”, etc.), bagatelizowaniu i obwinianiu osób doświadczających przemocy („przesadza”, „na pewno zasłużyła”, „prowokowała”, jak sobie pozwala, to ma”) oraz na obracaniu tematu przemocy w „żart”.

Odpowiedzialność, jaka ciąży na autorach i wydawcy tego programu, powinna skłaniać ich do refleksji nad treściami, które emitują i nad znaczeniem, jakie mogą przypisywać im widzowie (biorąc pod uwagę fakt, że program ów cieszy się dużą oglądalnością odpowiedzialność ta jest tym wyższa). Tutaj tej elementarnej uważności zabrakło.

Według raportu prof. Beaty Gruszyńskiej każdego roku w wyniku przemocy domowej ginie w Polsce około 150 kobiet. To trzy kobiety tygodniowo.

Według badań CBOS i opracowania Ministerstwa Sprawiedliwości 35% procent Polek i Polaków deklaruje, że spotkało się z przemocą w rodzinie. 

Wszystkie te mechanizmy nie tylko przyczyniają się do utrudnienia osobom doświadczającym przemocy reakcji (np. strach przed tym, że nikt nie uwierzy) i uwolnienia się, ale również wzmacniają sprawców przemocy w poczuciu, że nie robią niczego złego, skoro nadużywanie swojej władzy psychicznej i fizycznej nie jest piętnowane. Przeciwnie – w popularnym programie telewizyjnym zostało przedstawione jako poprawny, niebudzący sprzeciwu „środek wychowawczy”.

Brak jakiejkolwiek refleksji twórców programu i jego wydawcy, skutkujący wysłaniem do widzów komunikatu: „przemoc jest ok”, jest przez to tym bardziej oburzający.

Żądamy od autorów programu i jego nadawcy ustosunkowania się do listu.

Wypowiedzi Tomasza Adamka i prowadzącego należy ponadto ocenić jako dyskryminujące ze względu na rasę i płeć – tego rodzaju przekaz, zgodnie z art. 16b ust. 3 pkt 2 jest zakazany. Z tego powodu, oczekujemy nałożenia przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożenia na nadawcę kary pieniężnej.

Codziennik Feministyczny

Sygnatariuszki:

Fundacja Feminoteka
Fundację dla Wolności
Fundacja Przestrzeń Kobiet
Fundacja Trans-Fuzja
Fundacja Perspektywy
Fundacja Wolontariat Równości/Parada Równość
Fundacja Pozytywnych Zmian
Fundacja Czas Dialogu
Fundacja „Wbrew absurdom”
Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań
Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton
Grupa „W Naszej Sprawie”
Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego
Hollaback Polska
Inicjatywa 8 Marca
Inicjatywa Feministyczna
Krytyka Polityczna
Kampania HejtStop
Lubelska Koalicja Na Rzecz Kobiet
Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom
Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom
Dziewuchy Dziewuchom Berlin
Manifa Poznań
Marsz Godności
Miłość Nie Wyklucza
Medical Students For Choice Warszawa
Otwarta Rzeczpospolita
OKO.press
Ogólnopolski Strajk Kobiet
Ogólnopolski Strajk Kobiet Poznań
Ogólnopolski Strajk Kobiet Zgorzelec
Ogólnopolski Strajk Kobiet Radom
Ogólnopolski Strajk Kobiet Rybnik
Ogólnopolski Strajk Kobiet Katowice
Ogólnopolski Strajk Kobiet Puławy
Ogólnopolski Strajk Kobiet Tomaszów Mazowiecki
Ogólnopolski Strajk Kobiet Jelenia Góra
Porozumienie Kobiet 8 Marca
Prowincja Równości
Redakcja „Wysokich Obcasów”
Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach
Stowarzyszenie Pro Femina
Stowarzyszenie Kultura Równości
Stowarzyszenie Fabryka Równości
Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
Stowarzyszenie Głosy Przeciw Przemocy
Stowarzyszenie Kobieta na PLUS
Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”
Stowarzyszenie Kobiet Konsola
Stowarzyszenia Kongres Kobiet
Tomaszowski Kongres Kobiet
Stowarzyszenie Grupa Stonewall

Trójmiejska Akcja Kobieca 

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze archiwalne

 1. Do wszystkich prymitywnych samców naszego kraju:
  Zapamiętajcie sobie idioci, że bicie, poniżanie, ubliżanie, molestowanie fizyczne i psychiczne jest dowodem męskiej słabości.
  Najpierw trzy razy uderzcie siebie, potem jeśli przeżyliście i nic do was nie dotarło odejdźcie i nigdy nie wracajcie….

 2. Z prymitywnego żartu robicie wielką sprawę, co jest słabe. Wiadomym jest, że Adamek zastosował nie nazbyt inteligentną wypowiedź, ale faktycznie nie zachęcał do bicia kobiet. Powyższa akcja zakrawa na śmieszność, zaś jej autorom, którzy są zwolennikami przyjmowania do Polski islamskich imigrantów radzę zastanowić się jak w kulturze muzułmańskiej traktowana jest kobieta. Napiszecie, że to nie ma z powyższym tekstem nic wspólnego, ale ja sądzę inaczej i zwyczajnie żal mi muzułmanek, które nagminnie doświadczają przemocy, upokorzeń, okaleczeń w końcu mordów.

  1. Kiedyś uważano, ze prawa wyborcze dla kobiet to b. zabawny żart.
   Owszem, pozycja kobiety w islamie to poważny problem, tylko za cholerę nie rozumiem, co to ma wspólnego z Adamkiem i to w kraju w którym w ogóle nie ma muzułmanów.

   1. Za każdym razem, kiedy przy okazji danego artykułu wspomnę o problemach kobiet w świecie islamu ktoś pisze co to ma wspólnego z danym tematem. Szanowny Czytelniku, czy Twoim zdaniem Tomasz Adamek stanowi jedyny problem na Świecie jeżeli chodzi o przemoc stosowaną wobec kobiet? Według mnie nie. Zastanawia mnie tylko czemu dziennikarze Krytyki Politycznej doszukują się wszędzie przejawu seksizmu czy zachowań agresywnych wobec kobiet przy całkowitym wręcz pominięciu kultury islamu. Zarówno Kinga Dunin, Jaś Kapela czy Jakub Dymek szerokim łukiem omijają muzułmanów i nie opisują ich stosunku do kobiet. Dlaczego?

    1. Nie, Adamek nie stanowi jedynego problemu na świecie, ale stanowi doskonała egzemplifikację polskiego szowinizmu – humor w stylu mizoginizmu jaskiniowego w bardzo popularnym programie przy aplauzie prowadzącego. Mógłbym dodać, ze w swoim osiedlowym sklepie kilka dni temu słyszałem bardzo podobne “dowcipy”.

     A co do pytania – już odpowiadam.
     Dlatego, ze w Polsce nie ma muzułmanów.
     Jeżeli w Polsce pojawią się muzułmanie i jeśli w popularnym programie o dużej oglądalności wystąpi mułła, który będzie się domagał (nawet żartem) bicia kobiet przy radosnym aplauzie prowadzącego ten program będę pierwszym, który będzie pisał, że mułła powinien zostać deportowany, a program ukarany.

     Na tą chwilę tak się składa, ze w Polsce nie ma muzułmanów (i nie wiadomo czy będą), więc stwierdzanie, ze polscy feminiści i feministki mają się odwalić od Adamka bo muzułmanie poniżają żony to jest dokładnie argument “bo w w Ameryce biją murzynów”.
     Poza tym mowa o “kulturze islamu” to cholerne uproszczenie – w kulturze islamu mieszczą się takie kraje jak Arabia Saudyjska, gdzie kobiety chodzą zakwefione od stóp do głów i takie jak Katar, gdzie kobiety zasiadają w rządzie.

     1. Sądziłem, że KP nie skupia się jedynie na polskiej rzeczywistości, ale spogląda z zainteresowaniem na cały glob, wygląda jednak na to, że islam jest skrupulatnie pomijany. Oczywiście, że poszczególne kraje muzułmańskie różnią się od siebie, mam tego pełną świadomość. Wciąż jednak dziwi mnie, dlaczego dziennikarze tego medium omijają temat dotyczący traktowania kobiet w lwiej części islamskich państw.

     2. Nie wydaje mi się aby “Krytyka…” celowo pomijała temat, który Cię interesuje.
      “Krytyka…” dawno nie pisała również o pracy dzieci w Azji, ani o Korei północnej. Nie przypominam sobie również artykułu o sytuacji kobiet w społeczeństwie chińskim lub o emigrantach w Japonii.
      Czy Twoim zdaniem te tematy również skrupulatnie pomija?
      No chyba, ze oczekujesz, ze każdy artykuł (np. o szowinistycznych żartach w programie rozrywkowym) będzie poruszał kwestie muzułmanów, ale to już by się ocierało o obsesje.

     3. Jeżeli dany autor skupia się na stosowaniu przemocy wobec kobiet, to niezbędnym jest przytoczenie przykładu muzułmanów, których mnóstwo jest w Europie Zachodniej. Kina Dunin np. w ostatnim artykule wspominała o seksizmie w różnych kulturach, przytoczyła nawet ortodoksyjnych Żydów, ale rzecz jasna ominęła temat muzułmanów. Uważam, że środowisko KP jak również wiele innych o charakterze lewicowym celowo pomija potężny problem jakim dla Europejczyków są muzułmanie i ich wsteczne pomysły na dzisiejszy świat.

 3. Bardzo dobra akcja.
  Niestety nie odniesie zapewne żadnego skutku. Jeśli rada kogokolwiek za cokolwiek Krajowa Rada ukaże to raczej nie za humor w stylu mizoginizmu jaskiniowego.

  Nadal proponuje to samo – osoby, które humor p. Wojewódzkiego uważają za niewłaściwy najlepiej zrobią jak go nie będą oglądały i nie będą mu zawyżały oglądalności i zwiększały ceny reklam nadawanych w trakcie jego programów.

 4. Oooo… co za kupa bzdur. Program Wojewódzkiego jest już z założenia samego niepoważny. Jego konstrukcja opiera się na absurdalnym poczuciu humoru. Nie wierzę żeby Adamek czy Wojewódzki stosowali przemoc domową. Przestańcie szukać lontu do bomby z kobiecą rewolucją tsm, gdzie jej nie ma. Nie podoba Wam się TVN? No to macie TV Trwam. Jest bez przemocy? Jest. I z modlitwą jeszcze. Weźcie się kobiety do jakiejś sensownej pracy. Także nad swoimi frustracjami.

  1. Problem z przemocą domową bardzo często polega właśnie na tym, że wszyscy dookoła w nią nie wierzą, aż dla jej ofiar jest już za późno.

 5. O jezu zlitujcie się. “Żądamy od autorów programu i jego nadawcy ustosunkowania się do listu.” Może tupniecie nogą, to na pewno da lepszy efekt. Tak na serio o co wam chodzi? Tam gdzie jest wolność słowa siłą rzeczy muszą pojawiać się idioci i świry. Zresztą naprawdę myślicie, że program o którym nikt nie będzie pamiętał za dwa, trzy tygodnie ma taki duży wpływ?