Kraj

Gdula: Ta przemoc stała się częścią naszej politycznej rzeczywistości

To element strategii tego typu ruchów społecznych – komentarz Macieja Gduli w Tok FM.

Spodziewałem się tego po tym, co się działo dwa lata temu. To w zasadzie stało się częścią naszej politycznej rzeczywistości. Nie jest to przypadek, lecz element strategii tego typu ruchów społecznych, które są dosyć mocno wspierane przez prawicowych publicystów, którzy robią dla nich miejsce w przestrzeni publicznej. W tej przestrzeni broniona jest przemoc – tak Maciej Gdula komentował na antenie radia Tok FM zamieszki wywołane przez część uczestników Marszu Niepodległości. Zaatakowali oni dwa squaty – Syrenę i Przychodnię – spalili tęczę na pl. Zbawiciela oraz obrzucali ambasadę Rosji racami. Manifestacja została rozwiązana przed godz. 17 przez ratusz – jej dalsza część jest nielegalna.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Maciej Gdula
Maciej Gdula
Poseł Lewicy
Poseł Lewicy, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Auto szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.
Zamknij