Kraj

Fundusz Sprawiedliwości – zemsta marionetek?

Niby nie ma zaskoczeń, bo o tym, że Fundusz Sprawiedliwości, podobnie jak Lasy Państwowe, był skarbonką ziobrystów, wiedzieliśmy. Jednak słowa i sama obecność na środowym posiedzeniu Zespołu parlamentarnego ds. Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza robią wrażenie.

Tomasz Mraz pełnił funkcję dyrektora Funduszu Sprawiedliwości od 14 kwietnia 2020 roku do 14 października 2022 roku.

Celowo piszę, że „pełnił funkcję”, bo według tego, co powiedział podczas posiedzenia, nie miał żadnej decyzyjności. Był „dyspozycyjny”, podpisywał zarządzenia swoim nazwiskiem, ale decyzje podejmowane były przez Zbigniewa Ziobrę i Marcina Romanowskiego, wiele z nich podczas spotkań w domu ministra sprawiedliwości, który prokuratura przeszukała pod koniec marca.

Objęcie dyrektorskiego stanowiska było, jak powiedział, „propozycją nie do odrzucenia”, bo choć na początku (w 2016 roku) współpracę z Marcinem Romanowskim, związanym z Opus Dei bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry, rozpoczął dobrowolnie – stopniowo stawał się marionetką w rękach zwierzchników. Już w 2019 roku, gdy „na papierze” był przewodniczącym komisji konkursowej, chociaż nie miał do tego kompetencji, jego życie „nie tylko zawodowe, należało do resortu”, „nie mógł nic zrobić”, „nie mógł się wycofać”, „nie mógł uciec”.

Jak politycy Suwerennej Polski bronią funduszu niesprawiedliwości

Co to znaczy? Co na niego mieli? Czym zmuszali do posłuszeństwa? Tym, co ostatecznie zamknęło mu drogę wyjścia, był konkurs, który wygrała fundacja Profeto (prowadzona przez księdza egzorcystę od salcesonu). On był przewodniczącym komisji, a konkurs był ustawiony. Czyli popełnił przestępstwo i tym związał się z ministrem sprawiedliwości na kolejne lata. Wypełniał kartę ocen, zorientował się, że fundacja Profeto nie powinna w ogóle brać udziału w konkursie, bo jej cele statutowe są rozbieżne z celami w nim określonymi. Zwrócił na to uwagę, został zastraszony, nakazano mu milczenie, bo na wygranej tej akurat organizacji szczególnie zależało Ziobrze. Chodziło o 40 mln zł.

Teraz marionetkowy dyrektor wykorzystuje te do niedawna uzależniające go powiązania, by wziąć odwet. Posiedzenie zespołu trwało godzinę i obfitowało w szczegóły.

Subiektywny przegląd spotów wyborczych. Z jakim przekazem partie idą do eurowyborów?

Ustawienie konkursów i dopisywanie punktów były na porządku dziennym. Cierpiały na tym inne fundacje, na przykład Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, którą Tomasz Mraz przeprosił, bo jej wnioski, choć świetnie przygotowywane, były odrzucane – według Marcina Romanowskiego fundacja ideowo nie pasowała do profilu ministerstwa. Co naprawdę myślał o niej sam Mraz? Czy na przykład jego inkwizytorskie interwencje, cenzurowanie publikacji i oskarżenia o „chrystianofobię” były zlecone przez Romanowskiego? A może były własną inicjatywą Mraza?

Co jeszcze sponsorował Fundusz Sprawiedliwości? Na przykład „kieszonkowe” dla szefów okręgów wyborczych, by mogli kupować poparcie.

Zbigniew Ziobro, minister Woś, minister Romanowski i Dariusz Matecki, który miał być beneficjentem konkursu i za pieniądze z niego stworzyć konkurencję dla Onetu – wedle słów Mraza mieli się spotkać w domu Ziobry i wspólnie ustalać warunki konkursu tak, by „jakieś 6 czy 7 mln” wygrał właśnie Matecki. Ale pieniądze miały być też „na pierwsze kolano RP”, czyli na operację Jarosława Kaczyńskiego.

Gość w dom, bóg w dom? Nie! Gość w dom, gospodarz do więzienia

Matecki, Woś, Romanowski i Ziobro są posłami na Sejm. Patryk Jaki, który miał przygotowywać odpowiedzi na pytania kontrolującego Fundusz Sprawiedliwości NIK-u, jest europosłem i kandydatem na europosła. Zeznania Tomasza Mraza, jeśli się potwierdzą, będą podstawą do uchylenia im immunitetów i wytoczenia procesów. Adam Bodnar ogłosił, że wnioski o uchylenie są już przygotowywane, a Mraz był przesłuchiwany przez prokuraturę wielokrotnie. To oznacza, że zeznania na posiedzeniu zespołu po pierwsze nie przyniosły prokuraturze nowej wiedzy, po drugie – zapewne są całkowicie wiarygodne.

Czemu zatem prokuratura nie powiadomiła o nich opinii publicznej? Być może nie zdążyła. W czasie posiedzenia Mraz siedział między Romanem Giertychem a Jackiem Dubois. Giertych jest jego obrońcą, a zarazem przewodniczącym zespołu. Posłowie Zjednoczonej Prawicy przekonują, że zeznania Mraza dwa tygodnie przed wyborami do Europarlamentu to „zemsta Giertycha”. Na jego podwójną albo i potrójną w tej sprawie rolę zwracają uwagę również posłowie Polski 2050.

Michał Wójcik w TVN24 z żalem powtarzał, iż na tle wozów strażackich zakupionych z Funduszu Sprawiedliwości fotografują się dzisiaj politycy Koalicji Obywatelskiej.

Na pewno Giertych ma do sprawy osobisty stosunek. Zatrzymany w 2020 roku przez CBA na polecenie prokuratury wyjechał z kraju, złożył nawet wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, domagając się pociągnięcia do odpowiedzialności polityków prześladujących działaczy opozycji. Czy w sprawie rozliczeń i dochodzenia do prawdy odnośnie do tego, co działo się i czym w istocie stał się pod rządami Suwerennej Polski Fundusz Sprawiedliwości, to osobiste zaangażowanie pomaga? Istnieją obawy, iż Roman Giertych rozgrywa swoje polityczne cele na zeznaniach Mraza, uprzedzając i wymuszając szybsze działania prokuratury.

Na pewno ujawnienie działań prokuratury przed wyborami może część wyborców zniechęcić do kandydatów na europosłów związanych ze środowiskami Zjednoczonej Prawicy, a zwłaszcza Suwerennej Polski.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Katarzyna Przyborska
Katarzyna Przyborska
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl, antropolożka kultury, absolwentka The Graduate School for Social Research IFiS PAN; mama. Była redaktorką w Ośrodku KARTA i w „Newsweeku Historia”. Współredaktorka książki „Salon. Niezależni w »świetlicy« Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-79”. Autorka książki „Żaba”, wydanej przez Krytykę Polityczną.
Zamknij