Fotorelacje, Kraj

Fotograficzne podsumowanie roku 2017 w Krytyce Politycznej

W roku 2017 byliśmy na protestach w Polsce i Europie, na spacerach, dyskutowaliśmy, robiliśmy badania społeczne. Podsumowanie roku w fotografiach Jakuba Szafrańskiego.

Głodowka-dobrzen-wielki-opole-featured

Głodówka w Dobrzeniu Wielkim. Jednym z uczestników jest Michał Pytlik z Krytyki Politycznej. Głównym winowajcą i pomysłodawcą niesprawiedliwego zagarnięcia terenów okolicznych gmin przez miasto Opole jest zdaniem protestujących Patryk Jaki, poseł, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

***

W marcu nie słabną protesty kobiet przeciwko próbom całkowitego zakazania aborcji w Polsce. Na zdjęciu demonstracja w Lublinie.

***

Maj. Oblężenie i napaści środowisk ultrakatolickich oraz narodowych na Teatr Powszechny w Warszawie spowodowane inscenizacją Klątwy Stanisława Wyspiańskiego.

***


Wiosną zespół Krytyki dwukrotnie odwiedza ekologów z Obozu dla Puszczy i relacjonuje konflikt aktywistów ze Strażą Leśną i ministrem środowiska Janem Szyszko.

***

Czerwiec to kolejne obchody rocznicy Rewolucji 1905 roku w Łodzi.

***

Obchody 15. urodzin Krytyki Politycznej. Świętujemy wydanie 45 numeru pisma.

***

Wizyta Donalda Trumpa w Warszawie.

***

Protesty na szczycie G20 w Hamburgu, 2017 rok Fot. Jakub Szafrański

Lipiec. Relacjonujemy protesty przeciwko szczytowi G20 w Hamburgu.

Dziemianowicz-Bąk: W telewizji pokazali zamieszki? Pomówmy o tym, o co toczył się spór w Hamburgu

***

Obywatele RP przeciwstawiający się organizacji tak zwanych miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie są coraz częściej zatrzymywani i karani mandatami przez policję. Stale rośnie liczba funkcjonariuszy zabezpieczających cykliczny pochód zwolenników PiS, a tym samym rosną publiczne koszty imprezy.

***

Fot. Jakub Szafrański

Ogromne, ogólnopolskie protesty przeciwko forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Demonstracje odbywają się codziennie przez tydzień.

***

Budynki parlamentu przy ulicy Wiejskiej odgrodzone zostają policyjnymi barierami, nowym symbolem relacji rządu z wyborcami. Demonstranci uczą się biernego oporu.

***


Wciąż trwa ubiegłoroczny kryzys konstytucyjny wywołany odmową publikacji wyroku Sądu Najwyższego przez Beatę Szydło. Wydarzenia w Polsce są szeroko komentowane na świecie. Na zdjęciu dyskusja Sławomira Sierakowskiego z Marci Shore i Timothym Snyderem.

***

Młodzi faszyści i narodowcy są częściej niż kiedykolwiek widoczni na polskich ulicach. Bojówkarze ONR i Młodzieży Wszechpolskiej atakują demonstracje KOD i Partii Razem, a organizowany przez nich samych marsz 11 listopada jest festiwalem rasistowskiej i homofobicznej nienawiści. Na zdjęciu rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

***

Ponad 140 osób z 20 krajów przyjechało na zorganizowany przez nas zjazd przyjaciół Krytyki Politycznej Central and East European Agora 2017

Fotorelacja: Central and East European Agora 2017

***

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciwko wprowadzonej przez PiS reformie edukacji.

***

Referendum w Katalonii

Relacjonujemy referendum niepodległościowe w Barcelonie, które poprzez brutalną reakcję hiszpańskiej policji wywołało jeden z najpoważniejszych, tegorocznych kryzysów w Unii Europejskiej.

***

Strajk głodowy lekarzy rezydentów. Październik 2017. Fot. Jakub Szafrański.

Ogólnopolski strajk głodowy lekarzy­rezydentów.

„Protestuję, bo to jedyna droga, żeby sytuacja w służbie zdrowia się poprawiła”

***

Spacer akustyczny po FSO

Spacer akustyczny po terenach dawnej Fabryki Samochodów Osobowych FSO na Żeraniu.

Fabryka Sensów Osobistych przywraca społeczną historię FSO

***

Fot. Dawid Krawczyk
Fot. Dawid Krawczyk

Nasz reporter Dawid Krawczyk w USA.

Jak nie strzelałem do Kim Dzong Una, czyli witamy w Atlancie!

***

Anna Cieplak

Książka Anny Cieplak ze świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie zdobywa niemal wszystkie najważniejsze nagrody dla debiutujących autorów i autorek.

***

Maciej Gdula przedstawia wyniki swoich badań na seminarium badawczym Instytutu Studiów Zaawansowanych.

***

Międzynarodowa akcja #metoo ujawnia dramatyczną skalę molestowania seksualnego w firmach i instytucjach. Na zdjęciu demonstracja anty­przemocowa w Lublinie.

Rok 2017 w Krytyce Politycznej

czytaj także

Rok 2017 w Krytyce Politycznej

Krytyka Polityczna

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij