Felieton

Ania Cieplak: Jak zagłosuję w niedzielę? Oto kilka rekomendacji

Anna Cieplak

Nie wiecie, na kogo oddać głos w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu? Komentatorzy i komentatorki zespołu Krytyki Politycznej dzielą się swoimi typami.


Co zrobię w wyborach 13 października? Zacznijmy od tego, co wiem na pewno.

Po pierwsze – wiem, że zagłosuję na kobietę.

Po drugie – zagłosuję na kobietę, która rozumie jak ważna jest dla Polski: edukacja, polityka socjalna, prawa mniejszości, konsekwencje zaniedbań środowiskowych i katastrofa klimatyczna, służba zdrowia i kultura.

Po trzecie – zagłosuję na listę lewicy. Osobiście uważam, że to dobrze, że taka koalicja – pomimo różnych głosów sprzeciwu czy wątpliwości ze strony różnych, także lewicowych środowisk – się zawiązała. Idealną czy nie – jako wyborczyni czuję satysfakcję, że mam swoją listę i swoich faworytów na niej.

A skoro już przy kandydatkach jesteśmy – na kogo oddam swój głos?

Od kiedy uzyskałam prawa wyborcze, głosowałam w Cieszynie. W tym roku zagłosuję jednak w Dąbrowie Górniczej (okręg 32 – sejm, okręg 76 – senat). Zagłosuję na Martę Dziubkę (nr. 8 na liście) – politolożkę, feministkę i działaczkę na rzecz praw kobiet, mieszkankę Dąbrowy, matkę nastolatka z niepełnosprawnością, która jak mało kto rozumie, na czym polega zmaganie się z niewydolnym systemem ochrony zdrowia publicznego w Polsce.

W tej nierównej walce z mężczyznami my kobiety na dalszych miejscach mamy mniejsze szanse dlatego #GłosujnaKobiety z…

Opublikowany przez Marta Dziubka Wtorek, 8 października 2019

Marta Dziubka wie z własnego doświadczenia, czym jest wykluczenie i walka o prawa osób dyskryminowanych.

Wreszcie – Dziubka jako jedna z niewielu odpowiedziała na ankietę „Głosuję na miłość” Kampanii Przeciw Homofobii, której celem było m.in. zweryfikowanie poglądów kandydatów i kandydatek do parlamentu na temat związków partnerskich, równości małżeńskiej i ochrony osób LGBT przed przemocą na tle homo- i transfobii.

Wybory parlamentarne: kto za równością osób LGBT?

czytaj także

Z mojego dawnego, cieszyńskiego okręgu (sejm – okręg 27) poparłabym w stu procentach Agnieszkę Lamek-Kochanowską z partii Razem, która startuje z listy Lewicy (nr 2). Lamek-Kochanowska jest etnografką i antropolożką kultury, działa na rzecz praw kobiet i równości wszystkich w życiu codziennym, angażuje się w pomoc osobom dotkniętym kryzysem bezdomności.

Dr hab. Joanna Wowrzeczka artystka, badaczka, radna

Inspirująca, mądra i niezależna. Ważna dla mnie osoba – dziewczyna z Miasto Cieszyn. To z nią rozmawiałam o sztuce współczesnej, aktywizmie, polityce i lewicy. Joanna Wowrzeczka radna Rady Miejskiej Cieszyna. Dlatego czuję się wyróżniona i szczęśliwa z udzielonego poparcia dla mnie i partii, w której działam. Dziękuję, zapraszam do głosowania na listę Nr 3 Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej!Strona: https://www.lamekkochanowska.pl/?fbclid=IwAR3qrcJFajbcHvYrG_xuA9KfmNP9mc-XAkVGVQkCiS7ztBzghlTWdX9L5WAYoutube: https://www.youtube.com/channel/UCPRO10siZyEZ28knWzjvaUg?view_as=subscriber&fbclid=IwAR2mPwjJfnUkj6yvyvmr_B2ivRapIbfta4cbC4YZ5gLrwro_nzIaoxV_V5sSoundcloud: https://soundcloud.com/user-290044995?fbclid=IwAR3vuKopngYd-3HCxQfynHWuvaWtLP7PTMIxLs3e-UJmFHe3EBK_rh3Kkt0#Lewica #GotujmyRazem #PoraNaLewicę #Siła #siłacieszyn #niconasbeznas

Opublikowany przez Agnieszka Lamek-Kochanowska Wtorek, 8 października 2019

Długo z podziwem obserwowałam, jaką pracę społeczną Agnieszka Lamek-Kochanowska wykonuje na co dzień, nie tylko w czasie swojej kampanii wyborczej (swoją drogą – bardzo dobrze zorganizowanej!). W przypadku Agnieszki mam tylko jeden powód do narzekań – nie jest ona numerem jeden na liście Lewicy w tym okręgu. Osobiście myślę, że zasługuje na nie nieskończenie bardziej niż obecna jedynka – dlatego wszystkie Czytelniczki i Czytelników głosujących w okręgu nr. 27 (Bielsko-Biała) namawiam do oddawania na nią swoich głosów!

Zakończmy tym, czego jeszcze nie wiem.

W obydwu okręgach mam spory problem z kandydatami/kandydatkami do Senatu. Nie oddam jednak pustego głosu – i Was również do tego samego namawiam.

Kinga Dunin: Dlaczego w niedzielę zagłosuję na…

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Anna Cieplak

| Animatorka kultury, pisarka
Animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książek "Zaufanie" (2015), "Ma być czysto" (2016). Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie), nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka programu "Aktywność obywatelska" (2015).