Anna Cieplak, Kraj

Ania Cieplak: Jak zagłosuję w niedzielę? Oto kilka rekomendacji

Anna Cieplak

Nie wiecie, na kogo oddać głos w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu? Komentatorzy i komentatorki zespołu Krytyki Politycznej dzielą się swoimi typami.

Co zrobię w wyborach 13 października? Zacznijmy od tego, co wiem na pewno.

Po pierwsze – wiem, że zagłosuję na kobietę.

Po drugie – zagłosuję na kobietę, która rozumie jak ważna jest dla Polski: edukacja, polityka socjalna, prawa mniejszości, konsekwencje zaniedbań środowiskowych i katastrofa klimatyczna, służba zdrowia i kultura.

Po trzecie – zagłosuję na listę lewicy. Osobiście uważam, że to dobrze, że taka koalicja – pomimo różnych głosów sprzeciwu czy wątpliwości ze strony różnych, także lewicowych środowisk – się zawiązała. Idealną czy nie – jako wyborczyni czuję satysfakcję, że mam swoją listę i swoich faworytów na niej.

A skoro już przy kandydatkach jesteśmy – na kogo oddam swój głos?

Od kiedy uzyskałam prawa wyborcze, głosowałam w Cieszynie. W tym roku zagłosuję jednak w Dąbrowie Górniczej (okręg 32 – sejm, okręg 76 – senat). Zagłosuję na Martę Dziubkę (nr. 8 na liście) – politolożkę, feministkę i działaczkę na rzecz praw kobiet, mieszkankę Dąbrowy, matkę nastolatka z niepełnosprawnością, która jak mało kto rozumie, na czym polega zmaganie się z niewydolnym systemem ochrony zdrowia publicznego w Polsce.

W tej nierównej walce z mężczyznami my kobiety na dalszych miejscach mamy mniejsze szanse dlatego #GłosujnaKobiety z…

Opublikowany przez Marta Dziubka Wtorek, 8 października 2019

Marta Dziubka wie z własnego doświadczenia, czym jest wykluczenie i walka o prawa osób dyskryminowanych.

Wreszcie – Dziubka jako jedna z niewielu odpowiedziała na ankietę „Głosuję na miłość” Kampanii Przeciw Homofobii, której celem było m.in. zweryfikowanie poglądów kandydatów i kandydatek do parlamentu na temat związków partnerskich, równości małżeńskiej i ochrony osób LGBT przed przemocą na tle homo- i transfobii.

Wybory parlamentarne: kto za równością osób LGBT?

czytaj także

Z mojego dawnego, cieszyńskiego okręgu (sejm – okręg 27) poparłabym w stu procentach Agnieszkę Lamek-Kochanowską z partii Razem, która startuje z listy Lewicy (nr 2). Lamek-Kochanowska jest etnografką i antropolożką kultury, działa na rzecz praw kobiet i równości wszystkich w życiu codziennym, angażuje się w pomoc osobom dotkniętym kryzysem bezdomności.

Dr hab. Joanna Wowrzeczka artystka, badaczka, radna

Inspirująca, mądra i niezależna. Ważna dla mnie osoba – dziewczyna z Miasto Cieszyn. To z nią rozmawiałam o sztuce współczesnej, aktywizmie, polityce i lewicy. Joanna Wowrzeczka radna Rady Miejskiej Cieszyna. Dlatego czuję się wyróżniona i szczęśliwa z udzielonego poparcia dla mnie i partii, w której działam. Dziękuję, zapraszam do głosowania na listę Nr 3 Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej!Strona: https://www.lamekkochanowska.pl/?fbclid=IwAR3qrcJFajbcHvYrG_xuA9KfmNP9mc-XAkVGVQkCiS7ztBzghlTWdX9L5WAYoutube: https://www.youtube.com/channel/UCPRO10siZyEZ28knWzjvaUg?view_as=subscriber&fbclid=IwAR2mPwjJfnUkj6yvyvmr_B2ivRapIbfta4cbC4YZ5gLrwro_nzIaoxV_V5sSoundcloud: https://soundcloud.com/user-290044995?fbclid=IwAR3vuKopngYd-3HCxQfynHWuvaWtLP7PTMIxLs3e-UJmFHe3EBK_rh3Kkt0#Lewica #GotujmyRazem #PoraNaLewicę #Siła #siłacieszyn #niconasbeznas

Opublikowany przez Agnieszka Lamek-Kochanowska Wtorek, 8 października 2019

Długo z podziwem obserwowałam, jaką pracę społeczną Agnieszka Lamek-Kochanowska wykonuje na co dzień, nie tylko w czasie swojej kampanii wyborczej (swoją drogą – bardzo dobrze zorganizowanej!). W przypadku Agnieszki mam tylko jeden powód do narzekań – nie jest ona numerem jeden na liście Lewicy w tym okręgu. Osobiście myślę, że zasługuje na nie nieskończenie bardziej niż obecna jedynka – dlatego wszystkie Czytelniczki i Czytelników głosujących w okręgu nr. 27 (Bielsko-Biała) namawiam do oddawania na nią swoich głosów!

Zakończmy tym, czego jeszcze nie wiem.

W obydwu okręgach mam spory problem z kandydatami/kandydatkami do Senatu. Nie oddam jednak pustego głosu – i Was również do tego samego namawiam.

Kinga Dunin: Dlaczego w niedzielę zagłosuję na…

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Anna Cieplak
Anna Cieplak
Animatorka kultury, pisarka
Animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książek "Zaufanie" (2015), "Ma być czysto" (2016). Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie), nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka programu "Aktywność obywatelska" (2015).
Zamknij