Cezary Michalski

Video killed the radio star

O Trumpie, Berlusconim, Kaczyńskim…

Koklusz 5

Cała ta parada wlokąca się za ramieniem Prezesa, wszyscy stali się dzieciaczkami „w sercu” i spryciarzami „w umyśle”.

Koklusz 4

Właściwie tylko obecność koniunkturalistów upodabnia władzę PiS do wszystkich innych rządów III RP. Fanatyków oraz regularnych wariatów jest w PiS-ie więcej.

Koklusz 3

Ja znam tę melodię i znam ten tekst/ I tych, co spłodzili tę odę/ Każdy z nich cichcem winko pił/ A innym zalecał wodę...

Siła jako majak bezsilnych

Sądząc, że wybiera siłę, Gowin wybrał jednak majak siły jako resentymentalną odpowiedź na niszczące go, także moralnie, poczucie absolutnej bezsilności.

Cała kupa małych braci

Jeśli polityka demokratyczna nie nadąży za „modernizacją Cthulhu”, stracimy wolność tak samo, jak gdyby Obamę zastąpił na stanowisku „przywódcy wolnego świata” jakiś pułkownik Al-Kaidy.

Na wspak

Uświadomiłem sobie nagle, że jako publicysta funkcjonujący na rynku już od wielu lat stałem się klasykiem samobójczych rad.

Kłopoty z większością

Tusk, w Polsce broniący liberalnej demokracji przed Jarosławem Kaczyńskim, w Europie staje się obrońcą Viktora Orbana niszczącego liberalną demokrację na Węgrzech.

Historyczna polityka niewinności

Bauman-stalinowiec, Cohn-Bendit-pedofil… Ponura litania egzorcyzmowania grzechów z samych siebie na osoby, których biografie są nieco bardziej skomplikowane.

Niewolnicy resentymentu

żyjemy w kraju, który ma wyłącznie przeszłość. Narracje teraźniejszości błądzą gdzieś pomiędzy „ochroniarzami Kaczyńskiego” i „cygarami PO”. A więc tak jakby ich w ogóle nie było.

Polityczne milczenie baranków

Nie znalazła się żadna siła polityczna, którą można by zaprezentować na Kongresie Kobiet z nadzieją, że zobowiąże się spełnić emancypacyjne roszczenia.

Meczet i centrum handlowe

Najbardziej charakterystyczne dla wydarzeń w Turcji jest to, że islamista Erdogan chce w parku Gezi zbudować meczet i centrum handlowe.

Niedemokratyczny fundament demokracji

Jak osłonić racjonalność władzy przed irracjonalnością dzisiejszej procedury jej wyłaniania i obalania, procedury postpolitycznej, której reprezentantami i praktykami są Kukiz, Kazik i Meller?

Realizm słabych jest brzydki

Moja wymarzona koalicja rządząca, oczywiście w kontekście tego, co dziś w Polsce możliwe, to koalicja Donalda Tuska i Leszka Millera. …

Mad Max

Polska widziana z Brukseli przypomina krajobraz z Mad Maxa. Może winne temu są polskie media, które nauczyły się filtrować wiadomości …