Działania

Granica dla Granicy

Uruchomiliśmy długofalowy program, którego celem jest integracja osób z Ukrainy przybyłych do naszego regionu ze społecznością lokalną.

O projekcie

Projekt Granica dla Granicy to przede wszystkim ludzie, których jesienią 2021 r. połączyła potrzeba wyrażenia swojej niezgody na kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Grupę tworzą pracowniczki Świetlicy, lokalne aktywistki oraz osoby, dla których Granica dla Granicy jest pierwszą inicjatywą społeczną, w którą się zaangażowały. Zaczęło się od protestów i happeningów, których celem było zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na to, co spotykało migrantów i uchodźczynie oraz aktywistów i aktywistki na Podlasiu i północnej Lubelszczyźnie. Spontaniczne akcje powoli przerodziły się w inne działania: warsztaty dla młodzieży oraz spotkania otwarte poświęcone tematom migracji, uchodźctwa i otwartości na Innego.

Atak Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. bardzo mocno wpłynął na wspólne działania Granicy dla Granicy oraz Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Na Śląsk Cieszyński zaczęły przybywać osoby z objętej wojną Ukrainy. Zaangażowaliśmy się w pomoc m.in. powołując Cieszyński Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, tworząc poradnik cieszyndlaukrainy.pl oraz przeprowadzając ankietę potrzeb wśród przybyłych osób z Ukrainy.

Dzięki wsparciu darczyńców oraz zaangażowaniu wolontariuszy i wolontariuszek wiosną 2022 r. uruchomiliśmy długofalowy program, którego celem jest integracja osób z Ukrainy przybyłych do naszego regionu ze społecznością lokalną. Organizujemy m.in. lekcje języka polskiego, konwersacje w języku polskim, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spacery i pikniki integracyjne. Program działań tworzymy wspólnie z mieszkającymi w regionie Ukraińcami i Ukrainkami.

Galeria zdjęć

Realizacja projektów teatralnych jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców.

Z Cieszynawięcej
Rys. Łukasz Pyrka

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Rozmowa z Natalią Kałużą, kierowniczką Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, i Joanną Wowrzeczką, radną miejską Cieszyna i współzałożycielką Świetlicy.

Viktoria Krevska i Daria Krevska. Fot. Dawid Krawczyk

Po mieszkaniu w Mariupolu zostały tylko klucze

Domu nie ma, zostały tylko klucze. Nie mogę się zmusić, żeby je wyrzucić – mówi Viktoria, która po wybuchu wojny przyjechała do Cieszyna, gdzie od kilku lat studiowała jej córka, Daria.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Zamknij