Działania

goścINNY Cieszyn

długofalowy program wsparcia i integracji nowych mieszkańców i mieszkanek Cieszyna ze społecznością lokalną

O projekcie

Realizację projektu rozpoczęliśmy w październiku 2022 roku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przestrzeń Otwarcia, Fundacją Strefa WolnoSłowa oraz lokalna inicjatywą Granica dla Granicy.

Celem projektu jest integracja społeczności Cieszyna z nowymi mieszkańcami i mieszkankami miasta, ale również merytoryczne wzmocnienie środowiska aktywistycznego zajmującego się w regionie wsparciem migrantów i migrantek. Jednym z głównych efektów projektu będzie opracowany wspólnie przez środowisko aktywistyczne, migrantów i migrantki, przedstawicielki i przedstawicieli instytucji miejskich oraz lokalnych organizacji Społeczny Model Integracji Imigrantów i Imigrantek-propozycja konkretnych rozwiązań na rzecz integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim z lokalną społecznością. Ponadto przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie od stycznia 2023 roku działa Centrum Integracji i Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, w którego programie znalazły się m.in. warsztaty twórcze dla dzieci, spotkania z psychologiem, konsultacje w zakresie spraw urzędowych, prawnych, wsparcie w szukaniu pracy, nauka języka polskiego w ramach Klubu Języka Polskiego, seminaria i warsztaty dla młodzieży oraz otwarte debaty i wydarzenia kulturalne.

Informacje o bieżących wydarzeniach realizowanych w ramach projektu tutaj.

 


Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet to 83 619,06 EUR na działania merytoryczne oraz 18 095,24 EUR na rozwój instytucjonalny.


Projekt objęty honorowym patronatem Burmistrzyni Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz.

Galeria zdjęć

Realizacja projektów teatralnych jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców.

Z Cieszynawięcej
Rys. Łukasz Pyrka

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Rozmowa z Natalią Kałużą, kierowniczką Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, i Joanną Wowrzeczką, radną miejską Cieszyna i współzałożycielką Świetlicy.

Viktoria Krevska i Daria Krevska. Fot. Dawid Krawczyk

Po mieszkaniu w Mariupolu zostały tylko klucze

Domu nie ma, zostały tylko klucze. Nie mogę się zmusić, żeby je wyrzucić – mówi Viktoria, która po wybuchu wojny przyjechała do Cieszyna, gdzie od kilku lat studiowała jej córka, Daria.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Zamknij