Działania

goścINNY Cieszyn

długofalowy program wsparcia i integracji nowych mieszkańców i mieszkanek Cieszyna ze społecznością lokalną

O projekcie

Realizację projektu rozpoczęliśmy w październiku 2022 roku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przestrzeń Otwarcia, Fundacją Strefa WolnoSłowa oraz lokalna inicjatywą Granica dla Granicy.

Celem projektu jest integracja społeczności Cieszyna z nowymi mieszkańcami i mieszkankami miasta, ale również merytoryczne wzmocnienie środowiska aktywistycznego zajmującego się w regionie wsparciem migrantów i migrantek.

Przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie od stycznia 2023 roku działało Centrum Integracji i Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, w którego programie znalazły się m.in. warsztaty twórcze dla dzieci, spotkania z psychologiem, konsultacje w zakresie spraw urzędowych, prawnych, wsparcie w szukaniu pracy, nauka języka polskiego w ramach Klubu Języka Polskiego, seminaria i warsztaty dla młodzieży oraz otwarte debaty i wydarzenia kulturalne.

Jednym z głównych efektów projektu jest opracowanym wspólnie przez środowisko aktywistyczne, migrantów i migrantki, przedstawicielki i przedstawicieli instytucji miejskich oraz lokalnych organizacji Społeczny Model Integracji Imigrantów i Imigrantek – propozycja konkretnych rozwiązań na rzecz integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim z lokalną społecznością.
Model UA / Model ENG

 


Zapis wideo z wydarzeń:

Porozmawiajmy o migracjach – z socjologiem dr Rafałem Cekierą rozmawia Jessica Kufa  |  13.01.2023

Współczesne i historyczne migracje na terytorium obecnej Brazylii – z dr Anną Kurowicką rozmawia Ewa Rossal  | 3.02.2023

Czy na polskiej granicy muszą umierać ludzie? – z Joanną Sarnecką rozmawia Bogusław Słupczyński | 17.03.2023

Sztuka jako narzędzie w komunikacji –  spotkanie z Jakubem Dziewitem i Karoliną Gembarą  | 17.10.2023

 Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet to 83 619,06 EUR na działania merytoryczne oraz 18 095,24 EUR na rozwój instytucjonalny.

Projekt objęty honorowym patronatem Burmistrzyni Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz.

Galeria zdjęć

Realizacja projektów teatralnych jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców.

Z Cieszynawięcej
Fot. Adobe Stock

Dlaczego każdy głos ma super moc? Młodzież idzie na wybory

Od wyborów parlamentarnych 2023 dzielą nas dosłownie godziny. Dla wielu młodych osób, które w tym roku ukończyły 18 lat, będą to pierwsze wybory w życiu. Niestety nie wszyscy nieletni obywatele i obywatelki chcą skorzystać ze swojego prawa do głosu.

Rys. Łukasz Pyrka

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Rozmowa z Natalią Kałużą, kierowniczką Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, i Joanną Wowrzeczką, radną miejską Cieszyna i współzałożycielką Świetlicy.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Zamknij