O projekcie
Realizację projektu rozpoczęliśmy w październiku 2022 roku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przestrzeń Otwarcia, Fundacją Strefa WolnoSłowa oraz lokalna inicjatywą Granica dla Granicy.
Celem projektu jest integracja społeczności Cieszyna z nowymi mieszkańcami i mieszkankami miasta, ale również merytoryczne wzmocnienie środowiska aktywistycznego zajmującego się w regionie wsparciem migrantów i migrantek. Jednym z głównych efektów projektu będzie opracowany wspólnie przez środowisko aktywistyczne, migrantów i migrantki, przedstawicielki i przedstawicieli instytucji miejskich oraz lokalnych organizacji Społeczny Model Integracji Imigrantów i Imigrantek-propozycja konkretnych rozwiązań na rzecz integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim z lokalną społecznością. Ponadto przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie od stycznia 2023 roku działa Centrum Integracji i Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, w którego programie znalazły się m.in. warsztaty twórcze dla dzieci, spotkania z psychologiem, konsultacje w zakresie spraw urzędowych, prawnych, wsparcie w szukaniu pracy, nauka języka polskiego w ramach Klubu Języka Polskiego, seminaria i warsztaty dla młodzieży oraz otwarte debaty i wydarzenia kulturalne.
Informacje o bieżących wydarzeniach realizowanych w ramach projektu tutaj.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet to 83 619,06 EUR na działania merytoryczne oraz 18 095,24 EUR na rozwój instytucjonalny.
Projekt objęty honorowym patronatem Burmistrzyni Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz.
Galeria zdjęć
Realizacja projektów teatralnych jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców.