Działania

Edukacja teatralna

Stawiamy na długotrwałą i pogłębioną współpracę z dziećmi. Tworzymy przestrzeń, w której młode osoby w różnym wieku i o zróżnicowanych kompetencjach mogą czuć się dobrze i bezpiecznie.

O projekcie

Wszystko zaczęło się od projektu „Teatr w linii prostej” realizowanego przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie na przełomie 2015 i 2016 roku.

Do współpracy zaprosiliśmy aktora i reżysera Bogusława Słupczyńskiego, który wspólnie z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia w Świetlicy przygotował spektakl „Okruchy” według scenariusza Katarzyny Słupczyńskiej na motywach książek Krytyki Politycznej Bieda. Przewodnik dla dzieci Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos, Zaufanie Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej oraz baśni Królowa śniegu Hansa Christiana Andersena.

Wspaniałe efekty artystyczne, a zwłaszcza społeczne tego działania, sprawiły, że edukacja teatralna stała się jednym z najważniejszych elementów naszego programu. A Bogusław Słupczyński dołączył do stałego zespołu Świetlicy.

Wideo

Stawiamy na długotrwałą i pogłębioną współpracę z dziećmi. Tworzymy przestrzeń, w której młode osoby w różnym wieku i o zróżnicowanych kompetencjach mogą czuć się dobrze i bezpiecznie.

Bardziej niż na szlifowaniu talentów artystycznych, zależy nam na rozwijaniu w uczestniczkach i uczestnikach umiejętności, których nikt wcześniej nie dostrzegł lub nie chciał dostrzec.

Ważny jest dobór poruszanych tematów. Przygotowaliśmy do tej pory dziesięć spektakli poświęconych wątkom związanym z Holocaustem, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, historią społeczną Cieszyna, ekologią, emancypacją kobiet i edukacją.

W pandemii nie mogliśmy organizować stacjonarnych zajęć oraz prób, ale pracując zdalnie przygotowaliśmy dwa filmy krótkometrażowe.

  • Odwaga
  • Wszystkie nasze lęki

Galeria zdjęć

Współpracujemy także z młodzieżą i osobami dorosłymi. W 2022 r. przygotowaliśmy czytanie performatywne fragmentów książki „Malina” Ingeborg Bachmann. Projekt ten będzie rozwijany w kolejnych miesiącach.

Jesienią każdego roku otwieramy nabór do nowych grup teatralnych. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby!

Zrealizowane spektakle: Okruchy, Rozmowy przy zbieraniu borówek, Drzewostan, Maryśka i Maszyny, Opowieści z Przykopy, Bele dzianin, Mat i Świat, Pamiętnik Blumki, Szkoła Marzeń, Wstawajta no bracia….

Realizacja projektów teatralnych jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców oraz z grantów (m.in. MKiDN, Instytut Teatralny, Urząd Marszałkowski w Katowicach, ZAiKS).

Z Cieszynawięcej
Fot. Adobe Stock

Dlaczego każdy głos ma super moc? Młodzież idzie na wybory

Od wyborów parlamentarnych 2023 dzielą nas dosłownie godziny. Dla wielu młodych osób, które w tym roku ukończyły 18 lat, będą to pierwsze wybory w życiu. Niestety nie wszyscy nieletni obywatele i obywatelki chcą skorzystać ze swojego prawa do głosu.

Rys. Łukasz Pyrka

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Rozmowa z Natalią Kałużą, kierowniczką Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, i Joanną Wowrzeczką, radną miejską Cieszyna i współzałożycielką Świetlicy.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Zamknij