„Czarne stokrotki” powstały po to, by przeciwdziałać coraz lepiej przyswajanej przez nas w Polsce narracji o nieuchronności wojny – mówi Agnieszka Szpila, współautorka pomysłu na serial.
Papierowy feminista Neil Gaiman i desperacka potrzeba znalezienia męskich sojuszników
Ta moda jest zaraźliwa i stara jak historia ruchów równościowych. Nie stanowi jednak dowodu na bezsens ich działań. Wręcz przeciwnie – pokazuje, że ciągle jest wiele do zrobienia i że przy rozdawaniu aureoli sprzymierzeńcom warto zachować powściągliwość.
Laury za pomaganie są dla milionerów filantropów, dla aktywistki mamy ciupę lub prace społeczne
W Polsce pomaganie okazuje się dobre wtedy, gdy jest filantropią. Bezinteresowne, ludzkie odruchy są karalne.
Świat potrzebuje zmiany, ale „Emilia Pérez” jej nie proponuje
Za sprawą starych klisz oraz kultury, której nie zna, i w języku, którego nie rozumie, reżyser próbuje opowiedzieć, zaśpiewać i zatańczyć coś o transpłciowości i o płci w ogóle.
Jak kot w wodzie [o filmie „Flow”]
Chciałabym, żeby „Flow” trafił do tych, którym się wydaje, że nie ma co panikować. Jeśli nie rozczuli ich pokaz solidarności kociej załogi, to chyba nic nie będzie w stanie.
Katastrofa klimatyczna? Masz to jak w amerykańskim banku
Kalifornia płonie, a Donald Trump mówi: „wierć, skarbie, wierć!”, naciskając na odwrócenie procesu dekarbonizacji i wiercenia tak, jakby katastrofy nie było.
Głód po polsku. Nie tylko inflacja zmieniła jego oblicze [rozmowa]
Niedożywienie może dotyczyć także niektórych osób z nadwagą i otyłością, jeśli ich pokarmy są ubogie w składniki odżywcze. To w Polsce wzbudza duże kontrowersje.
Faszyzm w krainie Oz [Januszewska o „Wicked”]
Gregory Maguire zainspirował twórców filmu, zastanawiając się, czy zła Czarownica z Zachodu faktycznie zasłużyła na swój los, i pokazując, jak łatwo stworzyć katów i ofiary wyłącznie na podstawie stereotypów i pozorów.
Psychoterapia bez iluzji: czas na wspólne standardy i faktyczną ochronę pacjentów [rozmowa]
Na dobrą sprawę każdy może zrobić najprostszy kurs w dowolnej formie i otworzyć gabinet z tabliczką „psychoterapeuta”, nie posiadając de facto żadnych terapeutycznych kompetencji – mówią Anna Grzelka i dr n. med. Łukasz Müldner-Nieckowski.
Ministerstwo zdrowia, ale nie psychicznego. Zapobieganie samobójstwom kosztuje za dużo [rozmowa]
Skoro po złamaniu nogi przysługuje pacjentom rehabilitacja, tak samo musi być w przypadku osób w kryzysie zdrowia psychicznego.
Januszewska: Przestańcie mi Gniazdo prześladować!
Marianna Schreiber zaatakowała gaśnicą aktywistę, Sławomir Mentzen wyzywa Ostatnie Pokolenie od wariatów, a premier Tusk wzywa służby do reagowania na protesty klimatyczne. Czy wszyscy powinniśmy się bać?
Prawo do samochodu, prawo do życia: dlaczego potrzebujemy szkolnych ulic?
O korzyściach płynących z popularnego na Zachodzie (i nie tylko) rozwiązania rozmawiamy z Agnieszką Krzyżak-Piturą z Fundacji Rodzic w mieście.