Maciej Gdula

| Poseł Lewicy
Poseł Lewicy, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Auto szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.

Gdula: Erbel do Ratusza!

Malkontenci narzekający na stagnację w polityce mogą już przestać narzekać. Szukającym alternatywy czekanie się opłaciło.

Majdan widziany z Warszawy

Nasze wyobrażenia o zmianie na Ukrainie są w gruncie rzeczy konserwatywne: udało im się wywalczyć wolność, którą my mamy już od dawna.

Gdula: Gorzej niż dziadostwo

Gorzej niż dziadostwo nie równa się większemu dziadostwu. Oznacza natomiast dokładnie to, co dziś robi polski rząd i uniwersytety.

Gdula: Era affluenzy

Bogatych stać dziś na to, żeby stawiać się poza prawem, i woła to o pomstę do nieba.

Gdula: Gawin w cieniu Michnika

Przedstawiając poglądy Kołakowskiego, Michnika, Kuronia i innych, autor „Wielkiego zwrotu” pozostaje zanurzony w wizji historii, którą oni sami stworzyli.

Gdula: Jak obchodzić 11 listopada?

Żałobę odprawiamy wyłącznie po osobach, które padły w walce o Polskę i dają się wykorzystać w żałosnym wyścigu na najbardziej umęczony naród świata.

Gdula: Cwaniacy i naiwniacy

Dlaczego Tusk miałby się przejmować głosem tych, którzy i tak zawsze gotowi są go poprzeć, bo nie jest Kaczyńskim?