Wyjaśniamy

Jak poprawnie wypełnić PIT w 2023 r.

Wypełnianie deklaracji PIT jest stosunkowo proste, jeśli pracujesz na etacie. Ale akurat w Polsce wcale to nie jest takie proste i oczywiste.

15 lutego uruchomiono usługę Twój e-PIT, dzięki której wypełnianie deklaracji podatkowej jest minimalnie przyjemniejsze. A składanie deklaracji PIT jest teraz proste jak obranie ziemniaków na obiad dla sześcioosobowej rodziny. Czasochłonne i wkurzające, ale nie musisz mieć do tego doktoratu z fizyki. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt kliknięć i sprawa z głowy! Co prawda znacznie lepsze byłoby kilka kliknięć, ale jak się nie ma, co się lubi…

Od tego roku możesz przekazać 1,5% swojego podatku dochodowego od osób fizycznych dla wybranej organizacji pożytku publicznego. W poprzednich latach był to 1%. Teoretycznie mówimy więc o wzroście o połowę. Niestety, organizacje pozarządowe nie dostaną z automatu o połowę więcej pieniędzy. Ta zmiana zrekompensuje ewentualne straty związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku.

Skąd jesteś? Z Krytyki Politycznej

Jeśli więc poprawnie wypełnisz PIT i przekażesz swoje 1,5% Krytyce Politycznej, to nie oznacza, że KP stanie się obrzydliwie bogata, a aktywistki i pracownicy naszej organizacji będą opływać w luksusy. 1,5% twojego podatku wspiera nasze działania statutowe, które prowadzą do zmiany społecznej. O efektach tych działań z perspektywy dwudziestoletniej możesz przeczytać tu: #20latKP. Mamy się czym pochwalić.

Na etacie prościej

Wypełnianie deklaracji PIT jest stosunkowo proste, jeśli pracujesz na etacie. Ale akurat w Polsce wcale to nie jest takie proste i oczywiste. Pracujący na etacie muszą złożyć PIT-37, który powinien być już wstępnie rozliczony przez Urząd Skarbowy na podstawie deklaracji złożonej tam przez pracodawcę. W pierwszej kolejności należy więc wejść na stronę podatki.gov.pl, a następnie kliknąć ikonę e-Urząd Skarbowy w prawym górnym rogu. Albo po prostu kliknąć ten link. Następnie pojawią się trzy możliwe formy uwierzytelnienia się wraz z logowaniem na stronę. Najszybsze jest chyba skorzystanie z aplikacji mObywatel, którą zawsze warto mieć w telefonie – na przykład na wypadek utraty dokumentów gdzieś za granicą. Po wejściu do aplikacji klikamy ikonę mObywatel, gdzie pojawić się powinien dokument tożsamości. Następnie klikamy ikonkę „Przekaż” na samym dole ekranu. Wybieramy „Instytucji lub firmie” i skanujemy kod QR ze strony e-Urzędu Skarbowego.

Można też uwierzytelnić się danymi podatkowymi. Trzeba jednak znać wtedy nie tylko swój PESEL, ale także kwotę łącznego przychodu za 2021 rok (czyli całą zarobioną kwotę brutto) oraz przychód za zeszły rok od jednego z pracodawców – lub tego jedynego.

Bardzo popularne jest logowanie się przez login.gov.pl, gdyż w ten sposób można wykorzystać swoją aplikację bankowości internetowej. Jeśli twój bank ma uruchomioną usługę mojeID, to wystarczy kliknąć jego logo i przejdziesz do strony logowania. Trzeba tylko potwierdzić się w telefonie. Jeśli nie ma tam twojego banku – bo masz rachunek na przykład w Santanderze – to trzeba kliknąć „Profil zaufany” i wybrać odpowiednią instytucję z kolumny po prawej stronie. Potem logowanie wygląda podobnie.

Po zalogowaniu się należy wejść na Twój e-PIT, gdzie powinno znaleźć się już wstępnie rozliczone zeznanie podatkowe za zeszły rok. Znajdziesz tam również rubrykę umożliwiającą wskazanie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, której chcesz przekazać swoje 1,5% podatku. Wybierz z listy numer KRS odpowiedniej organizacji, ewentualnie wskaż też cel szczegółowy i zatwierdź. Możesz wspomóc się tą infografiką. Przypominamy, że Krytyka Polityczna to Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, a nasz numer KRS to: 0000242083.

Bez wtyczki ani rusz

Tradycyjnie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Po zalogowaniu się do Twój e-PIT nie znajdziesz wstępnie rozliczonego zeznania. Należy więc kliknąć „przejdź do e-deklaracji”, a następnie wybrać odpowiedni formularz. Przypomnijmy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się według skali podatkowej, wypełniają PIT-36. Od razu informuję, że w momencie pisania tego poradnika aktualna wersja formularza interaktywnego dla tej deklaracji jeszcze nie jest dostępna. „Trwają prace nad najnowszą wersją deklaracji elektronicznej. O terminie udostępnienia poinformujemy wkrótce. Za niedogodności przepraszamy” – uroczo informuje nas strona Ministerstwa Finansów. Państwo cyfrowe w ciągłej budowie.

Opodatkujmy wreszcie najbogatszych!

czytaj także

W przypadku podatników rozliczających się podatkiem liniowym należy wybrać formularz PIT-36L. Ryczałtowcy wybierają PIT-28. Osoby osiągające dochody z kapitału powinny wypełnić PIT-38, przy czym dochodów z lokat, depozytów bankowych i funduszy inwestycyjnych nie trzeba rozliczać, gdyż robią to same instytucje finansowe. PIT-38 należy więc złożyć w przypadku uzyskania dochodów ze sprzedaży akcji lub z obligacji. W przypadku sprzedaży nieruchomości należy złożyć PIT-39.

Żeby wypełnić oraz wysłać formularz interaktywny, trzeba najpierw zaktualizować program Adobe Acrobat Reader do wersji co najmniej 9.0.0, a następnie zainstalować wtyczkę do podpisywania i przesyłania danych XML z interaktywnych formularzy PDF. Bez zainstalowania tej wtyczki cała operacja nie ma prawa się udać. Niestety w poprzednich latach występowały problemy z instalacją wtyczki i wypełnianiem PIT-ów na komputerach z systemem operacyjnym MacOS, z którymi polskie państwo cyfrowe jest mało kompatybilne. Szczegóły opisane są na tej stronie, a wtyczkę można pobrać, klikając w ten link. Następnie instaluje się ją jak każdy program w komputerze.

Na zmianę społeczną

Gdy już się ze wszystkim uporasz, trzeba wypełnić odpowiedni PIT według danych zebranych w ciągu roku. Nie zapomnij, że do formularza PIT-36 i PIT-36L trzeba dołączyć załącznik PIT/B. On początkowo się nie pojawi – trzeba najpierw wpisać swój NIP, a następnie podać liczbę załączników. Ten problem był szczególnie głośny w 2020 roku – tutaj więcej szczegółów z tamtego czasu.

Po uporaniu się z wypełnieniem deklaracji i załącznika pamiętaj o wskazaniu organizacji pożytku publicznego, której zostanie przekazane 1,5% podatku. Odpowiedni numer KRS wpisuje się w segmencie S deklaracji PIT-36. W segmencie T można też dodatkowo wpisać cel szczegółowy. Numer KRS Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego to: 0000242083. Po jego wpisaniu sprawdź poprawność formularza (prawy górny róg), a następnie podpisz w wybrany sposób i wyślij.

20 lat skręcania w lewą stronę

Emeryci i renciści, którzy nie składają deklaracji podatkowej, gdyż rozlicza ich organ emerytalno-rentowy, powinni złożyć formularz PIT-OP. Mogą to zrobić, logując się do usługi Twój e-PIT, co zostało opisane w podrozdziale dotyczącym etatowców. Tam należy wybrać odpowiednią organizację pożytku publicznego i zaakceptować wniosek. Można też złożyć tę deklarację w formie papierowej. Formularz do wydruku dostępny jest tutaj. Jeśli emeryt lub rencista wybrał już OPP w poprzednich latach, to nie musi robić nic – część podatku automatycznie trafi do wybranej już organizacji. Szczegóły dostępne są na tej stronie.

Dobro wróci

Przekazując 1,5% podatku Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego, wspierasz zmianę społeczną, lewicowe idee i marzenie o socjaldemokratycznym rządzie z prawdziwego zdarzenia. Już za kilka kadencji, a może wcześniej. Wiele z sukcesów, o których pisaliśmy w cyklu #20latKP, wydawało się nie do osiągnięcia tak szybko. Idzie wiosna. Przekaż nam 1,5%. Dobro wróci.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Piotr Wójcik
Piotr Wójcik
Publicysta ekonomiczny
Publicysta ekonomiczny. Komentator i współpracownik Krytyki Politycznej. Stale współpracuje z „Nowym Obywatelem”, „Przewodnikiem Katolickim” i REO.pl. Publikuje lub publikował m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Dziennika Gazety Prawnej”, dziale opinii Gazety.pl i „Gazecie Polskiej Codziennie”.
Zamknij