Świat, Weekend

Amerykański Sąd Najwyższy orzekł, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji

aborcja usa demonstracja

Amerykański Sąd Najwyższy uchylił w piątek 24 czerwca prawie 50-letni precedens w sprawie Roe przeciwko Wade, który gwarantował Amerykankom konstytucyjne prawo do aborcji.

Błyskawiczna reakcja kilkunastu Stanów pokazuje jasno, co w najbliższych dniach wydarzy się za oceanem – delegalizację zabiegu już, w ciągu zaledwie kilku godzin, wprowadziło kilka stanów, kolejne zakazy są kwestią czasu.

Sześcioro z dziewięciorga amerykańskich sędziów Sądu Najwyższego zapomniało już najwyraźniej o śmierci tysięcy kobiet, które zmarły przed wyrokiem w sprawie Roe przeciwko Wade – jak Gerri Santoro, Rosie Jimenes czy Becky Bell. Zapomnieli o nich także prawodawcy, gubernatorzy Stanów i fundamentaliści, którzy zaślepieni żądzą władzy i nienawiścią wobec kobiet wygrali dziś bitwę, ale nie wojnę.

Prawo nigdy bowiem nie sprawi, że osoby potrzebujące aborcji się na nią nie zdecydują. Dziś zaś, w przeciwieństwie do sytuacji z lat 70., mamy dostęp do tabletek aborcyjnych, środków skutecznych i rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Piątkowa decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego po raz kolejny pokazuje, jak kruche są prawa człowieka i jak silnie trzeba je chronić – na szczęście nie tylko od praw zależy dziś nasze bezpieczne samostanowienie.

*
Pełny tekst oświadczenia Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny tutaj.

**

O tym, co oznacza wyrok Sądu Najwyższego i czego można spodziewać się teraz, przeczytasz tutaj:

USA czeka wielki spór o aborcję. Co to jest Roe vs. Wade?

Graff: Na południu USA nie będzie drugiej Polski czy dawnej Irlandii, lecz Salwador

Konserwatywna mniejszość szykuje kobietom piekło – i nie tylko im

USA: 50 lat odbierania prawa do aborcji

Jak „moralna większość” urabiała Amerykę i wzięła aborcję na cel

Ciocia Janka z Chicago, czyli aborcja w rękach kobiet

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij