Podcasty, Unia Europejska

Piraci biorą Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Czy PiS ma problem?

„Grupa Wyszehradzka zamieniła się w polską strefę wpływów”, mówi gość drugiego podcastu Praha Południe Mikuláš Peksa, eurodeputowany czeskiej Partii Piratów, członek frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim, wieloletni współpracownik Jana Lipavskiego, prawdopodobnego ministra spraw zagranicznych w nowym rządzie Petra Fiali.

W odcinku usłyszycie:

  • 77-letni prezydent Czech Miloš Zeman po ponad miesięcznej hospitalizacji został wypisany ze szpitala, po czym zaraził się koronawirusem. Po czym okazał się bezobjawowy i… nominował nowego premiera w pleksiglasowym akwarium.
  • Zeman cierpi na przewlekłą chorobę wątroby. Praski salon plotkuje o tym, że prezydent traci przytomność i jest odwożony do szpitala za każdym razem, gdy wbrew zaleceniom lekarzy łamie ścisłą abstynencję i sięga po alkohol.
  • Zeman jednego z ministrów nowej koalicji mianować nie chce i zapowiada weto, choć czeski porządek prawny nie daje mu takiej możliwości.
  • Chodzi o Jana Lipavskiego z Partii Piratów, który jest kandydatem zwycięskiej koalicji na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Zeman i Lipavsky nie znają się osobiście, ale już wcześniej za pośrednictwem mediów toczyli spory dotyczące odmiennych poglądów na politykę zagraniczną, zwłaszcza dotyczącą polityki wobec Chin i Rosji.
  • Dlaczego Zemanowi tak przeszkadza Lipavsky? Czym się ci politycy różnią w wizji priorytetów czeskiej współpracy międzynarodowej?
  • Gościem drugiego podcastu Praha Południe jest Mikuláš Peksa, eurodeputowany czeskiej Partii Piratów.

SoundCloud:

Spotify:

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij