Podcasty, Unia Europejska

Piraci biorą Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Czy PiS ma problem?

„Grupa Wyszehradzka zamieniła się w polską strefę wpływów”, mówi gość drugiego podcastu Praha Południe Mikuláš Peksa, eurodeputowany czeskiej Partii Piratów, członek frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim, wieloletni współpracownik Jana Lipavskiego, prawdopodobnego ministra spraw zagranicznych w nowym rządzie Petra Fiali.

W odcinku usłyszycie:

  • 77-letni prezydent Czech Miloš Zeman po ponad miesięcznej hospitalizacji został wypisany ze szpitala, po czym zaraził się koronawirusem. Po czym okazał się bezobjawowy i… nominował nowego premiera w pleksiglasowym akwarium.
  • Zeman cierpi na przewlekłą chorobę wątroby. Praski salon plotkuje o tym, że prezydent traci przytomność i jest odwożony do szpitala za każdym razem, gdy wbrew zaleceniom lekarzy łamie ścisłą abstynencję i sięga po alkohol.
  • Zeman jednego z ministrów nowej koalicji mianować nie chce i zapowiada weto, choć czeski porządek prawny nie daje mu takiej możliwości.
  • Chodzi o Jana Lipavskiego z Partii Piratów, który jest kandydatem zwycięskiej koalicji na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Zeman i Lipavsky nie znają się osobiście, ale już wcześniej za pośrednictwem mediów toczyli spory dotyczące odmiennych poglądów na politykę zagraniczną, zwłaszcza dotyczącą polityki wobec Chin i Rosji.
  • Dlaczego Zemanowi tak przeszkadza Lipavsky? Czym się ci politycy różnią w wizji priorytetów czeskiej współpracy międzynarodowej?
  • Gościem drugiego podcastu Praha Południe jest Mikuláš Peksa, eurodeputowany czeskiej Partii Piratów.

SoundCloud:

Spotify:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij