Unia Europejska

Unia Europejska „strefą wolności osób LGBTIQ”

Deklaracja ogłaszająca Unię Europejską „strefą wolności dla osób LGBTIQ” to znak solidarności z osobami LGBT+, reakcja na polityczną nagonkę i prześladowania, których doświadczają osoby LGBT+ w Polsce. To też informacja, że nie ma w Europarlamencie zgody na dyskryminację, a łamanie unijnego prawa spotka się z konsekwencjami.

Dwa lata temu pierwsze samorządy w Polsce przyjęły „uchwały anty-LGBT”. Z tej okazji Grupa Parlamentarna ds. LGBTI w Parlamencie Europejskim przygotowała rezolucję ogłaszającą Unię Europejską „strefą wolności dla osób LGBTIQ”.

10 marca w Europarlamencie odbędzie się debata, a 11 marca głosowanie dotyczące przyjęcia tej rezolucji.

O czym mówi rezolucja?

Rezolucja odwołuje się do poprzednich, przyjętych już dokumentów, omawiających sytuację osób LGBT+ w Polsce. Są to m.in. rezolucja z grudnia 2019 roku o dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce i o „strefach wolnych od LGBT”, Memorandum Komisarz Praw Człowieka Rady Europy z 3 grudnia 2020 na temat stygmatyzacji osób LGBT+ w Polsce oraz raport, w którym wskazano na rolę i odpowiedzialność władz samorządowych w ochronie praw osób LGBT+.

Organizacje pozarządowe: Kampania Przeciw Homofobii, ILGA Europe i Fundacja Równość.org.pl złożyły do Komisji Europejskiej oficjalną skargę w sprawie „stref wolnych od LGBT”, alarmując, że uchwały są wbrew unijnej dyrektywie równościowej, a tym samym naruszają prawo unijne.

Rezolucja przypomina też, że w związku z przyjęciem uchwał o „strefach wolnych od LGBT” niektóre samorządy, np. w województwie podkarpackim, straciły fundusze z tzw. mechanizmu norweskiego.

Inną konsekwencją przyjęcia dyskryminującej uchwały było wycofywanie się dotychczasowych miast partnerskich oraz odrzucenie przez Komisję Europejską wniosków o dofinansowanie w ramach programu miast partnerskich, co w konsekwencji kosztowało samorządy po 25 tysięcy euro.

Ostatnim punktem dyskutowanej 10 marca rezolucji jest deklaracja ustanawiająca Unię Europejską „strefą wolności dla osób LGBTIQ”. Pełna treść rezolucji ogłaszającej Unię Europejską „strefą wolności dla osób LGBTIQ” jest dostępna na stronie Europarlamentu.

Dyskryminacja nie może pozostać bezkarna

Kampania Przeciw Homofobii w swoim komentarzu podkreśla, że celem inicjatywy jest postawienie wyraźnej granicy dyskryminacji. Autorzy rezolucji nie zgadzają się na to, by polskie samorządy łamały unijne prawo, dopuszczały się dyskryminacji osób LGBT+, a jednocześnie korzystały z unijnych dotacji.

„Dlatego w rezolucji wymieniane są fundusze, które Polska już utraciła przez strefy wolne od LGBT. Jest to przestroga na przyszłość i jasny komunikat dla polskich władz: albo skończycie z dyskryminacją osób LGBT+, albo możecie pożegnać się z finansowym wsparciem od Unii” – komentuje wicedyrektorka Kampanii Przeciw Homofobii, Mirosława Makuchowska.

Homofobiczna Karta Rodzin w Łódzkiem przegłosowana. „To hańba, która spadnie na całe województwo”

Rezolucja jest polityczną deklaracją, nie przekłada się na żadne prawne konsekwencje wobec samorządów, jednak przyjęcie jej będzie kolejnym sygnałem wysłanym przez Europarlament, że nie ma w Unii Europejskiej zgody na jawną dyskryminację.

Przemoc trwa

Rezolucja to nie wszystko. Jej inicjatorzy organizują też kampanię w mediach społecznościowych, by okazać społeczności LGBT+ solidarność w obliczu politycznej nagonki, dyskryminacji, a nawet przemocy, do której dochodzi na polskich ulicach. 17 lutego na warszawskim Mokotowie nożownik zaatakował parę gejów.

‼‼ Para gejów została zaatakowana nożem w okolicach stacji metra Wierzbno w Warszawie. ‼‼Zdarzenie miało miejsce już…

Posted by Replika on Monday, March 8, 2021

Debata nad rezolucją ogłaszającą UE „strefą wolności dla osób LGBTIQ” odbędzie się w środę, 10 marca w sesji zaplanowanej od godziny 15:00, a dzień później, od 9:45 zaplanowane jest jej głosowanie. Transmisja debaty jest dostępna online. Debata będzie komentowana na Twitterze Kampanii Przeciw Homofobii.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij