Świat

Top 10: najczęściej czytane w 2016 roku

W roku 2016 najchętniej czytaliście o kobietach. Nic dziwnego, to kobietom próbowano odebrać resztki prawa do wyboru i to kobiety w naszym kraju postawiły się PiSowi. Najchętniej też czytaliście teksty naszych felietonistów.

10. Nowa narodowa klasa średnia vs opozycyjne zombie

Janek Śpiewak nie ma dobrych wieści dla przeciwników PiS-u. I przejeżdża się walcem po opozycji. „Opozycja nie zauważyła, że intelektualnie jest trupem. Przypomina kurczaka biegającego po podwórku z odciętą głową, kurczaka, który nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że jest martwy.” Z jakiegoś powodu chętnie to czytaliście.

Nowa narodowa klasa średnia vs opozycyjne zombie

9. Polska Gwałcąca

Pierwszy w zestawieniu tekst o kobietach i o tym, że gwałt i przemoc seksualna wobec kobiet są w Polsce zjawiskami powszechnymi. Tak bardzo powszechnymi, że zetknęło się z nimi ponad 90 procent kobiet. Jaś Kapela pisał: „Nie wiem, czy kiedykolwiek spotykałem dziewczynę, która nie byłaby tak czy inaczej molestowana. Jeśli nie tatuś/wujek/koledzy/ksiądz, to przynajmniej z zaskoczenia palec w cipce albo jakiś pan w parku musiał im pokazać swoje genitalia, bo już się nie mógł powstrzymać.”

Polska Gwałcąca

8. Przepraszam

To był nie tylko jeden z najchętniej czytanych tekstów na stronie, ale też zdecydowanie tekst najkrótszy. Jedno słowo, a takie zainteresowanie… Jaś Kapela po raz kolejny dowiódł, że liczy się nie ilość, a jakość. No dobrze, uczciwie przyznajmy, że zainteresowanie wywołało wideo Jasia. I uczciwie przyznajmy, że żartowaliśmy, Jaś nie przestał dla nas pisać.

Przepraszam

czytaj także

7. Wałęsa zdradził siebie, Duda nas wszystkich

„Wszystkim odpornym na czar bolkowej paranoi, a także samym lustratorom warto postawić pytanie: po co komuna robiła stan wojenny i w ogóle cackała się z tą całą Solidarnością, jeśli dysponowała papierami, które zniszczyłyby Wałęsę w jeden dzień?” Felieton Sławomira Sierakowskiego.

Wałęsa zdradził siebie, Duda nas wszystkich

6. 10 powodów, dlaczego nie należy mieć dzieci

Natalistyczna propaganda próbowała to przed wami ukryć, ale Jaś Kapela ujawnił, czemu nie należy mieć dzieci. Dlatego że wasze dzieci będą miały gorzej niż wy, że jest za dużo dzieci na Ziemi, zostawiasz dzieciom planetę w opłakanym stanie, przy dzieciach stajesz się głupszy/głupsza, masz mniej czasu na zainteresowania i dla przyjaciół. To dopiero połowa powodów…

10 powodów, dlaczego nie należy mieć dzieci

5. Polskie kobiety witają uchodźców

A czemuż to wśród uchodźców jest aż tylu mężczyzn, i to najczęściej młodych? Te miliony mężczyzn na pewno śpieszą do naszych sławnych w całym świecie dziew – spekulowała w felietonie Kinga Dunin.

Polskie kobiety witają uchodźców

4. Żabka to koszmar. A na imię mu polski kapitalizm

To miał być przepis na mały rodzinny biznes, ale skończyło się źle: długi ajentów, malejące marże, olbrzymia rotacja prowadzących sklepy i pracujących w nich, weksle in blanco i niekorzystne umowy podpisywane z centralą sieci. Czy to przypadek, pech – czy przemyślana strategia na działalność gospodarczą po polsku? „Żabka to kapitalizm w pigułce”, mówi w wywiadzie Joanna Jurkiewicz. Drugi rok w zestawieniu.

Żabka to koszmar. A na imię mu polski kapitalizm

czytaj także

3. Kurwa, jaki wstyd

Trudno było nie solidaryzować się z Sierakowskim, który słuchając wystąpienia Obamy na szczycie Nato w Warszawie pomyślał: “Kurwa, jaki wstyd”. Słowa te przyszły Sierakowskiemu do głowy, kiedy prezydent USA zrugał nas i postawił do pionu stojącego obok niego prezydenta Andrzeja Dudę. Pomyślało tak zapewne sporo innych osób, które tekst z tymi słowami podawały dalej.

K…, jaki wstyd

2. Ciemna strona Matki Teresy

Znów kobiety. A w zasadzie jedna kobieta. Matka Teresa została w 2016 roku świętą. Wiadomo, że jak się pojawia nowy święty, to chętnie coś się o nim dowiemy. No więc szukając informacji wieeeelu z was zajrzało do wywiadu Tomasza Stawiszyńskiego. O świętości było w nim raczej mało, ale to widać nie jest najważniejsza cecha Matki Teresy.

Ciemna strona Matki Teresy

1. Co przyniósł Salwadorowi całkowity zakaz aborcji?

Niekwestionowanym hitem czytelniczym jest tekst o Salwadorze. Kiedy zaczęła się na początku roku dyskusja o zaostrzeniu prawa do aborcji i kiedy byliśmy już po kilku protestach przeciw oszalałym pomysłom partii rządzącej oraz środowisk ją wspierających, zaczęliśmy się kapować, że Polska może zaraz być drugim Salwadorem. Z całym szacunkiem dla Salwadoru, jeśli idzie o prawa reprodukcyjne kobiet jakimś wzorem dla nas kraj ten nie powinien być. Nigdy.

Co przyniósł Salwadorowi całkowity zakaz aborcji?

 

Fot. na górze: Greg Clarke, cc, flickr.com

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij