Świat

Oleg Sencow: Już nie wierzę, że stąd wyjdę

Oleg Sencow. Fot. wikipedia

Wczoraj minęło dokładnie 122 dni od chwili rozpoczęcia protestu głodowego przez Olega Sencowa.

Skazany w Rosji ukraiński reżyser odbywa wyrok 20 lat pozbawienie wolności w odległej Łabytnangi, kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na Uralu. Sencow ogłosił swoją głodówkę 14 maja, dokładnie na miesiąc przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, żądając od władz Federacji Rosyjskiej uwolnienia pozostałych 64 ukraińskich więźniów politycznych.

„Przestańcie się bać”. Oleg Sencow głoduje

Przed kilkoma dniami jego kuzynka Natalia Kapłan opublikowała na swoim facebookowym profilu fragment ostatniego listu od Olega wraz z informacją, że napisał on też testament.

Zgodnie z nim niedokończonymi dziełami Sencowa ma się po jego śmierci zająć reżyserka z Krymu (nazwisko nie zostało upublicznione), a wszelkie honoraria i oszczędności odziedziczyć mają jego dzieci.

Пока Москалькова, ФСИН и прочие из РФ говорят о пользе голодания, что состояние Сенцова не ухудшилось и вообще все…

Opublikowany przez Наталья Каплан Poniedziałek, 10 września 2018

Sencow napisał:

Nie wierzę już w to, że niedługo stąd wyjdę i wszyscy razem zaczniemy nowe życie w Kijowie. Nie wierzę też już w wiele innych rzeczy, ale to nie znaczy wcale, że się rozkleiłem i zamierzam się poddać. Co by się nie działo, nie poddam się. Po prostu przestałem wierzyć, że ta historia będzie miała szczęśliwe zakończenie. Mój stan stopniowo się pogarsza: do wszystkich poprzednich dolegliwości dołączyła jeszcze hipoksemia, czyli niedobór tlenu w narządach, głównie w sercu i mózgu. Mam wrażenie, że w głowie mam mgłę, wszystko wiruje. Ciało, głowa i kończyny są bezwładne. Układ krwionośny nie daje rady dostarczać mojemu organizmowi tlenu. Takim teraz jestem specem od medycyny!

7 września Olega Sencowa odwiedził w kolonii jego adwokat Dmitrij Dinze. Według niego reżyser wygląda źle, ledwo wstaje z łóżka, ale się nie poddaje. Miał nawet rozpocząć pracę nad scenariuszem kolejnego filmu: Numerów.

Dinze powiedział redakcji „Nowej Gazety”: „Wygląda tak samo źle, ale odmawia zaprzestania głodówki, mimo że władze Ukrainy zrobiły właściwie wszystko, co możliwe, by uwolnić jego i innych ukraińskich osadzonych. W kolonii namawiają go, by poprosił prezydenta o łaskę, ale Sencow nie chce się na to zgodzić”.

O łaskę dla Olega Sencowa prosili m.in. jego matka, arcybiskup symferopolski i krymski, sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland. Do Putina apelowali też o znalezienie humanitarnego rozwiązania w tej sprawie prezydent Francji Emmanuel Macron i Lech Wałęsa.

Polska Akademia Filmowa informuje, iż Pan Prezydent Lech Wałęsa, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Prezydent…

Opublikowany przez Polskie Nagrody Filmowe ORŁY Wtorek, 28 sierpnia 2018

Bezskutecznie. Zgodnie z odpowiedzią Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Rosji, reżyser musi poprosić o łaskę osobiście. Wszystko wskazuje na to, że tak się jednak nie stanie.

Do Olega Sencowa można napisać list, który przejdzie co prawda przez cenzurę, ale prawdopodobnie do niego dotrze. Oto adres:

КОМУ: Сенцову Олегу Геннадьевичу, 1976 г.р.
ИНДЕКС: 629400
КУДА: Ямало-Ненецкий авт. округ, г. Лабытнанги, ул. Северная, 33, ФКУ ИК-8 УФСИН России по ЯНАО

Oleg Giennadiewicz Sencow, 1976 r.u.
Kod: 629400
Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, Łabytnanga, ul. Siewiernaja 33, FKU IK-8 Rosji. ROSJA

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Wiktoria Bieliaszyn
Wiktoria Bieliaszyn
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”, specjalizuje się w Europie Wschodniej. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, OKO.press, Die Welt, La Repubblica i Meduzie.
Zamknij