Świat

Przestańcie ścigać Snowdena!

Apel Fundacji Panoptykon i 156 innych organizacji z całego świata do Białego Domu.

Edward Snowden działał w interesie publicznym i zasługuje na ochronę, a nie proces karny – z takim przesłaniem zwróciliśmy sie dziś do prezydenta Baracka Obamy, apelując o odstąpienie od zarzutów pod adresem sygnalisty. Nie oceniając motywów jego działania, uważamy, że informacje ujawnione przez Snowdena wywołały konieczną i bardzo już spóźnioną debatę na temat dopuszczalności masowej elektronicznej inwigilacji.

W gronie 157 organizacji z całego świata zaapelowaliśmy do Białego Domu o wycofanie oskarżeń wobec Edwarda Snowdena i zaprzestanie ścigania jego i innych sygnalistów, którzy ujawnili opinii publicznej nieprawidłowości w działaniu amerykańskiego państwa. Wśród sygnatariuszy listu znalazły się najbardziej rozpoznawalne organizacje walczące o prawa człowieka w środowisku cyfrowym: Article XIX, Privacy International, Electronic Frontier Foundation, Index on Censorship, Reporters Without Borders, La Quadrature du Net.

Chociaż o mechanizmach inwigilacji wiadomo było już wcześniej, to dzięki informacjom ujawnionym przez Snowdena opinia publiczna wreszcie zrozumiała, że aktywność każdego użytkownika globalnej sieci może być systematycznie monitorowana i analizowana.

Zamiast ścigać tych, którzy odpowiadają za bezprecedensowe w skali całego świata naruszenie prawa do prywatności, amerykańskie władze, z pomocą Unii Europejskiej, „strzelają do posłańca”.

Amerykański Departament Stanu arbitralnie uznał, że „działanie Snowdena jest niezgodne z międzynarodowymi standardami wolności wypowiedzi i dostępu do informacji”. Na tej podstawie Stany Zjednoczone odmówiły mu prawa do ochrony, jaką prawo tego państwa przewiduje dla sygnalisty (osoby ujawniającej bezprawne lub nieetyczne praktyki w instytucji lub firmie).

W naszej opinii to działania podejmowane przez amerykańskie władze wobec Snowdena – zarówno unieważnienie jego paszportu, jak i utrudnianie mu ubiegania się o azyl do tego stopnia, że uziemiono samolot prezydenta suwerennego państwa – są niezgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami USA. Obawiamy się też, że reakcja Amerykanów może być zachętą dla innych państw, które idąc za złym przykładem, zaczną ścigać sygnalistów i niepokornych dziennikarzy ujawniających korupcję i inne nieprawidłowości w swoich krajach.

Najważniejsze postulaty sygnatariuszy apelu:

  • wycofanie zarzutów wobec Edwarda Snowdena, natychmiastowe przywrócenie ważności jego paszportu i zaprzestanie prób uniemożliwienia mu ubiegania się o azyl w wybranym przez niego kraju;
  • zainicjowanie szerokich konsultacji społecznych dotyczących działalności prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA);
  • nakazanie Departamentowi Sprawiedliwości odtajnienia i upublicznienia wszystkich orzeczeń wydanych na podstawie Ustawy o wywiadzie zagranicznym i inwigilacji (FISA).

Lista sygnatariuszy

Pełna treść apelu

Czytaj także:

Katarzyna Szymielewicz, Oddolne protesty, polityczne uniki

Jakub Dymek, Manning, bohater nietypowy

Marek Jedliński, Szpiedzy tacy jak my

Bradley Manning, Reakcja opinii publicznej dodała mi otuchy

Julian Assange, Jedyna ofiara Manninga to urażona duma USA

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij