Świat

Międzynarodowy apel o uwolnienie Pawła Jurowa oraz Denisa Hryszczuka

Od 25 kwietnia przetrzymywanych przez separatystów w Słowiańsku.

Apelujemy o uwolnienie Pawła Jurowa oraz Denisa Hryszczuka, którzy od piątku, 25 kwietnia przetrzymywani są przez separatystów w Słowiańsku na Ukrainie.

Paweł Jurow (ur. 1980), reżyser teatralny oraz Denis Hryszczuk (ur. 1985), wolontariusz zaangażowany w działania artystyczne, w piątek 25 kwietnia przyjechali do Słowiańska, skąd tego samego dnia mieli wracać do Kijowa. Po południu ich telefony zamilkły. W poniedziałek, 28 kwietnia, do rodzin dotarły wiadomości, że Paweł i Denis są zatrzymani przez separatystów. Nie ma z nimi kontaktu, nie wiadomo, kiedy zostaną uwolnieni, nie wiadomo, co jest przyczyną zatrzymania.

Paweł Jurow jest reżyserem teatralnym, działaczem kultury, laureatem nagrody Kijowski Pektorał 2011 (za przedstawienie oparte na „Bólach fantomowych” rosyjskiego dramaturga Wasila Sigariewa), twórcą inicjatywy promującej współczesną światową dramaturgię „DramPortal”, współpracownikiem najważniejszych ukraińskich festiwali teatralnych oraz sieci East European Performing Arts Platform. W ramach projektu „DramPortal” prezentował sztuki rosyjskich autorów, m.in. braci Presniakowów, Aleksandra Molczanowa, Niny Bielenickiej, a także znanego w Rosji ukraińskiego autora Maxima Kuroczkina i białoruskiego dramatopisarza Pawła Priażki. Jurow jest autorem oficjalnego tłumaczenia sztuki Marka Ravenhilla „Pool. No water” na rosyjski.

Denis Hryszczuk – z wykształcenia lekarz, pracował w Okręgowym Muzeum Sztuki w Doniecku, był wolontariuszem w donieckiej platformie kulturalnych inicjatyw IZOLACJA i koordynatorem wolontariuszy podczas Pierwszego Kijowskiego Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej Arsenał 2012.

Apelujemy o natychmiastowe uwolnienie Pawła Jurowa i Denisa Hryszczuka.

Wierzymy, że ten międzynarodowy apel ludzi kultury przyniesie efekt i Paweł Jurow oraz Denis Hryszczuk jak najszybciej będą mogli wrócić bezpiecznie do swoich domów i kontynuować swoja pracę artystyczną. 

Podpisz APEL O UWOLNIENIE PAWŁA I DENISA. Wyślij imię/nazwisko + stanowisko (+ nazwę instytucji) + miejsce zamieszkania na adres:

[email protected] 

Apel jest uaktualniany i rozsyłany – we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka – do międzynarodowych mediów i organizacji. Dotychczasowe rozsyłanie apelu przyniosło skutek: o Pawle i Denisie mówią media ukraińskie i zagraniczne.

Czujemy się w obowiązku działać dalej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij