Świat

Każda lewica na świecie chciałaby mieć takie poparcie

Fot. Ulysse Bellier/Wikimedia Commons

W najnowszym sondażu Partia Pracy pod wodzą Jacindy Ardern wyprzedziła rywali, osiągając najwyższe w historii badań poparcie. Jeśli utrzyma się ono do wrześniowych wyborów, Partia Pracy będzie mogła rządzić samodzielnie.  

Wyniki sondażu z 26 lipca wskazują na to, że partia Jacindy Ardern odniesie zwycięstwo we wrześniowych wyborach. Według sondażu portalu Newshub-Reid popularność Partii Pracy (Labour Party) wzrosła do 60,9 proc., co jest najwyższym wynikiem w historii sondaży. Jeszcze lepiej wypadła sama premierka Jacinda Ardern, która notuje poparcie 62 proc. badanych.

Premierka na macierzyńskim, czyli Jacinda Ardern zmienia oblicze zawodowej polityki

Ta olbrzymia popularność łączy się ze zdecydowanym spadkiem poparcia dla głównej partii opozycyjnej − National Party, która po serii skandali zanotowała poparcie zaledwie 25,1 proc., czyli 5,5 punktu w dół. Przewodniczący kampanii tej partii Gerry Brownlee nie wierzy w ten sondaż, a Judith Collins, jej nowo wybrana prezeska, utrzymuje, że to jej partia będzie tworzyć następny rząd.

Ardern od objęcia urzędu w 2017 r. cieszyła się rosnącym poparciem. W listopadzie 2019 r., z okazji dwóch lat rządu podsumowała jego osiągnięcia:

Jacinda Ardern video challenge celebrates two years in power

To celebrate two years in government, Jacinda Ardern was challenged to list her key achievements in two minutes. Impressed?

Opublikowany przez Yahoo News Australia Wtorek, 5 listopada 2019

Jak zauważa agencja Reutera, to poparcie wzrosło jeszcze bardziej, kiedy okazało się, że przywództwo i polityka, którą proponuje Ardern w czasie epidemii COVID-19, sprawdza się. Do tej pory w całym kraju odnotowano tylko 1206 przypadków zachorowań i 22 zgony.

Nową Zelandię dotknęło spowolnienie gospodarcze związane z pandemią koronawirusa, dlatego kampanię parlamentarną Ardern rozpoczęła obietnicą większej pomocy finansowej dla małych firm i tworzeniem kolejnych miejsc pracy.

Regeneracja gospodarki po nowozelandzku: dłuższy urlop i krótszy tydzień pracy

Jeśli to olbrzymie poparcie się utrzyma, Partia Pracy, która w tej chwili tworzy rząd koalicyjny z Zielonymi i nacjonalistyczną partią New Zealand First, będzie mogła rządzić samodzielnie.

Let's keep moving

A little while ago I sent this video to our Labour supporters….I thought you might be interested in the big reveal of our campaign slogan too

Opublikowany przez Jacindę Ardern Piątek, 3 lipca 2020

**
Źródło: Reuters, Newshub.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij