Od kilku lat wiemy, że naukowcy zatrudnieni przez ExxonMobil już w latach 70. rozumieli wpływ paliw kopalnych na klimat, a koncern konsekwentnie te badania ukrywał. Zaskakującą nowością jest to, jak bardzo dokładne były prognozy globalnego ocieplenia niemal pół wieku temu.
– To gwóźdź do trumny dla spółki ExxonMobil, która twierdzi, że została fałszywie oskarżona o nadużycia w sprawie klimatu.
Tymi słowami profesor nadzwyczajny uniwersytetu w Miami Geoffrey Supran odniósł się do opublikowanego 13 stycznia w czasopiśmie „Science” recenzowanego badania, w którym poddano analizie prognozy giganta paliw kopalnych dotyczące globalnego ocieplenia. Supran rozpoczął pracę nad nim jeszcze jako pracownik naukowy Uniwersytetu Harvarda.
Taśmy ExxonMobil: Bandyci klimatyczni śmieją się nam w twarz
czytaj także
– Nasza analiza wykazała, że dane ExxonMobil są sprzeczne z publicznymi oświadczeniami spółki, które uwypuklały brak pewności, krytykowały modele klimatyczne, budowały mit globalnego ochłodzenia i udawały ignorancję w kwestii tego, czy i kiedy wywołane przez człowieka globalne ocieplenie będzie mierzalne – powiedział Supran, główny autor badania.
NEW: In @ScienceMagazine today, our latest peer-reviewed research shows Exxon scientists predicted global warming with shocking skill & accuracy between 1977 & 2003, contradicting the company's decades of climate denial. THREAD.
?No pay wall for 2 weeks: https://t.co/JDtT9nkbzC pic.twitter.com/fgIPKrl39V
— Geoffrey Supran (@GeoffreySupran) January 12, 2023
Exxon – a wraz z nim cały przemysł paliw kopalnych – trafił pod lupę działaczy, dziennikarzy, ustawodawców i naukowców, ponieważ przez dziesięciolecia czerpał ogromne zyski z eksploatacji kopalin, równocześnie szerząc dezinformację na temat klimatu.
Nowe badanie Suprana, profesorki Harvardu Naomi Oreskes i profesora uniwersytetu w Poczdamie oraz pracownika naukowego Potsdam Institute for Climate Impact Research Stefana Rahmstorfa pojawiło się w momencie, gdy decydenci na całym świecie nadal pozwalają wielkim korporacjom zarabiać na paliwach kopalnych, mimo coraz dotkliwszych skutków ogrzewania się planety.
Supran i Oreskes opublikowali wcześniej recenzowane badania dotyczące „rozbieżności między tym, co naukowcy i kadra kierownicza ExxonMobil mówili na temat zmian klimatu prywatnie i w kręgach akademickich, a tym, co przedstawiano opinii publicznej”. Badania te potwierdziły ustalenia z raportów przygotowanych przez serwis Inside Climate News i gazetę „Los Angeles Times” w 2015 roku.
The first peer-reviewed analysis of an oil company’s climate research, by @geoffreysupran, @NaomiOreskes, @rahmstorf, shows Exxon’s climate research was spot on — and that management disregarded its own scientists’ findings. #ExxonKnew https://t.co/IEaDkrIN6h
— ExxonKnews (@Exxon_Knew) January 12, 2023
Na potrzeby najnowszego badania troje naukowców przeanalizowało wszystkie znane prognozy na temat globalnego ocieplenia udokumentowane i opisane przez analityków Exxon w latach 1977–2003. Badacze stwierdzili, że 63–83 proc. prognoz firmy było trafnych.
„Średnie ocieplenie prognozowane przez ExxonMobil wynosiło 0,2 ± 0,04°C na dekadę, czyli, w granicach niepewności, tyle samo co w przypadku niezależnych akademickich i rządowych projekcji opublikowanych w latach 1970–2007” – czytamy w publikacji.
Badanie zawiera też grafikę przedstawiającą prognozy naukowców Exxon pochodzące z wewnętrznych dokumentów i recenzowanych publikacji dla okresu objętego badaniem (oznaczone kolorem szarym) wraz z historycznie zaobserwowanymi zmianami temperatury (w kolorze czerwonym).
Badania spółki zdumiewają precyzją i dokładnością w równym stopniu co jej hipokryzja, mówiła Naomi Oreskes w wywiadzie dla The Associated Press, „ponieważ tak znaczna część dezinformacji ExxonMobil opierała się przez tyle lat na twierdzeniu, że modele klimatyczne nie są miarodajne”.
W oświadczeniu rzecznika spółki Exxon Todda Spitlera dla AP i innych mediów można przeczytać, że „ta kwestia kilkakrotnie powracała w ostatnich latach i w każdym przypadku nasza odpowiedź jest taka sama: ci, którzy utrzymują, że »Exxon wiedział«, wyciągnęli niesłuszne wnioski. Niektórzy usiłują przeinaczać fakty i stanowisko ExxonMobil w sprawie nauki o klimacie, a także jej wsparcie dla skutecznych rozwiązań politycznych, przedstawiając podyktowane dobrymi intencjami wewnętrzne debaty dotyczące strategii jako rzekomą kampanię dezinformacyjną firmy” – napisał Spitler. „Rozumienie klimatologii przez firmę ExxonMobil rozwija się zgodnie z rozumieniem reprezentowanym przez szerszą społeczność naukową”.
Jak rozśmieszyć nafciarza? Łatwizna. Powiedz mu, że walczysz o klimat
czytaj także
W tym samym czasie obrońcy klimatu i eksperci nagłaśniali punkty poczynione przez autorów badania.
Exxon knew their business was killing people. They lied about it, covered it up and let millions of people suffer and die so they could make more money.
Exxon executives and the people who buried the science and misled the public are mass murderers on a planetary scale. pic.twitter.com/kUoxm8ouD8
— Sunrise Movement ? (@sunrisemvmt) January 12, 2023
„Firma produkująca paliwa kopalne przedkłada zyski nad ludzi? Jesteśmy w szoku. To wstrząsająca wiadomość” – zatweetowało zgryźliwie Earthjustice, dodając: „Mówiąc całkiem poważnie, to skandal. Exxon od całych dziesięcioleci miał w ręku dostatecznie dokładne dane na temat zmian klimatycznych – i głęboko je ukrył. Zaciekle i publicznie zaprzeczał własnym badaniom, aby zachować zyski”.
Jak donosi „Guardian”: „Klimatolodzy są zdania, że nowe badanie podkreśla ważny rozdział w walce o zaradzenie kryzysowi klimatycznemu. – Koncern nie tylko lekceważył wynikające z tych informacji zagrożenia, ale wręcz popierał niemające nic wspólnego z nauką koncepcje, które opóźniały działania w tej sprawie, prawdopodobnie po to, aby więcej zarobić – skomentowała Natalie Mahowald, klimatolożka z Uniwersytetu Cornella.
Według Mahowald wspierane przez Exxon opóźnienie w podjęciu stosownych działań miało dalekosiężne skutki, ponieważ wcześniejsze inwestycje w energię wiatrową i słoneczną mogłyby zapobiec przyszłym i obecnym katastrofom klimatycznym.
Drew Shindell, klimatolog z Duke University, ocenia, że nowe badanie to »solidna, szczegółowa analiza« i że publiczne komentarze Exxona wprowadzające w błąd na temat kryzysu klimatycznego były »wyjątkowo bezczelne«, jeśli wziąć pod uwagę zaangażowanie ich naukowców w pracę z zewnętrznymi badaczami nad szacowaniem skali globalnego ocieplenia. Według niego nie można jednak stwierdzić, że naukowcy Exxona byli w jakikolwiek sposób lepsi w prognozowaniu od naukowców z innych ośrodków”.
– Szkody wyrządzone przez Exxon są ogromne – komentuje profesor Uniwersytetu Michigan Jonathan Overpeck dla AP. – Wiedziano, że paliwa kopalne, w tym ropa naftowa i gaz ziemny, znacząco zmienią klimat naszej planety, co będzie wiązało się z kosztami w postaci ludzkiego cierpienia i życia, a także z konsekwencjami ekonomicznymi. A jednak pomimo tych wniosków zdecydowano się publicznie bagatelizować problem zmian klimatycznych i niebezpieczeństwa, jakie stanowią dla ludzi i planety.
– To badanie ilościowe podkreśla fakt, że Exxon wiedział z niezwykłą precyzją o tym, że spalanie produktów pochodzących z kopalin spowoduje wzrost temperatury i poważne szkody dla klimatu w pierwszej dekadzie XXI wieku i później. Ich prognozy trafiały w samo sedno ze zdumiewającą dokładnością. Nie da się już tego podważyć – mówi Alyssa Johl, wiceprezeska ds. prawnych w amerykańskim Center for Climate Integrity, sugerując, że badania mogą podeprzeć pozwy w sprawie klimatu złożone przez dziesiątki stanów i obszarów miejskich w USA przeciwko ExxonMobil i innym firmom z branży paliw kopalnych za doprowadzenie do sytuacji kryzysowej o globalnej skali.
Gazy cieplarniane przyjazne roślinom? Takimi bzdurami karmią nas koncerny paliwowe
czytaj także
– Istnieją dwa ważne elementy tej układanki, których należy dowieść w tego typu sprawach: pierwszym jest to, że koncerny naftowe i gazowe od dawna wiedziały o przyczynach i konsekwencjach zmian klimatycznych, a drugim, że zamiast ujawnić te informacje, aktywnie je ukrywały i zaprzeczały im – uważa Johl. – Ta analiza przynosi kolejny dowód, że Exxon o wszystkim wiedział.
Mechanizm ten trafnie podsumował dyrektor Fossil Free Media, Jamie Henn: „To dokładnie tak jak w przypadku koncernów tytoniowych, które wiedziały, że papierosy powodują raka, ale i tak kłamały na ten temat. Exxon wiedział, że powoduje katastrofalne szkody, i głęboko zakopał prawdę. Czas go zmusić, by za to zapłacił”.
**
Jessica Corbett jest dziennikarką magazynu Common Dreams.
Artykuł opublikowany w magazynie Common Dreams na licencji Creative Commons. Z angielskiego przełożyła Anna Opara.