Świat

Adam Balcer analizuje relacje krajów Bliskiego Wschodu z Rosją i ich wpływ na UE

Tekstem Adama Balcera otwieramy cykl Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Sojusz Turcji, Iranu i Rosji mógłby odmienić panujący układ sił na Bliskim Wschodzie, a nawet w całej Eurazji. Ocieplenie relacji rosyjsko-tureckich i chłód między Turcją a Zachodem budzą niepokój krajów UE, obawiających się eskalacji konfliktu w Syrii i kryzysu uchodźczego. Mimo doraźnego zbliżenia, powstanie antyzachodniej „osi wykluczonych” w regionie wydaje się jednak mało prawdopodobne. Rosję i Turcję dzieli przeszłość oraz odmienne priorytety w sprawie Kurdów i reżimu syryjskiego; Turcję z Iranem – religia i przeciwstawne aspiracje mocarstwowe; interesy Rosji i Iranu wchodzą w konflikt w obszarze energetyki. Z punktu widzenia interesów Zachodu najpoważniejsze zagrożenia to pogłębienie chaosu na Bliskim Wschodzie oraz destabilizacja wewnętrzna Turcji (w skrajnym wypadku wojna domowa), której skutki dotknęłyby krajów UE z ich turecką diasporą. UE powinna prowadzić asertywną politykę wobec prezydenta Erdogana i jednocześnie otworzyć się na aspiracje tureckiego społeczeństwa.

Chaos w Turcji pogrąży Unię

Czytaj pełen raport Instytutu Studiów Zaawansowanych:

 

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów badawczych z udziałem najwybitniejszych ekspertów w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy znawców – praktyków i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.

ISZ-logo

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij