Serwis internetowy o redukcji szkód i prawach człowieka. To, jakich substancji używasz, jest polityczne.
Rozpoczęta ponad 100 lat temu wojna z narkotykami nie spełniła swoich zakładanych celów. Od dawna mówili o tym przedstawiciele międzynarodowego ruchu na rzecz reformy polityki narkotykowej. W ostatnich latach głośniej przyznają to nawet sami autorzy restrykcyjnego prawa, jak choćby były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Mimo to, większość państw wciąż kryminalizuje posiadanie narkotyków, w niektórych wciąż grozi za to kara śmierci. Bezwzględne ściganie użytkowników substancji psychoaktywnych nie jest już jednak jedynym obowiązującym modelem regulacji dostępu do narkotyków. Obywatele Urugwaju mogą kupić najwyższej jakości marihuanę w osiedlowej aptece. Podobnie jak mieszkańcy 8 stanów w USA, którzy zaopatrują się w legalne konopie w komercyjnych sklepach. Kanada pracuje nad reformą, dzięki której dołączy do krajów regulujących rynek konopny.
Kryminalizacja „problemu narkotykowego” wcale go nie rozwiązuje, a jedynie zwiększa koszty indywidualne i społeczne związane z używaniem narkotyków i uzależnieniami: marginalizację, przestępczość, wykluczenie, wreszcie śmiertelność wśród osób uzależnionych. Z kolei doświadczenia krajów prowadzących politykę narkotykową opartą o zasady redukcji szkód pokazują swoją praktyką, że istnieje alternatywa. Osoby uzależnione od heroiny w Szwajcarii nie są skazane na życie pod ciągłą presją grzywien i wyroków, a mogą w higienicznych warunkach pod medyczną kontrolą zażyć substancje.
Wierzymy, że polityka narkotykowa oparta na zasadach redukcji szkód to fundament sprawiedliwego i nowoczesnego społeczeństwa. Działając wspólnie z kilkudziesięcioma organizacjami z kraju i całego świata, staramy się zmieniać język debaty publicznej i walczyć z panującą narkofobią, dostarczać racjonalnych i naukowych przesłanek do efektywnej prewencji, edukacji i terapii osób uzależnionych.
Reforma polityki narkotykowej nie powinna ograniczać się jedynie do zmiany prawa, lecz budowania spójnej strategii politycznej, obejmującej również organizację systemu opieki zdrowotnej, system edukacji, politykę kulturalną, politykę miejską, wymiar sprawiedliwości i jego organy wykonawcze.
W serwisie Narkopolityka znajdziecie artykuły, wywiady i reportaże o narkotykach w kraju i na świecie. Dowiecie się, jak ewoluuje prawo narkotykowe i jakich zmian należy spodziewać się w przyszłości.
Od 2008 roku środowisko Krytyki Politycznej aktywnie włącza się w kampanię na rzecz racjonalizacji polskiej narkopolityki, opierania jej na prawach człowieka. Wydajemy książki (Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej, Odczarowanie, Wojny narkotykowe, Niższa szkoła jazdy, Kto w Polsce ma HIV?, Encyklopedia polskiej psychodelii, Dzieci wojny narkotykowej, Medyczna marihuana. Historia hipokryzji, komiks dla młodzieży Narko), zorganizowaliśmy kilkadziesiąt debat, konferencji i wydarzeń kulturalnych na terenie całego kraju czy w Ukrainie, uruchomiliśmy wszechstronny serwis internetowy poświęcony tematowi substancji psychoaktywnych, nasi przedstawiciele zabierają często głos w mediach, starając się zmienić społeczny odbiór kwestii używania substancji psychoaktywnych. Prowadzimy specjalne kampanie informacyjne, jak Zażyj dawkę swoich praw (poradnik dla osób, które zostały zatrzymane przez policję, posiadając substancje zakazane), czy Poradnik dla parlamentarzystów (i nie tylko) (zbiór mitów i prawd o substancjach psychoaktywnych), Nauczycielu, nauczycielko, zażyjcie dawkę wiedzy (metodyka i scenariusze zajęć dla młodzieży w ramach profilaktyki szkód). Wielu aktywistów i aktywistek Krytyki Politycznej włączało się bezpośrednio w lokalne akcje wspierające inicjatywy społeczne, dążące do praktycznego wprowadzania idei redukcji szkód. Poprzez zaangażowanie w te działania udało się nawiązać szeroki zakres współpracy z przedstawicielami instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, czy nieformalnych inicjatyw.