Podcasty, Psychologia

Wieczorkiewicz czyta: Przeszłam na stronę inceli?

„Empatia feministek, które udzielają incelom dobrych rad, jest równa empatii Bronisława Komorowskiego proponującego młodym zmianę pracy i wzięcie kredytu albo Beaty Pawlikowskiej, która na depresję zaleca bieganie i picie soku pomarańczowego”.

W podcaście Krytyki Politycznej Patrycja Wieczorkiewicz czyta swój tekst Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli.

Kim są osoby określające się jako incele? To pochodzące z angielskiego połączenie słów oznacza „wymuszony celibat”. Określa się nim mężczyzn, najczęściej młodych, którzy winą za swoje nieudane życie seksualne obciążają rozmaite czynniki zewnętrzne, systemy społeczne czy autonomię kobiet w doborze partnerów seksualnych.

Incele nie są żadną organizacją ani ruchem o ustalonej strukturze. To grupa niezależnych od siebie osób, aktywnych zwłaszcza na internetowych forach dyskusyjnych, gdzie piszą o seksualnych frustracjach i romantycznych niepowodzeniach.

Jak podaje „The Guardian”, przemoc bezpośrednio związana z ideologią inceli była przyczyną co najmniej siedmiu masowych morderstw i zabiła co najmniej 50 osób tylko w USA i Kanadzie.

Ale zjawisko to ma też drugą stronę i jest skomplikowane w ocenie.

Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Patrycja Wieczorkiewicz
Patrycja Wieczorkiewicz
redaktorka prowadząca KrytykaPolityczna.pl
Dziennikarka, feministka, redaktorka prowadząca w KrytykaPolityczna.pl. Absolwentka dziennikarstwa na Collegium Civitas i Polskiej Szkoły Reportażu. Współautorka książek „Gwałt polski” (z Mają Staśko) oraz „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności” (z Aleksandrą Herzyk).
Zamknij