Podcasty

Kobiety na traktory? Raczej feministki na wieś

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce?

Co susza ma wspólnego z wojną? Czy weganka może otworzyć rzeźnię? Dlaczego produkcja żywności przypomina handel narkotykami? Jak emancypuje się wieś i dlaczego miasto o niej zapomniało? O tym dziennikarka Krytyki Politycznej rozmawia z aktywistką i współtwórczynią projektu Klimat dla Rolnictwa, Martą Jarosz. Razem udowadniają, że wizja, w której rolniczki ratują planetę, wcale nie musi być utopijna.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Więcej na ten temat przeczytacie w przywoływanych w odcinku tekstach i książkach:

Katastrofa klimatyczna bez winka i pysznej kawusi

Wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywnościowe Polski – raport prof. Zbigniewa Karaczuna i dra hab. Jerzego Kozyry

Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu – książka Andrzeja Andrysiaka

Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko. W mozaice postaw, poglądów i działań – raport autorstwa Pauliny Sobiesiak-Penszko zrealizowany przez ISP i Fundację im. Heinricha Bölla

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij