Podcasty

Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby

Wygląda na to, że choć Odra umiera i planeta też – to nie możemy ich już zostawić w spokoju. Nawet gdybyśmy zechcieli.

Katastrofa ekologiczna na Odrze nie ma jednego źródła ani sprawcy, co nie znaczy, że jest „naturalna”. Na pewno wiemy jedno: setki ton martwych ryb wyławianych z drugiej rzeki Polski to symptom kryzysu na skalę planetarną. Nadmierne zasolenie wody (najpewniej efekt działania jednej ze śląskich kopalń) w warunkach niskiego stanu wód i wysokiej temperatury (efekt zmiany klimatu) w regulowanej od setek lat rzece przyniosły śmierć rzecznej fauny.

Obraz i odór martwych ryb, małży i ślimaków od Oławy po Szczecin przypomina zatem, że działalność człowieka ma swoje niezamierzone konsekwencje, na pewno nieplanowane przez poszczególnych ludzi. Tylko czy jakiś powrót do natury, do wyobrażonej sielanki z czasów przedprzemysłowych jest w ogóle wart rozważenia? Wygląda na to, że choć Odra umiera i planeta też – to nie możemy ich już zostawić w spokoju. Nawet gdybyśmy zechcieli.

Nad tym wszystkim zastanawiam się w pierwszym odcinku Eko-Polu: podcastu z nieograniczoną odpowiedzialnością – słuchając organizatorów Marszu Żałobnego dla Odry i czytając Elizabeth Kolbert.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Zasolenie, wody balastowe, wrzut zanieczyszczeń? Czy dowiemy się, co zabija Odrę?

Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością

O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Mieszkać jakby luksusowo. Z wizytą w latach 90.

Ziemia nie udziela wakacji kredytowych

Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy. Czy powinniśmy czuć zakłopotanie nazistowską „ochroną zwierząt”?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij