Podcasty, Serwis klimatyczny

Czas schować antropocentryczną dumę do kieszeni

Kiedyś robiła ciuchy, które nosił Justin Bieber, dziś ratuje planetę, mianując się jej specjalistką od public relations. Rozmowa Pauliny Januszewskiej z Aretą Szpurą.

Choć Areta Szpura od lat radzi, jak żyć bardziej ekologicznie, ma już dość prywatyzacji winy i przerzucania odpowiedzialności za klimat i środowisko na konsumentów. O tym, że skończył nam się czas na debatowanie o kryzysie i do jego przezwyciężenia potrzebujemy realnych, kompleksowych działań oraz wdrażania w życie zmian systemowych pisze w swojej najnowszej książce Instrukcja obsługi przyszłości. Dlaczego warto sięgnąć po ten tytuł? Między innymi o tym jej autorka opowiada Paulinie Januszewskiej w drugim odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

 

Więcej na ten temat przeczytacie w przywoływanych w rozmowie tekstach:

Wszyscy jesteśmy klimatycznymi soft negacjonistami 

W mieście z betonu nie ma żadnej przyszłości

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce?
O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Czy kastracja jest remedium na marazm antropocenu?

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij