Podcasty, Serwis klimatyczny

Czas schować antropocentryczną dumę do kieszeni

Kiedyś robiła ciuchy, które nosił Justin Bieber, dziś ratuje planetę, mianując się jej specjalistką od public relations. Rozmowa Pauliny Januszewskiej z Aretą Szpurą.

Choć Areta Szpura od lat radzi, jak żyć bardziej ekologicznie, ma już dość prywatyzacji winy i przerzucania odpowiedzialności za klimat i środowisko na konsumentów. O tym, że skończył nam się czas na debatowanie o kryzysie i do jego przezwyciężenia potrzebujemy realnych, kompleksowych działań oraz wdrażania w życie zmian systemowych pisze w swojej najnowszej książce Instrukcja obsługi przyszłości. Dlaczego warto sięgnąć po ten tytuł? Między innymi o tym jej autorka opowiada Paulinie Januszewskiej w drugim odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

 

Więcej na ten temat przeczytacie w przywoływanych w rozmowie tekstach:

Wszyscy jesteśmy klimatycznymi soft negacjonistami 

W mieście z betonu nie ma żadnej przyszłości

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce?
O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Czy kastracja jest remedium na marazm antropocenu?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij