Podcasty

Artystka pracuje, a nie cierpi za miliony. Na pewno ich nie zarabia

Hobby dla uprzywilejowanych czy zajęcie dla utracjuszy gotowych przymierać głodem? Nie, tworzenie muzyki to praca. Tyle, że w realiach cyfrowego oligopolu jeszcze bardziej niedoceniana. Czy nowelizacja prawa autorskiego to zmieni? O tym rozmawiają Misia Furtak, Anna Misiewicz i Aga Samitowska – gościnie najnowszego odcinka podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”.

Ciągłe powtarzanie, że artystów trzeba wspierać, brzmi tak, jak by artyści byli akcją charytatywną, a nie ludźmi wykonującymi pracę – mówi wokalistka i kompozytorka Misia Furtak w czasie, gdy ważyły się losy nowelizacji prawa autorskiego. Dziś wiemy, że zmiany w przepisach, które mają być realizacją unijnej dyrektywy Digital Single Market, a więc chronić artystów przed okradaniem ich z twórczości i należnych za nią pieniędzy przez cyfrowych gigantów – przede wszystkim platformy streamingowe, zostały przyjęte przez Sejm.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Kształt ustawy jest daleki od ideału. Nie wszyscy twórcy są zadowoleni. Nie mniej jednak politycy wprowadzili przynajmniej część istotnych zabezpieczeń dla artystów. Branża muzyczna jest jednak na tyle specyficzna, że jedna nowelizacja nie wyleczy wszystkich problemów ciążących na brutalnym dla artystów, a jeszcze bardziej mierzących się z seksizmem artystek rynku. W trudnej sytuacji są też debiutanci, którzy w tej skomplikowanej rzeczywistości rzadko kiedy potrafią się odnaleźć. A oszustów, wyzyskiwaczy i wytwórni wykorzystujących brak doświadczenia twórców nie brakuje.

Aby temu przeciwdziałać, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, powołało do życia projekt ZAiKS Akademia, czyli „inicjatywę edukacyjną skierowaną do młodych kreatywnych ludzi i dostarczającą rzetelną, merytoryczną i niezbędną wiedzę z zakresu prawa autorskiego”. Wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi. Jak? O tym Paulinie Januszewskiej w nowym odcinku  podcastu Nie ma przyszłości bez równości opowiadają zaangażowane w projekt: artystka Misia Furtak, prawniczka Anna Misiewicz i propagatorka ruchu MusicTech Aga Samitowska.

Axel Springer i sztuczna inteligencja, czyli jeszcze więcej gównodziennikarstwa

Misia Furtak — Kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka, basistka i aktywistka. Od wielu lat poza tworzeniem zajmuje się edukacją przede wszystkim młodych autorów. Działa w Keychange – pionierskiej, miedzynarodowej organizacji, której celem jest wspieranie kobiet oraz mniejszości płciowych w branży muzycznej oraz budowanie bardziej zrównoważonej branży muzycznej

Anna Misiewicz — prawniczka ZAiKS. W rozmowie będzie głosem merytorycznym w kwestiach związanych z organizacją, ale i tematami związanymi z prawami autorskimi i ich praktycznym funkcjonowaniem.

Aga Samitowska – zajmuje się relacją między nowymi technologiami a sektorami kreatywnymi. Propagatorka ruchu MusicTech. Profesjonalistka z biznesu muzycznego, wieloletnia managerka artystów polskiej sceny. Obecnie prowadzi audycję ERA TRANSFORMERA w newonce, która skupia się na nowych technologiach

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij