Kultura

Radykalna demokratyzacja 7. Berlin Biennale

Po miesięcznej obecności na 7. Berlin Biennale Sztuki Współczesnej zaproszone tam globalne ruchy społeczne postawiły rzucić wyzwanie hierarchicznej strukturze instytucji i zaproponowały radykalnie demokratyczną formę władzy.

Po miesięcznej obecności na 7. Berlin Biennale Sztuki Współczesnej zaproszone tam globalne ruchy społeczne postawiły rzucić wyzwanie hierarchicznej strukturze instytucji i zaproponowały radykalnie demokratyczną formę władzy. Hierarchiczną władzę zastąpiono grupowym podejmowaniem decyzji. Dzieje się to podczas zgromadzeń aktywistów i tych członków zespołu galerii, którzy zgadzają się na przedefiniowanie warunków i reguł swojej pracy. Celem eksperymentu jest zmiana hierachii kulturalnych, instytucjonalnych i ekonomicznych. Aktywiści wzięli na poważnie deklarację, że 7. Berlin Biennale chce „pokazywać sztukę, która faktycznie działa, zmienia rzeczywistość i tworzy przestrzeń politycznego działania” (cyt. za Artur Żmijewski, wstęp do przewodnika po 7. Berlin Biennale: „Act for Art”).

Eksperyment jest odpowiedzią na sytuację, w której mieszkający i działający w przestrzeni galerii aktywiści byli postrzegani jako „ludzkie ZOO”. Sformułowali oni oświadczenie, w którym stwierdzają, że „ruchy społeczne nie mogą być poddane kuratorskiej logice i nadzorowi”. Wezwali instytucję do rezygnacji z pionowej, instytucjonalnej hierarchii i do wdrożenia demokratycznych procedur podejmowania decyzji, wypracowanych na placach Kairu, Madrytu i Nowego Jorku. Eksperyment ma potrwać tydzień. Przez ten czas mają zniknąć bariery przestrzenne wystawy i podział na „artystów” i „aktywistów”, budżet ma stać się transparentny, a „grupy robocze” mają pracować nad wdrożeniem zmian uwzględniających zdanie wszystkich uczestników tego procesu. Byli kuratorzy i dyrektorka zaakceptowali tę propozycję, a cały zespół Kunst Werke i Berlin Biennale zaproszono na zgromadzenie, podczas którego wszyscy wspólnie zdecydują o dalszych działaniach.

Jesteśmy świadomi naiwności tego eksperymentu. Zdajemy sobie sprawę, że radykalna demokracja jest często nieefektywna i może wprowadzać chaos. Pracownicy Biennale zbudowali funkcjonującą strukturę galeryjną i biurową, a udział w naszych spotkaniach oznacza dla nich dodatkowy wysiłek. Jesteśmy też świadomi, że krytycy i komentatorzy wiedzą, że instytucje świata sztuki uwielbiają bawić się polityką, fetyszyzując jej język i estetykę.

A jednak tło tego eksperymentu jest jak najbardziej realne i jest to wystarczający powód, aby podjąć taką próbę. Celem jest zakwestionowanie hierarchicznej instytucjonalnej struktury Berlin Biennale. W Europie i na całym świecie coraz bardziej ogranicza się państwowe wydatki na sztukę, tak że staje się ona coraz bardziej zależna od prywatnych pieniędzy. W takim momencie chcemy wykorzystać Berlin Biennale – wystawę finansowaną z budżetu państwa – jako platformę do przekonywania o potrzebie demokratycznego podejmowania decyzji w instytucji, do dzielenia się pracą i do faktycznej transparentności. Byli kuratorzy oraz część pracowników Berlin Biennale jest gotowych na ten eksperyment i angażują się w próbę budowy demokratycznej, poziomej struktury.

Możecie do nas dołączyć!

Zgromadzenia odbywają się w każdy wtorek i czwartek o 18.00 na dziedzińcu Galerii Sztuki Współczesnej Kunst Werke.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij