Kultura

Radykalna demokratyzacja 7. Berlin Biennale

Po miesięcznej obecności na 7. Berlin Biennale Sztuki Współczesnej zaproszone tam globalne ruchy społeczne postawiły rzucić wyzwanie hierarchicznej strukturze instytucji i zaproponowały radykalnie demokratyczną formę władzy.

Po miesięcznej obecności na 7. Berlin Biennale Sztuki Współczesnej zaproszone tam globalne ruchy społeczne postawiły rzucić wyzwanie hierarchicznej strukturze instytucji i zaproponowały radykalnie demokratyczną formę władzy. Hierarchiczną władzę zastąpiono grupowym podejmowaniem decyzji. Dzieje się to podczas zgromadzeń aktywistów i tych członków zespołu galerii, którzy zgadzają się na przedefiniowanie warunków i reguł swojej pracy. Celem eksperymentu jest zmiana hierachii kulturalnych, instytucjonalnych i ekonomicznych. Aktywiści wzięli na poważnie deklarację, że 7. Berlin Biennale chce „pokazywać sztukę, która faktycznie działa, zmienia rzeczywistość i tworzy przestrzeń politycznego działania” (cyt. za Artur Żmijewski, wstęp do przewodnika po 7. Berlin Biennale: „Act for Art”).

Eksperyment jest odpowiedzią na sytuację, w której mieszkający i działający w przestrzeni galerii aktywiści byli postrzegani jako „ludzkie ZOO”. Sformułowali oni oświadczenie, w którym stwierdzają, że „ruchy społeczne nie mogą być poddane kuratorskiej logice i nadzorowi”. Wezwali instytucję do rezygnacji z pionowej, instytucjonalnej hierarchii i do wdrożenia demokratycznych procedur podejmowania decyzji, wypracowanych na placach Kairu, Madrytu i Nowego Jorku. Eksperyment ma potrwać tydzień. Przez ten czas mają zniknąć bariery przestrzenne wystawy i podział na „artystów” i „aktywistów”, budżet ma stać się transparentny, a „grupy robocze” mają pracować nad wdrożeniem zmian uwzględniających zdanie wszystkich uczestników tego procesu. Byli kuratorzy i dyrektorka zaakceptowali tę propozycję, a cały zespół Kunst Werke i Berlin Biennale zaproszono na zgromadzenie, podczas którego wszyscy wspólnie zdecydują o dalszych działaniach.

Jesteśmy świadomi naiwności tego eksperymentu. Zdajemy sobie sprawę, że radykalna demokracja jest często nieefektywna i może wprowadzać chaos. Pracownicy Biennale zbudowali funkcjonującą strukturę galeryjną i biurową, a udział w naszych spotkaniach oznacza dla nich dodatkowy wysiłek. Jesteśmy też świadomi, że krytycy i komentatorzy wiedzą, że instytucje świata sztuki uwielbiają bawić się polityką, fetyszyzując jej język i estetykę.

A jednak tło tego eksperymentu jest jak najbardziej realne i jest to wystarczający powód, aby podjąć taką próbę. Celem jest zakwestionowanie hierarchicznej instytucjonalnej struktury Berlin Biennale. W Europie i na całym świecie coraz bardziej ogranicza się państwowe wydatki na sztukę, tak że staje się ona coraz bardziej zależna od prywatnych pieniędzy. W takim momencie chcemy wykorzystać Berlin Biennale – wystawę finansowaną z budżetu państwa – jako platformę do przekonywania o potrzebie demokratycznego podejmowania decyzji w instytucji, do dzielenia się pracą i do faktycznej transparentności. Byli kuratorzy oraz część pracowników Berlin Biennale jest gotowych na ten eksperyment i angażują się w próbę budowy demokratycznej, poziomej struktury.

Możecie do nas dołączyć!

Zgromadzenia odbywają się w każdy wtorek i czwartek o 18.00 na dziedzińcu Galerii Sztuki Współczesnej Kunst Werke.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.