Kultura

Napruszkina: Self-governing

W ramach 7. Berlin Biennale ukazał się nowy numer niezależnej gazety białoruskiej artystki Mariny Napruszkiny „Self#governing”, który poświęcony jest przyszłej transformacji ustrojowej na Białorusi.

Marina Napruszkina jest białoruską artystką i aktywistką mieszkającą w Berlinie. Dała się poznać jako komentatorka i działaczka zaangażowana w walkę o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi i zniesienie kary śmierci. 

 

tekście poświęconym sprawie Dźmitryja Kanawałau i Uładzisława Kowaliou, którzy 30 listopada ubiegłego roku skazani zostali na karę śmierci za domniemane zamach w mińskim metrze, pytała: „Jak długo jeszcze proces demokratyzacji białoruskiego społeczeństwa, oceniany będzie na podstawie działań rządu?”. W odpowiedzi stara się zyskać widzialność w Berlinie jako zaangażowana obywatelka, organizatorka manifestacji i akcji społecznych. 

 

Jednocześnie realizuje projekt niezależnej gazety, która przemycana jest na Białoruś i rozpowszechniana wśród jej mieszkańców. Polską wersję wydania „Convincing victory” publikowała „Krytyka Polityczna” w numerze 27-28 (2011). W drukowaniu niezależnej gazety Napruszkinę wspiera Berlin Biennale, które zaprosiło artystkę do udziału w 7. edycji.

 

Na dzień 19 grudnia 2011 roku, we współpracy z Amnesty International, Napruszkina zwołała demonstrację przeciwko łamaniu praw człowieka na Białorusi, która odbyła się w Berlinie pod Bramą Brandenburską. 

 

W demonstracji udział wzięli działacze Amnesty International, którzy zbierali podpisy pod petycją domagającą się zniesienia kary śmierci na Białorusi, mieszkający i przebywający w Berlinie Białorusini, społeczność miasta. Demonstrację wsparli również kuratorzy 7. Berlin Biennale i współpracujący z nimi artyści – m.in. Paweł Althamer.

 

   

 

Tego dnia premierę miała edycja gazety Mariny Napruszkiny „Self#governing”, która poświęcona jest przyszłej transformacji ustrojowej na Białorusi. Artystka stara się przekonać, że Białoruś nie stoi przed wyborem pomiędzy „putinowskim” modelem państwowej demokracji i zachodnim neoliberalizmem. Głos Napruszkiny przemawia na rzecz większego udziału obywateli w podejmowaniu demokratycznych decyzji oraz na rzecz zachowania dystansu wobec kapitalistycznych rozwiązań gospodarczych.

 

Wydawanie gazety Napruszkiny i wspieranie jej aktywności społecznej jest jednym z już rozpoczętych działań 7. Berlin Biennale. Poprzez stronę internetową BB7 rozpowszechniane się  także idee  artystki, które wyraża w swojej publicystyce politycznej.

 

Polska edycja „Self#governing” ukaże się w „biennalowym” 30-tym numerze „Krytyki Politycznej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij