Kultura

Napruszkina: Self-governing

W ramach 7. Berlin Biennale ukazał się nowy numer niezależnej gazety białoruskiej artystki Mariny Napruszkiny „Self#governing”, który poświęcony jest przyszłej transformacji ustrojowej na Białorusi.

Marina Napruszkina jest białoruską artystką i aktywistką mieszkającą w Berlinie. Dała się poznać jako komentatorka i działaczka zaangażowana w walkę o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi i zniesienie kary śmierci. 

 

tekście poświęconym sprawie Dźmitryja Kanawałau i Uładzisława Kowaliou, którzy 30 listopada ubiegłego roku skazani zostali na karę śmierci za domniemane zamach w mińskim metrze, pytała: „Jak długo jeszcze proces demokratyzacji białoruskiego społeczeństwa, oceniany będzie na podstawie działań rządu?”. W odpowiedzi stara się zyskać widzialność w Berlinie jako zaangażowana obywatelka, organizatorka manifestacji i akcji społecznych. 

 

Jednocześnie realizuje projekt niezależnej gazety, która przemycana jest na Białoruś i rozpowszechniana wśród jej mieszkańców. Polską wersję wydania „Convincing victory” publikowała „Krytyka Polityczna” w numerze 27-28 (2011). W drukowaniu niezależnej gazety Napruszkinę wspiera Berlin Biennale, które zaprosiło artystkę do udziału w 7. edycji.

 

Na dzień 19 grudnia 2011 roku, we współpracy z Amnesty International, Napruszkina zwołała demonstrację przeciwko łamaniu praw człowieka na Białorusi, która odbyła się w Berlinie pod Bramą Brandenburską. 

 

W demonstracji udział wzięli działacze Amnesty International, którzy zbierali podpisy pod petycją domagającą się zniesienia kary śmierci na Białorusi, mieszkający i przebywający w Berlinie Białorusini, społeczność miasta. Demonstrację wsparli również kuratorzy 7. Berlin Biennale i współpracujący z nimi artyści – m.in. Paweł Althamer.

 

   

 

Tego dnia premierę miała edycja gazety Mariny Napruszkiny „Self#governing”, która poświęcona jest przyszłej transformacji ustrojowej na Białorusi. Artystka stara się przekonać, że Białoruś nie stoi przed wyborem pomiędzy „putinowskim” modelem państwowej demokracji i zachodnim neoliberalizmem. Głos Napruszkiny przemawia na rzecz większego udziału obywateli w podejmowaniu demokratycznych decyzji oraz na rzecz zachowania dystansu wobec kapitalistycznych rozwiązań gospodarczych.

 

Wydawanie gazety Napruszkiny i wspieranie jej aktywności społecznej jest jednym z już rozpoczętych działań 7. Berlin Biennale. Poprzez stronę internetową BB7 rozpowszechniane się  także idee  artystki, które wyraża w swojej publicystyce politycznej.

 

Polska edycja „Self#governing” ukaże się w „biennalowym” 30-tym numerze „Krytyki Politycznej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawy artykuł? Pomóż nam pisać takie teksty dalej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.