Kultura

FORGET FEAR

Ukazałała się pierwsza publikacja 7. Berlin Biennale – książka Forget Fear pod redakcją Artura Żmijewskiego i Joanny Warszy.

Ukazałała się pierwsza publikacja 7. Berlin Biennale – książka Forget Fear pod redakcją Artura Żmijewskiego i Joanny Warszy

 

Forget Fear jest sprawozdaniem z kuratorskich poszukiwań praktyk artystycznych i politycznych, które wykazują się skutecznością i trwałością oddziaływania na rzeczywistość. Forget Fear to zbiór wywiadów z ludźmi polityki i sztuki oraz tekstów ich autorstwa, którzy pokazują, w jaki sposób sztuka działa naprawdę, prezentują przykłady skutków, jakie sztuka przynieść może w rzeczywistości, jak może na nią wpływać i efektywnie dokonywać jej zmiany. Forget Fear stara się udzielić odpowiedzi na pytanie, jak używać sztuki w polu polityki i jak posługiwać się polityką w obszarze sztuki.

 

Forget Fear zawiera teksty oraz wywiady z liderami politycznymi, takimi jak Antanas Mockus – były mer Bogoty – który przyczynił się do znaczącej zmiany społecznej w stolicy Kolumbii stosując do swoich działań politycznych metody zaczerpnięte z praktyk sztuki; z reżyserem teatralnym – Árpádem Schillingiem, który w sytuacji zdominowania węgierskiej polityki przez skrajną prawicę porzucił uprawianie burżuazyjnego teatru na rzecz działań bezpośrednich; z członkami rosyjskiej grupy Wojna, którzy nie wierzą w sztukę, która nie jest zaangażowana; z Timeą Junghaus, posługującą się sztuką jako narzędziem walki przeciwko wykluczeniu, któremu poddana jest mniejszość romska w Europie; z brazylijską grupą Pixadores, będącą polityczno-artystycznym głosem klas wyzyskiwanych, która dała się poznać z bezwględnego stosunku do świata sztuki, atakując Biennale w Sao Paulo; oraz z islandzką Best Party (Najlepszą Partią), która sięgnęła po władzę w wyniku kryzysu ekonomicznego, jaki nawiedził wyspę w 2008 roku. Wszyscy oni używają narzędzi artystycznych w celu zwiększenia skuteczności działań w obrębie polityki.

 

W książce znajdują się ponadto wywiady, materiały wizualne i teksty autorów takich jak: Paweł Althamer, Gábor Bakos, Yael Bartana, Einar Örn Benediktsson, Daniel Blatman, Christian Boltanski, Galit Eilat, Olafur Eliasson, Julián García, Jón Gnarr, Jan Tomasz Gross, Jerzy Hausner, Péter Juhász, Gideon Levy, Renzo Martens, Joanna Mytkowska, Luis Ospina, Srđa Popović, Alison Ramer, Dorota Sajewska, Marcin Śliwa, Igor Stokfiszewski, Hans-Christian Täubrich, Joanna Tokarska-Bakir, Fernando Vallejo, Zofia Waślicka i Rafał Żurek oraz materiały na płycie CD opracowane przez Teresę Margolles.

 

W serwisie 7. Berlin Biennale publikowaliśmy wywiad Artura Żmijewskiego z Dorotą Sajewską pt. Geografia tożsamości, który przeprowadzony został na potrzeby książki Forget Fear.

 

W książce znajduje się również wywiad Igora Stokfiszewskiego z Juliánem Garcíą z hiszpańskiego Ruchu Oburzonych pt. Chcemy pieniędzy dla szkół i szpitali, nie dla banków, który publikowaliśmy na stronie krytykapolityczna.pl.

 

Rozmowa Pawła Althamera, Igora Stokfiszewskiego i Artura Żmijewskiego z animatorem kultury Marcinem Śliwą pt. Posłaniec, który na budzi zarejestrowana na potrzeby publikacji Forget Fear wydrukowana została także w książce Kierunek kultura. W stronę żywego uczestnictwa w kulturze pod red. Wojciecha Kłosowskiego, dostępnej w wersji PDF na stornie platformakultury.pl.

 

Książka Forget Fear ukazała się w języku angielskim i niemieckim. Polska wersja ksiązki dostępna będzie jako 30. – „biennalowy” – nr „Krytyki Politycznej” pt. „Nie lękajcie się”.

 

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij