Kultura, Podcasty

Dostawa reportaży przed wakacjami

Polecamy trzy nowości z Serii Nie-fikcja, idealnie sprawdzą się jako lektura na lato, a i poszerzą horyzonty.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami Bartosza Jakubowskiego to dziennikarskie śledztwo dotyczące największej polskiej katastrofy kolejowej w XXI wieku. Autor, jako jedyna osoba postronna, miał dostęp do materiałów ze sprawy sądowej, rozmawiał z uczestnikami katastrofy, mieszkańcami okolicznych domów, którzy pospieszyli z pomocą, strażakami. To jest ta budująca część pokazująca ludzką solidarność. Druga to codzienność kontrolerów ruchu, którzy odpowiadają za naszą bezpieczną podróż po torach.

Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu Andrzeja Andrysiaka to historia o Radomsku, która mogłaby się wydarzyć zapewne w każdym polskim mniejszym mieście. Autor rozprawia się z naszym mitem o sukcesie polskiej samorządności. Jest tutaj wszystko – lokalne układy i układziki, niemalże mafijne porachunki, żydowskie majątki, afery na plebanii i pomagający w wygraniu wyborów ekspert ze stolicy.

Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci Anny Golus to reportaż o programach telewizyjnych, które pokazywały nam, jak postępować z niegrzecznymi dziećmi. Autorka obnaża zakłamanie i szkodliwość najbardziej popularnych programów i tłumaczy, dlaczego zamiast karnego jeżyka lepiej skupić się na budowaniu relacji.

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Bez progresywnych podatków – majątkowych i węglowych – nie pokonamy kryzysu klimatycznego

Czas schować antropocentryczną dumę do kieszeni

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij