Kultura, Podcasty

Dostawa reportaży przed wakacjami

Polecamy trzy nowości z Serii Nie-fikcja, idealnie sprawdzą się jako lektura na lato, a i poszerzą horyzonty.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami Bartosza Jakubowskiego to dziennikarskie śledztwo dotyczące największej polskiej katastrofy kolejowej w XXI wieku. Autor, jako jedyna osoba postronna, miał dostęp do materiałów ze sprawy sądowej, rozmawiał z uczestnikami katastrofy, mieszkańcami okolicznych domów, którzy pospieszyli z pomocą, strażakami. To jest ta budująca część pokazująca ludzką solidarność. Druga to codzienność kontrolerów ruchu, którzy odpowiadają za naszą bezpieczną podróż po torach.

Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu Andrzeja Andrysiaka to historia o Radomsku, która mogłaby się wydarzyć zapewne w każdym polskim mniejszym mieście. Autor rozprawia się z naszym mitem o sukcesie polskiej samorządności. Jest tutaj wszystko – lokalne układy i układziki, niemalże mafijne porachunki, żydowskie majątki, afery na plebanii i pomagający w wygraniu wyborów ekspert ze stolicy.

Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci Anny Golus to reportaż o programach telewizyjnych, które pokazywały nam, jak postępować z niegrzecznymi dziećmi. Autorka obnaża zakłamanie i szkodliwość najbardziej popularnych programów i tłumaczy, dlaczego zamiast karnego jeżyka lepiej skupić się na budowaniu relacji.

Podcast o książkach

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.

Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Bez progresywnych podatków – majątkowych i węglowych – nie pokonamy kryzysu klimatycznego

Czas schować antropocentryczną dumę do kieszeni

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij