Kultura

Bitwa o Berlin 1945

7 Biennnale berlińskie zaprosiło Macieja Mieleckiego oraz grupę rekonstrukcyjną do przedstawienia bitwy o Berlin z 1945 roku. Rekonstrukcja będzie miała miejsce w publicznej przestrzeni Warszawy (13 maja) i Berlina (29 kwietnia).

7 Biennnale berlińskie zaprosiło Macieja Mieleckiego oraz grupę rekonstrukcyjną do przedstawienia bitwy o Berlin z 1945 roku.

Rekonstrukcja pokaże obronę stolicy Trzeciej Rzeszy z kwietnia i maja 1945 roku oraz ostateczne poddanie się Berlina. Będzie ona miała miejsce w publicznej przestrzeni Warszawy (13 maja, godz. 14.00, park przy Centrum Sztuki Współczesnej) i Berlina (29 kwietnia, godz. 14.00, Spreepark, Berlin-Treptow), a odtworzą ją członkowie grup rekonstrukcyjnych z Polski, którzy wcielą się w żołnierzy Armii Czerwonej, Polskiej 1 Armii oraz sił niemieckich. Ten sam scenariusz zostanie zrealizowany w obu miastach dla szerokiej publiczności. Po rozegraniu bitew dokumentacja z wydarzenia zaprezentowana będzie w Deutschlandhaus. Rekonstrukcja zadaje pytanie o tworzenie mechanizmów konstruowania narracji dla tożsamości narodowej w dwóch sąsiednich państwach.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij