Kraj

Ziółkowska: Pytanie do noblisty

Za tydzień w Warszawie odbędzie się szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. „GW” poprosiła młodych publicystów i publicystki o pytanie do jednego z noblistów.

W 1980 roku Adolfo Pérez Esquivel, argentyński architekt i rzeźbiarz, został nagrodzony za działalność na rzecz obrony praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Chciałabym go zapytać, czy „demokratyczne innowacje” z Ameryki Łacińskiej, takie jak budżety partycypacyjne, okrągłe stoły, rady, wysłuchania publiczne, wspólne audyty społeczne, mogą być ogólnoświatową receptą na wzmocnienie demokracji oraz podmiotowości, uczestnictwa i decyzyjności obywateli w innych miejscach na świecie?

To pociąga za sobą kolejne pytania. Czy potrzebujemy ogólnej zmiany systemu i budowania wspólnot na zupełnie innych zsadach? Czy też możemy model liberalno-demokratyczny tego rodzaju innowacjami zmieniać, sprawiać, że będzie bardziej ludzki, solidarny i egalitarny? […]

Czytaj całość w „Gazecie Wyborczej” z dn. 12-13 października 2013.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agnieszka Ziółkowska
Agnieszka Ziółkowska
Aktywistka miejska
Ukończyła italianistykę oraz hispanistykę na poznańskim UAM-ie, obecnie studiuje w Kolegium Europejskim w Natolinie. Aktywiska miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy. Zaangażowana w kampanię przeciwko budowie osiedla kontenerowego w Poznaniu. Koordynatorka działań na rzecz powołania Okrągłego Stołu ds. Polityki Mieszkaniowej w Poznaniu. Jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich. Członkini Krytyki Politycznej.
Zamknij