Kraj

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na kobiety

Na wyrok TK natychmiast zareagowali politycy. Ci od lewa do centroprawicy powtarzają słowa „łajdactwo”, „hańba”.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję w przypadku wad lub choroby płodu. TK orzekł, że prawo zezwalające na legalną aborcję we wspomnianych sytuacjach jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Oznacza to w praktyce całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Na wyrok TK natychmiast zareagowali politycy. Ci od lewa do centroprawicy powtarzają słowa: „łajdactwo”, „hańba”.

„Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo” – napisał Donald Tusk.

 

„22 października 2020 roku polska prawica ostatecznie zdradziła kobiety. Nie zapomnimy! #WyrokNaKobiety” – skomentowała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Partia Zieloni pisze wprost, że wyrok TK to hańba.

 

Słowo „hańba” powtarzają też Franek Sterczewski i Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy pisze: „Niebywały cynizm tej władzy. Partyjni figuranci chcą zastąpić sumienie. Zaostrzyć prawo aborcyjne i skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie. A wszystko po to, by zakryć nieudolność w walce z #koronawirus. I oni mają czelność pouczać nas, czym jest odpowiedzialność. Hańba”.

 

 

„Prawica po raz kolejny chce odebrać kobietom prawa” – pisała wczoraj Agnieszka Wiśniewska i komentowała, że prawica „liczy, że zyska na tym kilka politycznych punktów. Zapomina, że tak niegodziwie zdobyte punkty może łatwo stracić, bo torturowanie kobiet to nie jest coś, co społeczeństwo łatwo zaakceptuje”.

Posłowie i posłanki także powtarzają, że po tej decyzji TK kobiety nie wybaczą rządzącym i będą walczyć o prawo do legalnej aborcji.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij