Kraj

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na kobiety

Na wyrok TK natychmiast zareagowali politycy. Ci od lewa do centroprawicy powtarzają słowa „łajdactwo”, „hańba”.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję w przypadku wad lub choroby płodu. TK orzekł, że prawo zezwalające na legalną aborcję we wspomnianych sytuacjach jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Oznacza to w praktyce całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Na wyrok TK natychmiast zareagowali politycy. Ci od lewa do centroprawicy powtarzają słowa: „łajdactwo”, „hańba”.

„Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo” – napisał Donald Tusk.

 

„22 października 2020 roku polska prawica ostatecznie zdradziła kobiety. Nie zapomnimy! #WyrokNaKobiety” – skomentowała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Partia Zieloni pisze wprost, że wyrok TK to hańba.

 

Słowo „hańba” powtarzają też Franek Sterczewski i Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy pisze: „Niebywały cynizm tej władzy. Partyjni figuranci chcą zastąpić sumienie. Zaostrzyć prawo aborcyjne i skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie. A wszystko po to, by zakryć nieudolność w walce z #koronawirus. I oni mają czelność pouczać nas, czym jest odpowiedzialność. Hańba”.

 

 

„Prawica po raz kolejny chce odebrać kobietom prawa” – pisała wczoraj Agnieszka Wiśniewska i komentowała, że prawica „liczy, że zyska na tym kilka politycznych punktów. Zapomina, że tak niegodziwie zdobyte punkty może łatwo stracić, bo torturowanie kobiet to nie jest coś, co społeczeństwo łatwo zaakceptuje”.

Posłowie i posłanki także powtarzają, że po tej decyzji TK kobiety nie wybaczą rządzącym i będą walczyć o prawo do legalnej aborcji.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij