Kraj

Panie Prezydencie, proszę nie składać kwiatów pod pomnikiem Romana Dmowskiego

List otwarty

11 listopada Prezydent RP, Bronisław Komorowski, poprowadzi marsz „Razem dla Niepodległej”. Głowa państwa wraz zaproszonymi gośćmi ma złożyć kwiaty pod pomnikami ojców niepodległości, m.in. Wojciecha Korfantego, Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa. W programie znalazł się również przystanek pod pomnikiem Romana Dmowskiego – z jednej strony uczestnika konferencji wersalskiej, z drugiej zajadłego antysemity, inspiratora ataków na robotników walczących z caratem w rewolucji 1905 roku, polityka jawnie zafascynowanego faszyzmem niemieckim i włoskim.

W XXI wieku Państwo Polskie, będące członkiem Unii Europejskiej i Rady Europy, historycznie niezwykle silnie doświadczone skutkami ksenofobicznych ideologii, nie może promować postaci takich jak Roman Dmowski. Dziś ideowe dzieci Romana Dmowskiego atakują squoty, dokonują pobić imigrantów i homoseksualistów, odwołują się do tradycji przedwojennego antysemityzmu.

Upamiętnienie Romana Dmowskiego w tym dniu mogłoby tworzyć wrażenie, że Prezydent RP uznaje tradycje endencji jako równoprawną w przestrzeni publicznej. A za taką uznana być nie może i nie powinna: zalicza się do niej getto ławkowe i numerus clausus, ataki na sklepy żydowskie, pobicia i okaleczenia studentów pochodzenia żydowskiego, kampanie nienawiści rozpętywane przez prasę, popieranie działań Hitlera wyrażane przez takich ideologów narodowej demokracji jak chociażby Jędrzej Giertych, którego wnuk i spadkobierca w ubiegłym roku towarzyszył Panu Prezydentowi w obchodach Dnia Niepodległości.
 

Dlatego apelujemy o ominięcie w tym roku przystanku przy pomniku Romana Dmowskiego.

 

List ma charakter otwarty i jest podany do publicznej wiadomości.

Lis podpisali m.in. politycy (Barbara Nowacka, Agnieszka Grzybek, dr Adam Ostolski, Agata Nosal-Ikonowicz), ludzie nauki i kultury (dr Agnieszka Graff, dr Robert Suski, Jacek Poniedziałek), pisarze (Jaś Kapela, Antoni Pawlak, Roberto Salvadori), dziennikarze (Piotr Szumlewicz, Piotr Bratkowski, Jan Ordyński), publicyści (Agnieszka Ziółkowska), działacze opozycji demokratycznej (Piotr Niemczyk).

List można podpisać na Facebooku: https://www.facebook.com/events/483875401750926/
 

Kontakt w sprawie:

Bogumił Kolmasiak
tel. +48 888 193 767
e-mail: [email protected]
skype: bogumil.kolmasiak
​​

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij