Kraj

Okulary Równości dla Joanny Erbel!

Za działania na rzecz lokatorów zgodnie z zasadą „mieszkanie prawem – nie towarem”, otwieranie przestrzeni miasta dla ludzi, działanie ponad podziałami. Gratulujemy!

Joanna Erbel, socjolożka miasta, aktywistka, publicystka Dziennika Opinii i współpracowniczka Instytutu Studiów Zaawansowanych, została nagrodzona w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa”. W tej samej kategorii wyróżniono też Marię Sadowską, reżyserkę filmu Dzień Kobiet. W pozostałych kategoriach nagrodzono Wandę Nowicką i Agnieszkę Holland.

„Skierowanie do okulisty” – przyznawane tym, którzy rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka – otrzymała posłanka Krystyna Pawłowicz.

„Okulary równości” to wyróżnienie przyznane po raz pierwszy w 2002 r. przez Izabelę Jarugę-Nowacką, pełniąca wówczas funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Nagrodę otrzymują osoby, organizacje lub instytucje za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz praw kobiet, mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność albo orientację seksualną oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa. Wśród dotychczasowych wyróżnionych są między innymi prof. Maria Janion, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Maria Czubaszek, Anna Grodzka oraz Piotr Ikonowicz.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij