Kraj

Okulary Równości dla Joanny Erbel!

Za działania na rzecz lokatorów zgodnie z zasadą „mieszkanie prawem – nie towarem”, otwieranie przestrzeni miasta dla ludzi, działanie ponad podziałami. Gratulujemy!

Joanna Erbel, socjolożka miasta, aktywistka, publicystka Dziennika Opinii i współpracowniczka Instytutu Studiów Zaawansowanych, została nagrodzona w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa”. W tej samej kategorii wyróżniono też Marię Sadowską, reżyserkę filmu Dzień Kobiet. W pozostałych kategoriach nagrodzono Wandę Nowicką i Agnieszkę Holland.

„Skierowanie do okulisty” – przyznawane tym, którzy rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka – otrzymała posłanka Krystyna Pawłowicz.

„Okulary równości” to wyróżnienie przyznane po raz pierwszy w 2002 r. przez Izabelę Jarugę-Nowacką, pełniąca wówczas funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Nagrodę otrzymują osoby, organizacje lub instytucje za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz praw kobiet, mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność albo orientację seksualną oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa. Wśród dotychczasowych wyróżnionych są między innymi prof. Maria Janion, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Maria Czubaszek, Anna Grodzka oraz Piotr Ikonowicz.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij