Miasto

Piknik Golgota – zrób to sam!

Instytucje i organizacje kulturalne! Zorganizujcie projekcję lub czytanie dramatu Golgota Picnic w geście sprzeciwu po odwołaniu spektaklu na tegorocznym Malta Festival!

W piątek, 20 czerwca, dyrektor Malta Festival odwołał pokazy spektaklu Golgota Picnic Rodriga Garcii, które miały się odbyć 27 czerwca, ponieważ nie był w stanie zapewnić bezpieczeństwa widzom tego spektaklu. Różne organizacje zapowiadały protesty i zakłócanie przebiegu spektaklu. Ta decyzja stworzyła sytuację, w której pogwałcone zostały podstawowe prawa konstytucyjne: prawo do bezpieczeństwa, do swobodnego uczestniczenia w kulturze, do wolności ekspresji artystycznej. 

Jako reakcję na tę sytuację 26, 27 i 28 czerwca różne instytucje kultury w całej Polsce organizują swoje PIKNIKI GOLGOTA, by odzyskać dla obywateli te podstawowe prawa konstytucyjne. Jest to akcja ogólnopolska i każda instytucja, której droga jest wolność, może w niej uczestniczyć. Każdy PIKNIK GOLGOTA – oprócz kulturalnego spotkania – będzie okazją, by się zapoznać z tekstem Rodriga Garcii czy zapisem jego spektaklu.

Jak?

Proponujemy 4 sposoby wykorzystania scenariusza Golgota Picnic:

1. Dla teatrów: czytanie tekstu z aktorami, przed widownią, w konwencji „czytania dramatu”.

2. Dla bibliotek: zorganizowanie grupy czytelniczej, która wspólnie przeczyta dramat Garcii, i dla której tekst dramatu będzie pretekstem do dyskusji.

3. Grupowe czytanie całości tekstu.

W Poznaniu na przykład wydrukujemy tekst w wielu egzemplarzach. Zbierzemy się w miejscu publicznym. Zaprosimy wszystkich, którzy sprzeciwiają się zaistniałej sytuacji, do przyjścia. Rozdamy tekst zebranym osobom. Przeczytamy ten tekst razem, jednym wspólnym głosem. Głośno. Bardzo głośno.

4. Pokaz nagrania spektaklu Rodrigo Garcii.

Można też oczywiście ten tekst wykorzystać inaczej, do dyskusji, przed pokazem filmu, na spotkaniu, przy innej okazji. Zapraszamy do zorganizowania czegoś podobnego we własnym domu kultury/teatrze/kinie/bibliotece/barze/klubokawiarni. W przypadku wydarzeń w przestrzeni publicznej, pamiętajcie o zgłoszeniu zgromadzenia w urzędzie miejskim dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Chcemy pokazać, że się nie boimy, nie damy się zastraszyć, a próby ocenzurowania kultury powodują, że jest nas więcej i jesteśmy jeszcze bardziej zaangażowani.

Cokolwiek zrobicie, dzielcie się tym w mediach społecznościowych, z hasztagiem #GolgotaPicnic. Koniecznie wrzucajcie też dokumentację wydarzeń – zdjęcia, krótkie filmiki.

UWAGA: Jeśli chcecie się dołączyć, napiszcie na adres piknikpolska [at] gmail.com.

Autor tekstu Golgota Picnic oraz spektaklu Golgota Picnic Rodrigo Garcia zgadza się na wykorzystanie tekstu jego dramatu oraz zapisu audiowizualnego spektaklu na potrzeby akcji „PIKNIK GOLGOTA – zrób to sam!”. Tekst/nagranie jest udostępniane przez Maltę Festival instytucjom/organizacjom/grupom do wykorzystania jednorazowo podczas akcji PIKNIK. Należy podpisać zobowiązanie, że się go przeczyta/pokaże w całości, i że będzie to wykorzystane tylko do jednorazowej akcji. Tekst Golgota Picnic liczy 16 stron maszynopisu. Nagranie wideo trwa ok. 3 godzin.

LOKALNE DZIAŁANIA:

BIAŁYSTOK

27 czerwca, piątek

Teatr TrzyRzecze, godz. 19.00, Projekcja Golgota Picnic.

BYDGOSZCZ

27 czerwca, piątek

Teatr Polski, mała scena, godz. 20.00, Projekcja Golgota Picnic.

Klub MÓZG, godz. 23.00, Projekcja Golgota Picnic.

GDAŃSK

28 czerwca, sobota

Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35, godz. 22.30, Czytanie Golgota Picnic i dyskusja.

JAWORZNO

27 czerwca, piątek

CK Teatr Sztuk, godz. 17.00, Czytanie, projekcja Golgota Picnic oraz dyskusja.

KATOWICE

27 czerwca, piątek

Teatr Śląski, godz. 21.00, Projekcja Golgota Picnic.

KRAKÓW

27 czerwca, piątek

Teatr Nowy, godz. 19.15, Czytanie Golgota Picnic oraz wykład prof. Jana Hartmana.

Narodowy Stary Teatr, Czytanie Golgota Picnic.

28 czerwca, sobota

Teatr Nowy, godz.21.15, Czytanie i projekcja Golgota Picnic.

LUBLIN

27 czerwca, piątek

Dom Kultury w Lublinie, godz. 19.00, Projekcja Golgota Picnic.

ŁÓDŹ

26 czerwca, czwartek

Fabryka Sztuki, godz. 19.00, Projekcja Golgota Picnic.

27 czerwca, piątek

Muzeum Sztuki MS2, godz. 18.00, Projekcja Golgota Picnic.

Teatr Pinokio, godz. 20.00, Czytanie Golgota Picnic.

PIŁA

29 czerwca, niedziela

Muzeum Stanisława Staszica, godz.17.00, Projekcja Golgota Picnic.

POZNAŃ

26 czerwca, czwartek

Koło Naukowe Teatrologów Uniwesytetu Adama Mickiewicza, Sala Teatralna Collegium Maius UAM, godz. 17.00, Projekcja Golgota Picnic.

Federacja Anarchistyczna s. Poznań, Kolektyw Rozbrat, godz. 19.00, Projekcja Golgota Picnic.

27 czerwca, piątek

Plac Wolności, godz. 19.00, Grupowe czytanie Golgota Picnic.

Teatr Nowy, Projekcja Golgota Picnic.

SARAJEWO (Bośnia i Hercegowina)

27 czerwca, piątek

Galerija „Boris Smoje”, godz. 17.00, Projekcja i czytanie Golgota Picnic.

SZCZECIN

27 czerwca, piątek

Ośrodek Teatralny Kana, godz. 19.00, Projekcja Golgota Picnic.

WAŁBRZYCH

27 czerwca, piątek

Teatr Dramatyczny, godz. 17.00, Czytanie Golgota Picnic.

WARSZAWA

26 czerwca, czwartek

Nowy Teatr, godz. 19.00, Koncert połączony z czytaniem tekstu Golgota Picnic, w którym udział wezmą aktorzy spektaklu odwołanego podczas Malta Festival w Poznaniu. Po czytaniu rozmowa z reżyserem Rodrigo Garcią.

27 czerwca, piątek

TR Warszawa, godz. 16.00, Projekcja Golgota Picnic.

Teatr Studio, Plac Defilad, godz. 20.00, Czytanie Golgota Picnic.

Teatr Druga Strrefa, godz. 22.00, Projekcja Golgota Picnic.

 

WROCŁAW

27 czerwca, piątek

Teatr Polski, duża scena, godz. 20.00, Projekcja Golgota Picnic.

RADIOFONIA KRAKÓW 100,5 FM

29 czerwca, niedziela

godz. 19.00, Czytanie Golgota Picnic.

O kolejnych wydarzeniach w ramach „PINIK GOLGOTA – Zrób to sam!” będziemy informować na bieżąco.

„PIKNIK GOLGOTA – Zrób to sam!” jest oddolną akcją środowiska artystycznego, odpowiedzią na akt cenzury ideologicznej i zamach na wolność słowa, przekonań oraz swobodę twórczą, do której przyłączają się kolejne instytucje i organizacje. Golgotę Picnic miało zobaczyć kilkaset osób, w PIKNIKU GOLGOCIE wezmą udział tysiące! W całej Polsce odbędą się czytania scenariusza, pokazy rejestracji przedstawienia i dyskusje.

Akcja organizowana jest oddolnie przez środowisko artystyczne. O formule protestu zdecydowano na spotkaniu twórców, menadżerów, animatorów kultury oraz aktywistów, które odbyło się w Warszawie 22 czerwca 2014 roku. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Malta Festival są partnerami wydarzenia.

Szczegółowe informacje na stronie akcji na Facebooku.

Podpisz też list otwarty do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie odwołania spektaklu „Golgota Picnic” wystosowany przez Obywateli Kultury.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij