Miasto

Kochajmy łódzkie włókniarki! Obchody 45. rocznicy łódzkich strajków z Lutego’71

Miliony kobiet walczyły o godność życia.

12 lutego, piątek, godz. 18.00, Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39, Łódź

Obchody rocznicy strajków łódzkich z Lutego’71 znów stają się dla nas okazją do przypomnienia o milionach kobiet, które od początków wielkoprzemysłowej Łodzi pracowicie wywalczały godność codziennego życia. Czasem w tym celu otwarcie przeciwstawiały się władzy.

Strajki, które wybuchły 10 lutego 1971 r. były reakcją na wieloletnie zaniedbania Łodzi i przemysłu włókienniczego, w którym zatrudniano w większości kobiety. Bezpośrednią przyczyną były informacje o obniżeniu włókniarskich zarobków. W połączeniu z wcześniejszymi podwyżkami cen żywności – przez które w Grudniu’70 zastrajkowało Wybrzeże – stawiało to wiele łódzkich rodzin w dramatycznej sytuacji.

Robotnice i robotnicy żądali wycofania podwyżek, poprawy warunków życia i pracy, szacunku ze strony personelu kierowniczego i lokalnych władz. 14 lutego ze strajkującymi spotkał się nowy premier, Piotr Jaroszewicz, który skapitulował wobec determinacji włókniarek.

Do 15 lutego zastrajkowało w sumie ok. 55 tys. osób w zakładach z różnych branż. Efektem strajków było nie tylko cofnięcie grudniowych podwyżek cen żywności – to dzięki nim centralna władza utworzyła pierwszy krajowy plan modernizacji Łodzi, któremu zawdzęczamy część dużych osiedli mieszkaniowych.

W programie poczęstunek łódzką zalewajką w wersji bezmięsnej oraz projekcje:

• Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi, reż. Michał Matys, 2008, 26 min. – reportaż Telewizji Polskiej o strajkach Lutego’71, stworzony w ramach cyklu „Zagadki tamtych lat”.

• Mama Krysi jest włókniarką, reż. Tadeusz Stefanek, 1975, 10 min. – film edukacyjno-propagandowy. Pokazano dzień z życia włókniarki, tylko że w warunkach, w jakich nigdy nie przyszło pracować większości łódzkich robotnic. Film przedstawia nowoczesne zakłady produkcji włókienniczej – nigdy w pełni nie zrealizowaną obietnicę – z jazzowym podkładem muzycznym.

• Pamięć, reż. Władysław Wasilewski, 1978, 15 min. – autor filmu idzie tropem pamięci o Janinie Leśniewskiej, tkaczce, przodownicy pracy, dobrej przyjaciółce. Włókniarskie sukcesy, o których mówiły archiwalne kroniki, wyparł z pamięci czas, a w chaosie dokumentów nikną wszelkie ślady, które mogłbyby doprowadzić do bohaterki.

Zapraszamy również na wspólne poszukiwania Alei Włókniarek!

Organizatorzy:

Cyfrowe Archiwum Łodzian „Miastograf.pl”
Stowarzyszenie Topografie
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi

Patronat medialny:

„Wysokie Obcasy”
Łódzka Gazeta Społeczna „Miasto Ł”

Wsparcie: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.

Spotkanie realizowane w ramach współpracy partnerskiej Connected Action for Commons, ze wsparciem European Cultural Foundation.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij