Miasto, Multimedia

Wreszcie jest – duża ustawa reprywatyzacyjna. Ale czy jest się z czego cieszyć?

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość komentuje dr Tomasz Luterek.

– Napisaliśmy ustawę reprywatyzacyjną na nowo, ustawę, która raz na zawsze załatwi wszystkie problemy z reprywatyzacją. Będzie dużo nowych pomysłów. Na pewno jest to moment przełomowy. Wierzę, że załatwimy ten problem raz na zawsze – powiedział w środę Patryk Jaki.

Czy na pewno? Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość komentuje dr Tomasz Luterek – prawnik, biegły sądowy z zakresu wyceny nieruchomości znacjonalizowanych, autor książki Reprywatyzacja. Źródła problemu.

Komentarz w TVKP:

Wreszcie przełom po 28 latach w sprawie reprywatyzacji? Co może się nie udać?Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość w rozmowie live z Agatą Diduszko-Zyglewską komentuje dr Tomasz Luterek.

Opublikowany przez Krytyka Polityczna na 11 października 2017

 

O 15.30 projekt ustawy reprywatyzacyjnej skomentuje specjalnie dla nas dr Tomasz Luterek – prawnik, biegły sądowy z…

Opublikowany przez Krytyka Polityczna na 11 października 2017

 

Reprywatyzując Polskę. Dlaczego prawo nie działa?

Książka Beaty Siemieniako już wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej!

reprywatyzujac-polske-beata-siemieniako

Skoro krzywda twojej rodziny polegała na tym, że straciliście kamienicę, a moja na tym, że zabili mi dziadków i rodziców, to dlaczego odszkodowanie masz dostać ty, a nie ja? Dlaczego utrata nieruchomości jest wyżej ceniona niż utrata rodziny zaangażowanej w obronę ojczyzny? Jak oddać prawowitym właścicielom to, co komuna zabrała, ale nie oddawać Żydom? Jak zreprywatyzować kamienicę, ale nie wyrzucać z niej lokatorów? Czy oddawać pałacyk, jeśli obecnie mieści się w nim jedyny w powiecie szpital? Czy oddać grunt, jeśli wybudowano na nim za pieniądze publiczne przedszkole? Dzięki aferze reprywatyzacyjnej powrócił problem, który od 25 lat jest regularnie zamiatany pod dywan – jaką koncepcję sprawiedliwości społecznej przyjąć przy rozliczaniu się z przeszłością. Książka Beata Siemieniako pokazuje nie tylko jak to się stało, że w majestacie prawa dochodzi do przekrętów w urzędach, sądach i prokuraturze, ale również, że ciągle nie wiemy, w jaki sposób przeprowadzić reprywatyzację, żeby była ona uczciwa, co chętnie wykorzystują rozmaici oszuści.

**
Pisaliśmy o reprywatyzacji:

Dziki kraj patrzy na reprywatyzację

Biedna Hanna Gronkiewicz-Waltz patrzy na reprywatyzację

Jolanta Brzeska upamiętniona skwerem na Dolnym Mokotowie

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agata Diduszko-Zyglewska
Agata Diduszko-Zyglewska
Polityczka Lewicy, radna Warszawy
Dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.
Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Producentka TVKP, koordynatorka projektu ekspertki.org
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Producentka materiałów wideo Krytyki Politycznej (TV KP), nie lubi krzyczeć na demonstracjach, więc w zamian chodzi na nie z operatorem kamery. Koordynuje ogólnopolską bazę ekspertki.org. W JCC Warszawa prowadzi demokratyczną grupę nastolatków "Hultaj" robiąc z nich nieletnich aktywistów.
Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco