Miasto, Multimedia

Wreszcie jest – duża ustawa reprywatyzacyjna. Ale czy jest się z czego cieszyć?

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość komentuje dr Tomasz Luterek.

– Napisaliśmy ustawę reprywatyzacyjną na nowo, ustawę, która raz na zawsze załatwi wszystkie problemy z reprywatyzacją. Będzie dużo nowych pomysłów. Na pewno jest to moment przełomowy. Wierzę, że załatwimy ten problem raz na zawsze – powiedział w środę Patryk Jaki.

Czy na pewno? Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość komentuje dr Tomasz Luterek – prawnik, biegły sądowy z zakresu wyceny nieruchomości znacjonalizowanych, autor książki Reprywatyzacja. Źródła problemu.

Komentarz w TVKP:

Wreszcie przełom po 28 latach w sprawie reprywatyzacji? Co może się nie udać?Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość w rozmowie live z Agatą Diduszko-Zyglewską komentuje dr Tomasz Luterek.

Opublikowany przez Krytyka Polityczna na 11 października 2017

 

O 15.30 projekt ustawy reprywatyzacyjnej skomentuje specjalnie dla nas dr Tomasz Luterek – prawnik, biegły sądowy z…

Opublikowany przez Krytyka Polityczna na 11 października 2017

 

Reprywatyzując Polskę. Dlaczego prawo nie działa?

Książka Beaty Siemieniako już wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej!

reprywatyzujac-polske-beata-siemieniako

Skoro krzywda twojej rodziny polegała na tym, że straciliście kamienicę, a moja na tym, że zabili mi dziadków i rodziców, to dlaczego odszkodowanie masz dostać ty, a nie ja? Dlaczego utrata nieruchomości jest wyżej ceniona niż utrata rodziny zaangażowanej w obronę ojczyzny? Jak oddać prawowitym właścicielom to, co komuna zabrała, ale nie oddawać Żydom? Jak zreprywatyzować kamienicę, ale nie wyrzucać z niej lokatorów? Czy oddawać pałacyk, jeśli obecnie mieści się w nim jedyny w powiecie szpital? Czy oddać grunt, jeśli wybudowano na nim za pieniądze publiczne przedszkole? Dzięki aferze reprywatyzacyjnej powrócił problem, który od 25 lat jest regularnie zamiatany pod dywan – jaką koncepcję sprawiedliwości społecznej przyjąć przy rozliczaniu się z przeszłością. Książka Beata Siemieniako pokazuje nie tylko jak to się stało, że w majestacie prawa dochodzi do przekrętów w urzędach, sądach i prokuraturze, ale również, że ciągle nie wiemy, w jaki sposób przeprowadzić reprywatyzację, żeby była ona uczciwa, co chętnie wykorzystują rozmaici oszuści.

**
Pisaliśmy o reprywatyzacji:

Dziki kraj patrzy na reprywatyzację

Biedna Hanna Gronkiewicz-Waltz patrzy na reprywatyzację

Jolanta Brzeska upamiętniona skwerem na Dolnym Mokotowie

Bio

Agata Diduszko-Zyglewska

| Publicystka, radna Warszawy
Dziennikarka, animatorka kultury, aktywistka miejska, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”; absolwentka Instytutu Anglistyki UW oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki PAN. Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Warszawy.
Dominika Wróblewska

| Producentka TVKP, koordynatorka projektu ekspertki.org
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Producentka materiałów wideo Krytyki Politycznej (TV KP), nie lubi krzyczeć na demonstracjach, więc w zamian chodzi na nie z operatorem kamery. Koordynuje ogólnopolską bazę ekspertki.org. W JCC Warszawa prowadzi demokratyczną grupę nastolatków "Hultaj" robiąc z nich nieletnich aktywistów.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

  1. Myślę, że tej ustawy nie można zaakceptować. Tysiące bezdomnych uchodźców czekają na ciepły lokal, więc trzeba odebrać wszystkie kamienice dotychczasowym mieszkańcom i przeznaczyć na mieszkania dla uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, którzy przyjadą do nas, tak oczekiwani, kiedy wreszcie opozycja pokona faszystowski rząd PiS. Ideały Marksa, Engelsa i Lenina wiecznie żywe!

  2. Jeśli nawet Czerska 8/10 pochwaliła pierwszy raz od 10 lat jakiś pomysł PiSu, to znaczy że ten projekt musi być naprawdę genialny 😛

  3. O 20kilka lat za późno, ale dobrze że w końcu coś z tym zrobią, choć zdaję sobie sprawę, że w Polsce będzie zaraz płacz, że “święte prawo własność”, złodzieje dają tylko 20% etc., ale trzeba to po prostu olać i tyle.

  4. Na pewno jest to krok w słusznym kierunku, pytanie czy zamiast określać wartość mienia procentowo ( 25 procent ) nie lepiej określić maksymalną kwotę jaka może być zwrócona w reprywatyzacji np 500 tysięcy czy choćby 1 milion złotych, ale większość założeń idzie w słusznym kierunku ograniczenia dzikiej reprywatyzacji, skończenia z patologią jaką było oddawanie kamienic z lokatorami i znowu PIS jest jedyną partią w Polsce, która coś sensownego w ogóle proponuje.