Kraj

Marsz Szmat: sprowokuj do myślenia

18 maja pierwszy w Warszawie uliczny protest przeciwko przerzucaniu odpowiedzialności za przemoc seksualną na jej ofiary.

Nieważne, czy kobieta nosi golf pod szyję, czy spódniczkę – jeśli spotka ją gwałt, przez większość społeczeństwa jest obarczana winą. Bo przecież to ona – strojem lub zachowaniem – prowokuje heteroseksualnego mężczyznę, który nie może się opanować i musi przedłużać gatunek.

W społecznej opinii powszechna jest jednoznacznie negatywna ocena kobiet w kategoriach seksualności: dziewczyny „puszczają się”, a mężczyźni „uprawiają seks”. Kobietom radzi się, jak powinny się ubierać, zachowywać, z kim i kiedy wychodzić z domu, żeby zminimalizować ryzyko gwałtu. Marginalizuje się za to rolę oprawców.

Idea Marszu Szmat (ang. Slut Walk) narodziła się w Toronto w 2011 roku, gdy Michael Sanguinetti, oficer policji, stwierdził podczas wystąpienia o zapobieganiu przestępczości, że kobieta nie powinna ubierać się „jak szmata”, jeśli chce się czuć bezpiecznie. Protest przyjął formę marszu osób ubranych „prowokacyjnie”. Akcję zorganizowano już w kilkunastu miastach na całym świecie.

Marsz Szmat niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W Polsce zorganizowano go po raz pierwszy w Gdańsku w październiku 2011 roku. Warszawski Marsz Szmat będzie okazją do tego, by głośno wyrazić dezaprobatę dla stygmatyzacji ze względu na wygląd i braku wsparcia prawno-psychologicznego dla kobiet. Protest, zorganizowany przez Queerowe Centrum Społeczne i inicjatywę Razem Przeciwko Przemocy Seksualnej, to część kampanii antyprzemocowej, której celem jest m.in. określenie kobiecej seksualności poza patriarchalnymi definicjami.

Początek marszu: 18 maja, godz. 12:30, plac Trzech Krzyży, Warszawa

Trasa: plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Królewska, Marszałkowska, plac Konstytucji.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij