Kraj

Jesteś okej! Dziś Tęczowy Piątek – ogólnopolskie święto młodzieży LGBT+

W ramach tegorocznej edycji na terenie całej Polski pojawią się billboardy i plakaty z hasłami „Jesteś okej” i „Będzie dobrze!”, a na telebimie w centrum Warszawy przez cały dzień będzie emitowany spot z udziałem młodych osób LGBT+.

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem jest wzmocnienie młodzieży LGBT+ w wieku szkolnym. – Zależy nam na tym, aby młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, że mają wsparcie i nie są same – że jest mnóstwo ludzi zarówno wśród dorosłych, jak i rówieśników, którzy stoją za nimi murem – wyjaśnia Joanna Skonieczna z KPH, które zainicjowało akcję w 2016 roku. Święto młodzieży LGBT+ jest ruchome i przypada na ostatni piątek października. W tym roku celebracja Tęczowego Piątku zaplanowana jest na 28 października.

Będzie dobrze!

– Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH we współpracy z Centrum Badania nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, aż 65 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy, a 75 proc. z nich miewa myśli samobójcze. Co 10. młoda osoba LGBT+ została wyrzucona z domu. Spada też liczba akceptujących je rodziców. To potworne statystyki, które każdego powinny zmobilizować do działania – mówi Joanna Skonieczna.

Szkoła od nowa

Świadomość wyzwań, z którymi mierzą się młode osoby LGBT+ w Polsce, popchnęła KPH do zorganizowania w tym roku ogólnopolskiej kampanii społecznej na niespotykaną dotąd skalę. 3 tys. plakatów i billboardów z hasłami kampanii, czyli „Jesteś okej!” i „Będzie dobrze!”, zawiśnie m.in. w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Świętochłowicach.

Macie nasze wsparcie

Chcąc dotrzeć do jak największej liczby młodych osób LGBT+, poza plakatami i billboardami KPH wyprodukowało spot Jesteś okej!. Reżyserką wideo jest autorka serialu Kontrola – Natasza Parzymies. – Zależy nam na tym, żeby pokazać młodzieży szkolnej, że nie jest sama. I jeśli nie może dostać wsparcia z najbliższego otoczenia, to chcemy, żeby nasz spot dawał jej siłę – mówi Parzymies.

W filmie wystąpiły popularne wśród młodzieży osoby ze społeczności LGBT+: finalistka Top Model Julia Sobczyńska, obserwowana na TikToku przez blisko 2 mln osób Izabela Zabielska, złota medalistka olimpijska Katarzyna Zillmann, znani z teatru i telewizji Anu Czerwiński, Maciej Łączyński, Arkadiusz Studziński i Helena Urbańska, stand-uperka Ola Petrus, rysowniczka Aleksandra Herzyk, fotograf Mateusz Jaskot oraz działający w sieci Kacper Potępski, Dominika Stewunia-Olejnik, Arloh Wat, a także Tomek Gregorczyk i Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime. To pierwszy raz w Polsce, kiedy w jednej kampanii społecznej biorą udział lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queerowe, asksualne, panseksualne i niebinarne.

Spot od 28 października można zobaczyć w mediach społecznościowych KPH. Wideo będzie również emitowane przez cały Tęczowy Piątek na telebimie znajdującym się w centrum Warszawy przy Rondzie Praw Kobiet (oficjalnie – przy Rondzie Dmowskiego). Projekcje zaczną się o godzinie siódmej rano i będą trwać do wieczora.

Świętować może każdy i wszędzie 

Dla zabieganych KPH przygotowało stronę internetową, na której opublikowano podstawowe informacje nt. Tęczowego Piątku, materiały do wydrukowania i linki do publikacji o tematyce równościowej.

Czego dowiedzieliśmy się z tegorocznego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+?

– Tęczowy Piątek to ogólnopolskie święto, w które może się włączyć każdy i wszędzie – w domu, szkole, pracy, na ulicy czy w parku. Nie ma scenariusza i sztywnych ram – to, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek, zależy od osoby, która celebruje ten dzień, jej wyobraźni i możliwości – wyjaśnia Cecylia Jakubczak z KPH.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij