Kraj

Co robić, kiedy potrzebujesz aborcji?

Zniesienie przesłanki przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu oznacza, że wiele szpitali odwoła nawet już te zaplanowane zabiegi. Co robić w tej sytuacji? Zgłoś się do Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oferuje wsparcie w dostępie do aborcji w Polsce i składa skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Komitetu Praw Człowieka.

W przypadku odmowy aborcji z powodu wad płodu Federa apeluje o jak najszybszy kontakt: [email protected], tel. 22 635 93 95.

Federa przygotowała też garść porad, co dalej:

1. Jeśli ciąża sprawia, że bardzo źle czujesz się fizycznie i psychicznie, masz bóle, cierpisz, masz myśli rezygnacyjne, czujesz, że tego nie wytrzymasz… powiedz o tym lekarzowi i żądaj aborcji z powodu zagrożenia zdrowia i życia.

Jeśli ten odmawia, zgłoś się do nas: [email protected], tel. 22 635 93 95.

2. Możesz wyjechać do kliniki aborcyjnej za granicą. Pomaga w tym, również finansowo, Aborcja Bez Granic, tel. 22 29 22 597.

3. Możesz napisać do organizacji Women on Web, podać tydzień ciąży i poprosić o darmowy zestaw poronny do domowej aborcji farmakologicznej.

Nie bój się, taka aborcja jest bezpieczna.

Przeczytaj broszurę o aborcji farmakologicznej: federa.org.pl/farmakologiczna, a w razie niepokoju lub powikłań od razu jedź do szpitala.

4. Możesz wyjechać do kraju UE z polską kartą EKUZ, mieć tam aborcję z powodu zagrożenia życia i zdrowia, która potem zostanie zrefundowana przez polski NFZ.

*

Niezależnie od tych dróg możemy złożyć w Twoim imieniu skargę o rekompensatę pieniężną od rządu. Zgłoś się jak najszybciej, czas ma znaczenie.

Pamiętaj! Kobieta nie jest karana za swoją aborcję! Bez względu na jej powód, metodę czy miejsce. Nigdy.

Biejat: Zakaz aborcji to nie zasłona dymna. PiS odbiera kobietom prawa świadomie, kawałek po kawałku

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij