Kraj

Bierność to przyzwolenie na przemoc

stop-przemocy-wobec-kobiet-amnesty

Prawo kobiet do życia, zdrowia, wolności od poniżającego traktowania jest w Polsce martwym prawem, świadomie sabotowanym przez władze.

W kwietniu miną trzy lata od momentu, kiedy Polska ratyfikowała Konwencję o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Poprzedni prezydent długo zwlekał z podpisaniem aktu, prawica protestowała, dyskusja dotyczyła znaczenia słowa gender, pomijając realne problemy setek tysięcy kobiet, jednak ostatecznie Konwencja stała się obowiązującym prawem.

Kiedy pojawiły się sygnały, że rząd PiS-u zamierza wycofać się z tej umowy, zaprzeczano. Wkrótce potem w jednej z publicznych wypowiedzi prezydent Duda wyjaśnił, że wystarczy jej nie stosować. I tak właśnie się dzieje, co jasno widać z niedawnego raportu Amnesty International dotyczącego wdrażania postanowień Konwencji w życie, a raczej ich niewdrażania. To prawo pozostaje martwe.

Zadania wynikające z niego leżą w kompetencji wielu ministerstw: sprawiedliwości, edukacji, rodziny, zdrowia, finansów, jednak nie ma żadnego organu koordynującego je ani odpowiedzialnego za ich realizację. Nie powstał żaden program działań. Nie dostosowano także prawa krajowego do Konwencji.

Nie włączono do zapisów kodeksu karnego definicji przemocy ekonomicznej, mimo że wiemy, jak wielką władzę nad drugim człowiekiem dają pieniądze. Wciąż nierozwiązanym problemem jest niepłacenie alimentów, a to też może być przykładem takiej przemocy.

Nie zmieniono definicji gwałtu i nadal nie obejmuje ona sytuacji, w których ofiara może się nie broniła – co może mieć wiele przyczyn – ale nie wyraziła świadomej zgody na stosunek seksualny.

Prawo do niemilczenia

Wciąż trudno zapewnić bezpieczeństwo ofiarom, gdyż policja nie dysponuje możliwością nakazania sprawcy opuszczenia domu i odseparowania go od ofiar. Wymaga to trudnej drogi sądowej.

Nie powstała infrastruktura pomocowa – schroniska, poradnictwo, miejsca, gdzie ofiary przemocy mogłyby uzyskać kompleksową i profesjonalną pomoc. Brakuje edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach. NGO-sy zajmujące się działaniami pomocowymi tracą finansowanie.

Prawo kobiet do życia, zdrowia, wolności od poniżającego traktowania jest w Polsce martwym prawem, świadomie sabotowanym przez władze. Ich bezczynność to w istocie przyzwolenie na przemoc i poniżenie kobiet. A w Polsce przemoc domowa i seksualna wobec kobiet była i wciąż jest zjawiskiem masowym.

Powiedzmy stop przemocy wobec kobiet!

XIX warszawska Manifa

*

Za nami Manify w Warszawie i w Łodzi, ale w większości miast doroczne manifestacje z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbywają się dziś i w sobotę. Także dziś ulicami Warszawy przejdzie demonstracja pod hasłem Jesteśmy wszędzie – Międzynarodowy Strajk Kobiet.

Manify 2018 – kalendarium

XIV Krakowska Manifa pod hasłem „O godność moją i twoją” wystartuje w czwartek, 8 marca, o godz. 17 z placu przed Muzeum Narodowym

14. Manifa Trójmiasto pod hasłem „Myślę. Czuję. Decyduję” wyruszy z centrum Gdańska w czwartek, 8 marca, o godz. 17

Wrocławska Manifa pod hasłem „Aborcja wolna od (o)sądów” odbędzie się w sobotę, 10 marca; start: godz. 13, Rynek

Poznańska Manifa odbędzie się w sobotę, 10 marca, o godz. 14

II Manifa w Lublinie pod hasłem „Wolność, równość, siostrzeństwo” przejdzie ulicami miasta w sobotę, 10 marca; start: plac Zamkowy

Po raz pierwszy Manifa odbędzie się w Rzeszowie – również w sobotę, 10 marca.

3. Manifa Toruńska pod hasłem „Solidarnie o lepszy świat!” ruszy w sobotę, 10 marca, spod pomnika Kopernika

X Śląska Manifa pod hasłem „Sto lat praw kobiet – chcemy całego życia” startuje w sobotę, 10 marca, na katowickim Rynku

Czy należy bić mężczyzn?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kinga Dunin
Kinga Dunin
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".
Zamknij