Kraj

Artystki i artyści, dołączajcie do protestu przeciwko Ustawie 2.0

Transparent na jednym z budynków Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fot. Tytus Szabelski

„Artystki i artyści! Dołączajcie do protestu! Wesprzyjcie go swoją twórczością i kreatywnością!” apeluje popierająca Akademicki Komitet Protestacyjny Pracownia Studencka Monitor związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Publikujemy manifest Pracowni Studenckiej Monitor.

Manifest Młodzieżowego Happeningu

Minister Gowin określił protestujące w Warszawie środowisko akademickie „młodzieżowym happeningiem”. Tymczasem do grupy okupującej Pałac Kazimierzowski dołączyły kolejne strajki okupacyjne w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu oraz Krakowie, a także akcje solidarnościowe w innych miastach. Przestrzeń okupacyjna zamienia się w strefę wolnej debaty o uniwersytecie i ferment wykraczający daleko poza sprzeciw wobec niektórych zapisów ustawy 2.0. Do ruchu na rzecz demokratyzacji uniwersytetu dołączają liczne związki zawodowe z całej Polski oraz instytucje kultury. Wspólnie chcemy pracować nad lepszym systemem edukacji na uczelniach wyższych. Nie wiemy jeszcze, dokąd ten ruch doprowadzi, czy nie wygaśnie pod wpływem przyjęcia ustawy lub jej odroczenia. Sztuka, uchwytując rewolucyjny moment na uniwersytetach, daje jednak możliwość utrzymania ciągłości idei towarzyszących protestowi: zarazem dokumentowania jego początków, wspierania bieżących działań, jak i budowania wizji przyszłości.

Fotorelacja: Studenci protestują przeciwko Ustawie 2.0

Artystki i artyści

Dołączajcie do protestu! Wesprzyjcie go swoją twórczością i kreatywnością! Proponujcie komitetom protestacyjnym w waszych miastach wsparcie w przygotowaniu materiałów wizualnych, grafik, plakatów, wlepek, ulotek, filmów, imprez, dokumentacji, symboli, akcji oraz inicjatyw, które wesprą protestujące środowiska, wzmocnią i poszerzą ich siłę oddziaływania. Nie działajcie sami dla siebie, lecz w porozumieniu ze strajkującymi. Zwracajcie uwagę na ich realne potrzeby i sugestie. Pokażmy, że nasze działania nie są jedynie pustą formą czy niewinną zabawą. Do dzieła!

#naukaNIEpodległa #akademickikomitetprotestacyjny #młodzieżowyhappening

Pracownia Studencka Monitor

Reformator Gowin i jego tania montownia wiedzy

***

Pracownia Studencka Monitor związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu wspiera Akademicki Komitet Protestacyjny. Przygotowaliśmy Manifest młodzieżowego happeningu, czyli odezwę kierowaną do artystów i artystek, wzywającą do wspierania komitetów protestacyjnych w różnych miastach. Uważamy, że protesty, w jakich uczestniczymy, ich skala i międzyśrodowiskowy sojusz, którego są wynikiem, to historyczny precedens.

W związku z tym chcielibyśmy otworzyć dyskusję dotyczącą bieżących wydarzeń. Prosimy o komentarze osób zaangażowanych w protesty w różnych miastach, studentki, akademiczki i teoretyków zajmujących się różnymi dziedzinami. Zachęcamy do przesyłania krótkich tekstów dotyczących hasła „młodzieżowy happening”, analizujących termin z różnych perspektyw. Czekamy zarówno na analizy, komentarze i relacje z okupacji i akcji solidarnościowych, referencje teoretyczno-historyczne, jak również krytyczne opinie.

Teksty i materiały prosimy przesyłać na skrzynkę: [email protected]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij