Jaś Kapela

Zgłaszam do prokuratury (za papieża)

Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rolnika Rafała Aleksandra Ziemkiewicza.

Warszawa, dnia 23.01.2015
Jan Kapela
Krytyka Polityczna
Ul. Foksal 16 IIp.
00-372 Warszawa

Prokuratura Rejonowa
w Warszawa Śródmieście
ul. Krucza 38/42
00–512 Warszawa

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Niniejszym składam zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa:

1. Naruszenie artykułu 136, paragraf 3 Kodeksu karnego, poprzez publiczne znieważenie głowy państwa Watykan.

W dniu 20 stycznia 2014 o godzinie 23.19 na portalu Twitter na profilu o nazwie @R_A_Ziemkiewicz, który – jak można domniemywać – prowadzony jest przez rolnika Rafała Aleksandra Ziemkiewicza, znanego jak najpopularniejszy polski publicysta – została zamieszczona informacja o treści: „Papież idiota. Straszne”.

Uzasadnienie

Znieważanie głowy obcego państwa to poważne przestępstwo – jak miałem się okazję osobiście przekonać, występując jako świadek przestępstwa ściganego z paragrafu 133. Podobnie przykładem może świadczyć Ewa Wójciak, która z powodu zamieszczenia na portalu Facebook informacji o papieżu o treści „no i chuja wybrali” została w efekcie zwolniona z posady dyrektorki Teatru Dnia Ósmego. Warto też dodać, że za znieważenie głowy państwa Watykan został skazany redaktor naczelny tygodnika „NIE” Jerzy Urban. Powodem wyroku był artykuł Urbana pt. „Obwoźne sado-maso” z sierpnia 2002 r., zamieszczony w „NIE” tuż przed pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Polski. Urban pisał m.in.: „Choruj z godnością, gasnący starcze, albo kończ waść, wstydu oszczędź”. Urban nazwał też papieża m.in. „Breżniewem Watykanu”, „żywym trupem” i „sędziwym bożkiem”. W związku z czym wznoszę jak na wstępie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij