Felieton

Zgłaszam do prokuratury (za papieża)

Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rolnika Rafała Aleksandra Ziemkiewicza.

Warszawa, dnia 23.01.2015
Jan Kapela
Krytyka Polityczna
Ul. Foksal 16 IIp.
00-372 Warszawa

Prokuratura Rejonowa
w Warszawa Śródmieście
ul. Krucza 38/42
00–512 Warszawa

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Niniejszym składam zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa:

1. Naruszenie artykułu 136, paragraf 3 Kodeksu karnego, poprzez publiczne znieważenie głowy państwa Watykan.

W dniu 20 stycznia 2014 o godzinie 23.19 na portalu Twitter na profilu o nazwie @R_A_Ziemkiewicz, który – jak można domniemywać – prowadzony jest przez rolnika Rafała Aleksandra Ziemkiewicza, znanego jak najpopularniejszy polski publicysta – została zamieszczona informacja o treści: „Papież idiota. Straszne”.

Uzasadnienie

Znieważanie głowy obcego państwa to poważne przestępstwo – jak miałem się okazję osobiście przekonać, występując jako świadek przestępstwa ściganego z paragrafu 133. Podobnie przykładem może świadczyć Ewa Wójciak, która z powodu zamieszczenia na portalu Facebook informacji o papieżu o treści „no i chuja wybrali” została w efekcie zwolniona z posady dyrektorki Teatru Dnia Ósmego. Warto też dodać, że za znieważenie głowy państwa Watykan został skazany redaktor naczelny tygodnika „NIE” Jerzy Urban. Powodem wyroku był artykuł Urbana pt. „Obwoźne sado-maso” z sierpnia 2002 r., zamieszczony w „NIE” tuż przed pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Polski. Urban pisał m.in.: „Choruj z godnością, gasnący starcze, albo kończ waść, wstydu oszczędź”. Urban nazwał też papieża m.in. „Breżniewem Watykanu”, „żywym trupem” i „sędziwym bożkiem”. W związku z czym wznoszę jak na wstępie.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.