Tam, gdzie ubywa prasy lokalnej, rośnie poziom korupcji, słabnie konkurencja polityczna i spada zaangażowanie obywatelskie.
Czy dziennikarki mogą być aktywistkami?
Czy media mogą być „bezstronne” i „neutralne”? A czy powinny?
Nie tylko autorytarna władza. Wolności mediów grozi także fałszywy symetryzm
Według Reporterów bez Granic wolność mediów stoi na „dobrym” poziomie w zaledwie 12 krajach – jeszcze nigdy nie było tak źle.
Wyrzućcie Trumpa z urzędu, natychmiast i dożywotnio!
Jeśli nie dokona się natychmiastowa i całkowita detrumpizacja Partii Republikańskiej, sprawy przybiorą dużo, dużo gorszy obrót.
Bajka o nieliberalnej lewicy
W debacie na temat polityki tożsamości nie chodzi o uciszanie krytycznych głosów, ale o domaganie się podstawowych praw.
Referenda? To elity sprowadziły na nas brexit i Trumpa
Kaczyński, Trump, Orbán czy Le Pen nie zawdzięczają swoich sukcesów fałszerstwom wyborczym czy jakiemuś fatalnemu defektowi demokracji.
Obywatele przeciwko demokracji?
Czy wyborcy są rzeczywiście na tyle nieracjonalni i niedoinformowani, że dokonują wyborów fatalnych w skutkach? A skoro sądzi tak wielu liberałów, to czy trzeba ograniczyć ludziom dostęp do procesu decyzyjnego?
Niestety! Partia bez lidera nie jest możliwa
„Nie da się sforsować bram nieba przez konsensus”.
Dlaczego populiści wygrywają, nawet kiedy… przegrywają?
Farage nie doprowadził do Brexitu własnoręcznie, a Trump nie mógłby budować rasistowskiego muru bez niespodziewanych aliantów.
Europa między populizmem a technokracją
„Populizm jest nie tylko antyliberalny, ale też antydemokratyczny – to nieodłączny cień polityki przedstawicielskiej. Oto teza Jana-Wernera Müllera z tej błyskotliwej książki.”
Dyscyplinowanie demokracji
W powojennej Europie polityka nie miała być już dłużej głównym źródłem sensów, a właściwie nie miała nim być w ogóle.