Krytyka Polityczna to medium, wydawnictwo, świetlice społeczno-kulturalne, instytut badawczy. Krytyka Polityczna to wspólnota, którą tworzą czytelniczki, autorzy, uczestniczki i współtwórcy wydarzeń w świetlicach, darczynki i darczyńcy. Dołącz do tej wspólnoty. Nie daj się strachowi i apatii.
Świat skręca w prawo. Trump znów zostanie prezydentem USA, prawa do aborcji, jak nie było, tak nie ma, uchodźcy i migranci umierają nieopodal naszych granic. Jeśli śledzisz wydarzenia wokół, to może cię to niepokoić, podobnie jak mnie i wielu innych. Ale nie jesteś w tym sama ani sam.
Obserwujemy rozczarowanie i frustrację, wkurwienie i zwątpienie. Poczucie, że świat przechylony w prawo to nie jest świat równowagi społecznej, towarzyszy wielu z nas. Przekonanie, że świat stojący tylko na prawej nodze tak naprawdę staje na głowie, znamy i rozumiemy. Dlatego tym bardziej potrzebujemy dziś lewicy, dlatego potrzebujemy Krytyki Politycznej.
Krytyka Polityczna zabiera głos w debacie publicznej: piszemy, publikujemy książki, organizujemy społeczność, działamy. Znamy uczucie rozczarowania i wkurwu. Żeby nie zmieniło się w apatię, bądźmy razem, wspierajmy się, bo osób, które chcą zmieniać świat wokół na sprawiedliwy i fajny do życia, jest więcej.
czytaj także
Jest nas więcej. Krytyka Polityczna to medium, wydawnictwo, świetlice społeczno-kulturalne, instytut badawczy. Krytyka Polityczna to wspólnota, którą tworzą czytelniczki, autorzy, uczestniczki i współtwórcy wydarzeń w świetlicach, darczynki i darczyńcy. Dołącz do tej wspólnoty. Nie daj się strachowi i apatii. Zapraszamy! Wspieraj Krytykę Polityczną!
Dobiega końca rok 2024. Żeby nie być gołosłowną, opowiem wam, co udało nam się w nim zrobić.
Na co dzień widzicie na KrytykaPolityczna.pl teksty i książki. Tekstów, różnych – analiz, komentarzy, reportaży, rozmów, podcastów – przygotowaliśmy dla was ponad 1300.
Najchętniej czytaliście o kulturze – seriale, gry, książki opisujemy i analizujemy zawsze wieloaspektowo. Wiemy, że lubicie też rozmowy z autorami książek, wywiady z ekspertami. My też je lubimy i dajemy im specjalnie dużo miejsca w weekendowym wydaniu.
Trzymamy rękę na pulsie debaty za granicą, dlatego tłumaczymy dla was ważne teksty intelektualistów, a niedawno na łamach KP zagościli laureaci „ekonomicznego Nobla”.
Kaja Puto była nominowana do nagrody PAP im. Kapuścińskiego za reportaż Bohaterstwo, punktualność, korupcja. Rzecz o ukraińskiej kolei.
Instytut Krytyki Politycznej znów przygotował szeroko komentowane w mediach badania społeczne. Na rocznicę wyborów 15 października opublikowaliśmy raport Ukryty kryzys władzy przygotowany przez Sławka Sierakowskiego i Przemka Sadurę.
czytaj także
Zaprosiliśmy was na seminarium Polska 1956–2005. Stanowienie hegemonii, prowadzone przez prof. Andrzeja Ledera i dra Gabriela Klimonta. A także na Akademię obwarzanka – cykl spotkań z ekspertami i ekspertkami i pracy nad konkretnymi propozycjami rozwiązań politycznych.
Wspólnie przeżywaliśmy dwa wieczory wyborcze – samorządowy i europarlamentarny. Spotkaliśmy się w barze Studio i online. Organizowaliśmy quizy, rozmawialiśmy o pierwszych wynikach exit polls. W przyszłym roku znowu wybory, więc oczekujcie zaproszenia na wieczór wyborczy Krytyki Politycznej.
W roku 2024 przygotowaliśmy dla was w Wydawnictwie Krytyki Politycznej 27 nowych tytułów. Spotkaliśmy się na 19 imprezach targowych. Autorki i autorzy książek wydanych przez KP wzięli udział w około 120 spotkaniach autorskich.
Dostaliśmy 19 nominacji do nagród książkowych, w tym wyróżnienie (w konkursie PTWK) na Najpiękniejszą Książkę Roku. Irlandia wstaje z kolan była w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poruszeni – w finale Nagrody im. Marcina Króla, że o nominacji do Nagrody Historycznej Polityki nie wspomnę.
Słuchaj podcastu „O książkach”:
Społeczna instytucja kultury Jasna 10 zapraszała na debaty, pokazówki, wystawy takie jak m.in. Ciepło, cieplej… queer czy Neuroodmiennx. Kontynuujemy cykl Ciałostanowienie, to ten ze wspaniałym spotkaniem zainspirowanym książką Sary Ahmed.
Gościliśmy was na festiwalu Warszawo, moja Warszawo, na którym można było zobaczyć prace artystów i artystek sztuk wizualnych, posłuchać koncertów, spotkać się, porozmawiać z twórcami, którzy każdego dnia oprowadzali po wystawie.
Jasna 10 to też ważne miejsce spotkań aktywistek, artystów, którzy współtworzą z nami tę instytucję, których gościmy w jej progach. Podobnie działamy w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Obie te przestrzenie to miejsce rozmów, wspólnej pracy. Na przykład super ciekawe współprace i wymiany myśli zawsze towarzyszą działaniom Cieszyńskiej Akademii Kobiet.
W Świetlicy w Cieszynie działa też Teatr Młynówka. W młodzieżowej grupie teatralnej są osoby, które od siedmiu lat przychodzą do Świetlicy. Spektakl Mama zawsze wraca przygotowany przez Młynówkę gramy regularnie, pokazaliśmy go w tym roku w Katowicach w Muzeum Śląskim i zdobyliśmy Grand Prix podczas XXVIII Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w Czerwionce-Leszczynach.
Otworzyliśmy kawiarnio-księgarnię Prześniona przy Jasnej 10. Możemy was wreszcie zaprosić do miejsca, gdzie wypijecie dobrą kawę, kupicie wyśmienite chleby i książki. Nie tylko Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
czytaj także
Nie widzicie na zewnątrz pracy działu administracji, ekipy odpowiedzialnej za organizację wydarzeń, za koordynację projektów, za całą masę drobnych spraw, które odbywają się na bekstejdżu. Za każdym tekstem, książką, wydarzeniem kryją się przygotowanie umów, opisanie faktur, zrobienie tysięcy przelewów. Realizujemy dziesiątki projektów, współpracujemy z dziesiątkami organizacji w Polsce i za granicą.
Wszystko to możemy robić dzięki zaangażowaniu i wspólnej pracy całego zespołu Krytyki Politycznej. Dzięki naszym współpracownikom, przyjaciołom. I oczywiście dzięki darczyńcom i darczynkom. Każde wsparcie finansowe z waszej strony to oznaka zaufania, za które serdecznie dziękuję. I o które pozwalam sobie przy okazji podsumowania końcoworocznego poprosić. Wspieraj Krytykę Polityczną.
W czasach niepokoju, a takie czasy nadeszły, ważne jest bycie razem. Dlatego bądźmy razem. Odwiedzajcie nas na spotkaniach, na targach książki w całej Polsce. Bycie razem daje nadzieję.
Krytyka Polityczna nie straszy. Krytyka Polityczna pomaga zrozumieć. Krytyka Polityczna jest niezależną organizacją – nie dostajemy kasy od partii politycznych, reklamodawców, którzy mówią nam, co mamy mówić i pisać. Mówimy i piszemy prawdę, czasem trudną, ale bardzo dziś potrzebną. Krytyka Polityczna może mówić prawdę, bo jest wspierana przez indywidualne osoby, darczynki i darczyńców.
W przyszłym roku zaprosimy was na nową stronę Krytyki Politycznej. Będzie bardziej interakcyjna i pozwoli nam zrealizować wielkie marzenie – być w lepszym kontakcie z czytelniczkami i darczyńcami.
Zostań jedną z tych osób. Dołącz do nas. Bądź wśród tych, którzy, choć rozczarowani, nie poddają się strachowi, a stoją po stronie prawdy i społeczeństwa. Wesprzyj Krytykę Polityczną.