Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Premiera książki „Janion. Transe – traumy – transgresje. Tom 1: Niedobre dziecię”

Zapraszamy na premierę książki Janion. Transe–traumy–transgresje. 1: Niedobre dziecię, pierwszego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012). W spotkaniu wezmą udział: Kazimiera Szczuka, Marek Bieńczyk, Katarzyna Czeczot, Paweł Goźliński; prowadzenie: Justyna Sobolewska ("Polityka").

„Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia” – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.

Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

Książka ukazała dziękiu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji im. Róży Luksemburg.

Maria Janion (ur. 1926) – historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium Transgresje; najwybitniejsza polska znawczyni literatury romantycznej, współzałożycielka Towarzystwa Kursów Naukowych. Autorka kilkuset prac naukowych i książek, z których najważniejsze to Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość (1962), Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie (1971), Gorączka romantyczna (1975), Życie pośmiertne Konrada Wallenroda (1990), Kobiety i duch inności (1995), Płacz generała. Eseje o wojnie (1998), Wampir: biografia symboliczna (2002), Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury (2006), Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie (2009).

Kazimiera Szczuka (1966) – feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, uczennica profesor Marii Janion. Wykładała m.in. na Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca i współorganizatorka Manif. Jako dziennikarka telewizyjna współtworzyła m.in. programy kulturalno‑literackie „Pegaz”, „Dobre książki” i „Wydanie drugie poprawione”, prowadziła również teleturniej „Najsłabsze ogniwo”. Autorka licznych artykułów i esejów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”, „Zadry”, „Krytyki Politycznej” oraz książek: Kopciuszek, Frankenstein i inne, Feminizm wobec mitu, Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji i — wspólnie z Katarzyną Bratkowską — Dużej książki o aborcji.

________________________

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audio ze spotkania i obejrzenia galerii zdjęć.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij